fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Zespół aspiracji smółki rokowaniaZespół aspiracji smółki rokowania

Zespół aspiracji smółki jest poważnym zaburzeniem oddychania związanym przedostaniem się smółki do dróg oddechowych dziecka. Generalnie smółka to pierwszy stolec noworodka oddawany tuż po urodzeniu. Jedną z niepokojących oznak przedostania się smółki do układu oddechowego dziecka jest obecność zielonych wód płodowych. Konsekwencją obecności smółki w płucach dziecka może być jedno z najpoważniejszych powikłań okołoporodowych, jakim jest niedotlenienie okołoporodowe.

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało, to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom.

Zespół aspiracji smółki rokowania – częstotliwość występowania

Statystycznie, obecność zielonych wód płodowych stwierdza się w 8 do 15% przypadków. Jednak nie każda obecność zielonych wód oznacza poważne zaburzenie oddychania u noworodka. Aczkolwiek zespół aspiracji smółki objawia się u 2 do 6 % noworodków.

Zespół aspiracji smółki rokowania – leczenie

W wyniku przedostania się smółki do układu oddechowego dziecka występują pogłębiające się problemy z respiracją. W konsekwencji należy podjąć jak najszybsze działania w celu oczyszczania dróg oddechowych.

Najczęściej leczenie dziecka, które zachłysnęło się wodami płodowymi z obecnością smółki polega na:

  • oczyszczaniu dróg oddechowych za pomocą ssaka w czasie porodu i po urodzeniu
  • podawanie antybiotyków
  • tlenoterapii
  • karmieniu przez sondę
  • podawaniu aluminów i sulfaktanty w celu wzmocnienia odporności

Zespół aspiracji smółki rokowania

Dziecko, u którego stwierdzono zespół aspiracji smółki jest bardziej narażone na wystąpienie żółtaczki noworodkowej. Jednocześnie prowadzona antybiotykoterapia może potrwać do 10-14 dni. Zatem rokowania co do wyleczenia tego powikłania są zazwyczaj dobre.

Natomiast w przeciwnym razie, niedotlenienie wewnątrzmaciczne spowodowane wydaleniem smółki w życiu płodowym może wiązać się z wystąpieniem ciężkiego niedotlenienia w postaci zamartwicy płodu czy mózgowego porażania dziecięcego.

Zatem niezwykle ważne jest podjęcie jak najszybszych działań w celu usunięcia obecności smółki z układu oddechowego dziecka i zapobiegnięcie pogłębieniu niedotlenienia. Ryzyko wystąpienia zespołu aspiracji smółki wzrasta z przekroczeniem 42 tygodnia ciąży.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz jest winny cierpienia Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Skorzystaj z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej, aby poznać prawdę – możesz ukarać winnych i uzyskać godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
  • Nasze konsultacje prawne są bezpłatneNie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
  • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!