fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Zastanawiasz się jak zapewnić bezpieczną przyszłość Twojemu dziecku? Skorzystaj z naszej pomocy i uzyskaj godne odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za błąd lekarza w trakcie ciąży lub porodu.

Mieliśmy Przyjemność Pomóc Wielu Wspaniałym Rodzinom

zielone wody płodowe konsekwencje

250 000 zł

porażenie splotu barkowego

przy porodzie

zielone wody płodowe

300 000 zł

niezdiagnozowanie rozszczepu kręgosłupa u płodu w okresie prenatalnym

zielone wody płodowe skutki dla dziecka

800 000 zł

upośledzenie psych-ruchowe w wyniku niedotlenienia dziecka przy porodzie

zielone wody płodowe skutki

1 200 000 zł

mózgowe porażenie dziecięce na skutek zbyt późnego

wykonania CC

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe – uzyskaj odszkodowanie za błąd przy porodzie.

zielone wody płodowe przyczyny
zielone wody płodowe
zielone wody płodowe
zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe czyli zespół aspiracji smółki

  • Zielone wody płodowe, czyli zespół aspiracji smółki. Jest to zespół zaburzeń oddychania związany z przedostaniem się do dróg oddechowych smółki płodu w okresie płodowym przed lub w trakcie porodu.

  • Najczęściej płód oddaje smółkę do wód płodowych w wyniku niedotlenienia wewnątrzmacicznego lub zakażenia. Niedotlenienie może stymulować ruchy oddechowe u płodu i w ten sposób wewnątrzmacicznie smółka dostaje się do tchawicy oraz oskrzeli.

  • Zielone wody płodowe często pojawiają się w przypadku ciąż przenoszonych, czyli po 42 tygodniu ciąży.

Zielone wody płodowe stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka

  • W smółce znajduje się wiele biochemicznych substancji, które mogą zostać absorbowane do dróg oddechowych dziecka. Przedostanie się smółki do płuc płodu może spowodować poważne komplikacje w procesie oddychania dziecka po urodzeniu.

  • Zespół aspiracji smółki powstaje w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród. Najlepszym sposobem profilaktyki jest ciągłe monitorowanie stanu płodu przez zapisy KTG.

  • W przypadku stwierdzenia przez lekarza prowadzącego poród objawów niedotlenienia płodu, w postaci spadków tętna, należy jak najszybciej wydobyć dziecko z groźnego roztworu smółki i wód płodowych. Im krótszy okres upłynie od zaaspirowania smółki do płuc do jej usunięcia po urodzeniu, tym większa szansa na niewystąpienie trwałych zmian w naczyniach i strukturach płucnych dziecka.

  • Najczęstszym objawem zespołu aspiracji smółki u noworodka jest gęsty, zielony płyn owodniowy w drogach oddechowych noworodka. Występuje również zielone podbarwienie skóry, paznokci i pępowiny. Na zły stan ogólny noworodka po porodzie wskazuje  bradykardia oraz obniżone napięcie mięśniowe. Widoczna jest bladość powłok, brak czynności oddechowej, niska punktacja w skali Apgar oraz zaburzenia oddychania.

  • W przypadku wystąpienia zespołu aspiracji smółki lekarz zleca wykonanie badań: gazometria krwi tętniczej oraz zdjęcie RTG klatki piersiowej.

  • W przypadku wystąpienia zespołu aspiracji smółki istnieje spore ryzyko zakażenia układu oddechowego noworodka. Wówczas najczęściej podaje się dożylnie antybiotyki. Ich podawanie kontynuuje się do momentu uzyskania ujemnych wyników badań mikrobiologicznych.

Zespół aspiracji smółki na skutek zachłyśnięcia się zielonymi wodami płodowymi może być błędem lekarskim przy porodzie.