fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Mózgowe porażenie dziecięce u dzieciMózgowe porażenie dziecięce u dzieci

Schorzenie mózgowego porażenia dziecięcego jest bardzo złożonym zganieniem, gdyż nie istnieje jednolita definicja w tym zakresie. Wynika to z różnorodności występujących objawów. Generalnie mózgowe porażenie dziecięce można zaliczyć do pewnego rodzaju zaburzeń centralnego układu nerwowego. Wynika to z niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju lub zaburzeń rozwojowych we wczesnym początku rozwoju i o przewlekłym przebiegu.

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało, to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

Mózgowe porażenie dziecięce u dzieci – przyczyny

Według ostatnich danych na 1000 urodzeń noworodków w Polsce przypada od 1,0 do 3,3 dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego są wieloczynnikowe, co wiąże się z trudnością określenia momentu powstania uszkodzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na czas powstawania uszkodzenia dzieli się je na 3 grupy:

  • uszkodzenia wewnątrzmaciczne związane najczęściej z niedoborem witamin, kwasu foliowego czy mikroelementów. Dodatkowo do czynników tej grupy zalicza się cukrzyca, płodowym zespołem alkoholowym, czynniki genetyczne, uszkodzenie komórki jajowej oraz plemnika przez promieniowanie jonizujące, zakażenia bakteryjne i grzybicze oraz konflikt serologiczny w zakresie czynnika Rh i grup głównych A, B, O
  • uszkodzenia okołoporodowe wiążą się ze stanem niedotlenienia i niedokrwienia wynikającego z urazów mechanicznych i biochemicznych w przebiegu porodu. Najczęstszą przyczyną jest bezdech, anomalia łożyska, krwawienie towarzyszące wcześniactwu, tonizacja skurczenia się macicy lub narkoza
  • uszkodzenia poporodowe w postaci urazów głowy, zapalenia opon mózgowych, niskie stężenie cukru w głowie i we krwi, uszkodzenia polekowe oraz drgawki gorączkowe. Poza tym coraz większą uwagę zwraca się na czynnikami degradacji i chemizacji środowiska, zmianę stylu życia kobiety z aktywnego na siedzący oraz czynniki emocjonalne

W połowie przypadków mózgowe porażenie dziecięce powstaje w wyniku czynników przedporodowych. Natomiast około jedna trzecia przypadków powstaje we wczesnym okresie patologii płodowej.

Mózgowe porażenie dziecięce u dzieci – objawy

Rozpoznanie tego schorzenia w okresie okołoporodowym jest trudne ze względu na niedojrzałość centralnego układu nerwowego. Niemniej jednak niezwykle istotna jest obserwacja dzieci z tzw. grupy ryzyka ciążowo-porodowego. Najwcześniejsze objawy pochodzą najczęściej z układu ruchu, między innymi:

  • drżenie kończyn, przykurcz zgięciowy łokci, rąk i nadgarstka
  • kręcz szyi
  • klasyczna asymetria ułożenia tułowia i kończyn dolnych
  • wyprostowane odruchy mięśni karku i kręgosłupa
  • czynnościowa skolioza lędźwiowa

Poza tym innymi niepokojącymi objawami są brak reakcji lub nadmierna reakcja na bodźce, dźwiękowe, nadmierne ssanie, trudności w połykaniu, trudnościami z zasypaniem, błądzenie gałek ocznych i trudności pielęgnacyjne przy ubieraniu lub kąpieli.

Definitywne rozpoznanie można ustalić po ukończeniu 1 roku życia, a nawet później jeżeli objawy nie są dostatecznie utrwalone. Postawienie diagnozy wiążę się z kilkumiesięczną obserwacją dziecka, co wyklucza rozpoznanie tego schorzenia podczas jednorazowej wizyty u lekarza.

Mózgowe porażenie dziecięce u dzieci – proces leczenia

Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego jest zależne od jego postaci i klasyfikacji. W zasadzie metody leczenia można podzielić na leczenie operacyjne i bezoperacyjne. W większości przypadków dominuje leczenie bezoperacyjne w postaci różnych form rehabilitacji. Oprócz tego, dziecko przyjmuje leki doustne lub ma blokowane zakończenia nerwowo-mięśniowe. Operacje wykonuje się w przypadkach koniecznych związanych z przykurczem mięśni, trudnościami w poruszaniu się narządu ruchu.

Całkowite wyleczenie z tego nie jest możliwe, ale poprzez wczesne rozpoznanie i prowadzenie terapii jest możliwe zahamowanie uporczywych dolegliwości.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz jest winny cierpienia Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Skorzystaj z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej, aby poznać prawdę – możesz ukarać winnych i uzyskać godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
  • Nasze konsultacje prawne są bezpłatneNie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
  • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!