fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

przedawnienie roszczeń błąd medycznyOdszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej przedawnienie

O terminach przedawnienia roszczeń za błąd w sztuce lekarskiej pisaliśmy już wielokrotnie. Zapewne nasi stali czytelnicy potrafią z pamięci wyrecytować treść odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego.  Biorąc jednak pod uwagę, że wciąż dzwonią do nas osoby, których sprawy o błąd medyczny przedawnione, postanowiliśmy zrobić krótką powtórkę.

Kiedy przedawnia się roszczenie o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej?

bezpłatna konsultacja prawna

Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej przedawnienie – osoba małoletnia

Zacznijmy od osoby małoletniej. W takim przypadku, termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody z tytułu błędu medycznego nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletniości. W konsekwencji, osoby poniżej 18 roku życia, mają więcej czasu na dochodzenie rekompensaty za szkodę w postępowaniu cywilnym.

Przedawnienie roszczeń za błąd w sztuce lekarskiej
 

Ponadto, zasadą jest, że osoba pełnoletnia może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie przez 3 lata, licząc od momentu, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia (a zatem mówiąc prościej, o błędzie medycznym). Jednakże, okres przedawnienia wynosi 20 lat, w sytuacji stwierdzenia wyrokiem sądu karnego, że wyrządzenie szkody zostało spowodowane przez przestępstwo.

zadzwoń teraz

Odszkodowanie za błąd lekarski przedawnienie – nowe przepisy

Co niezwykle istotne, 9 lipca 2018 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące przedawnienia roszczeń. Zatem mając na uwadze nowe brzemienie art. 118 kodeksu cywilnego, termin przedawnienia roszczeń z tytułu błędu w sztuce lekarskiej przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że poszkodowany pacjent ma więcej czasu na dochodzenie swoich roszczeń. Poniżej krótki przykład:

Lekarz źle zinterpretował badanie RTG płuc pacjenta. Niestety, nie zauważył widocznego na zdjęciu guza. Pacjent dowiedział się o tym rok później, 10 marca 2016 roku. Zatem w takim przypadku, roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej błędem medycznym ulegnie przedawnieniu 31 grudnia 2019 roku.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Zespół prawników Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw medycznych. Jeżeli uważasz, że podczas Twojego leczenia doszło do błędu w sztuce lekarskiej, skontaktuj się z nami.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Przeanalizujemy dokumentację medyczną z przebiegu Twojego leczenia i pomożemy Ci uzyskać należne odszkodowanie i zadośćuczynienie od placówki medycznej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!