fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka przyczyny, objawy i skutki

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka (spastyczność) jest obecnie definiowane jako zaburzenie czuciowo-ruchowe, powstałe na skutek uszkodzenia górnego neuronu ruchowego, objawiające się mimowolną aktywacją mięśni – przerywaną lub stałą.
Najczęstszą przyczyną wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka jest mózgowe porażenie dziecięce. W około 20 % przypadków do mózgowego porażenia dziecięcego dochodzi na skutek zbyt późnej decyzji lekarza o wykonaniu cięcia cesarskiego podczas porodu. W ponad połowie przypadków pacjentów mózgowego porażenia dziecięco niedowładom towarzyszy spastyczność.

bezpłatna konsultacja prawna

Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka może zostać wykryte od razu po porodzie, przy pierwszym badaniu noworodka. Zdarza się jednak, że problem pojawia się później. Rozpoznaniem wzmożonego napięcia mięśniowego zajmuje się lekarz neurolog, w oparciu o badanie dziecka i wykonanie USG przezciemiączkowego mózgu.
Wzmożone napięcie mięśniowe wymaga rehabilitacji. Regularne ćwiczenia, w konsultacji z rehabilitantem, powodują poprawę motoryki dziecka. W leczeniu spastyczności stosuje się, obok rehabilitacji, leki zmniejszające napięcie mięśniowe oraz zabiegi chirurgiczne.

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka może obejmować kończyny górne lub dolne, albo jedne i drugie równocześnie. U niemowląt ze wzmożonym napięciem mięśniowym w obrębie kończyn górnych, występują problemy z otwarciem dłoni, a tym samym pojawiają się kłopoty z chwytaniem. Często chore dziecko ma wysoko uniesione i napięte barki. Jeśli problem dotyczy kończyn dolnych wówczas dziecko ma nóżki wyprostowane i pcha nimi w podłoże.
Dodatkowo dziecko pręży się do tyłu, napina ręce i nogi. Niemowlak często płacze, trudno go uspokoić. Niechętnie pozwala na zginanie rączek oraz nóżek, co sprawia, że codzienna pielęgnacja jest utrudniona. Mocno zaciska piąstki, krzyżuje nóżki, niekiedy napina jedną stronę ciała bardziej niż drugą.

Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną wzmożonego napięcia mięśniowego u Twojego dziecka są zaniedbania lub błędy personelu medycznego przy porodzie niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Odwlekanie decyzji o cesarskim cięciu w przypadku braku postępu porodu może mieć opłakane skutki. Często następstwem przedłużającego się porodu jest niedotlenienie okołoporodowe, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, wzmożonego napięcia mięśniowego, mózgowego porażenia dziecięcego, opóźnienia rozwoju umysłowego, upośledzenia narządu słuchu lub wzroku oraz padaczki.

zadzwoń teraz

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy

Wśród objawów wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka wymienić należy:

Pozytywne
• wygórowane odruchy ścięgniste
• wzmożony opór podczas szybkiego
• biernego ruchu
• skurcze kloniczne mięśni

Negatywne
• obniżenie siły mięśniowej
• ograniczenie mobilności
• brak możliwości wykonania ruchu zamierzonego

Napięcie mięśniowe u dzieci – skutki

• ogranicza funkcje
• powoduje ból i dyskomfort
• utrudnia utrzymanie higieny i ubieranie się
• wywołuje zespół cieśni nadgarstka
• powoduje trudności podczas rehabilitacji

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka skutek błędu przy porodzie

 Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z powodu źle prowadzonej akcji porodowej i zmaga się ze wzmożonym napięciem mięśniowym niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i damy Ci podpowiedź na pytanie – czy doszło do błędu medycznego przy porodzie?

W przypadkach opóźniania wykonania cesarskiego cięcia matce i dziecku przysługują roszczenia względem szpitala, w którym odbywał się poród. Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł –
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!