Sprawdź jak w 4 prostych krokach możesz uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny podczas porodu




Czy wiesz, że zamartwica płodu…
Zamartwica urodzeniowa, zamartwica płodu, niska punktacja w skali Apgar, niedotlenienie okołoporodowe, niedotlenienie przy porodzie
Zamartwica płodu, czyli niedotlenienie dziecka jest bardzo poważnym stanem podczas ciąży i porodu, który może doprowadzić do śmierci dziecka lub do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, kory mózgowej i pnia mózgu i wywołać poważne konsekwencje dla psychomotoryki dorastającego malucha.
Najczęściej do zamartwicy płodu dochodzi na skutek urazu porodowego, w przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG oraz zielone wody płodowe.
Jeżeli podczas zapisów KTG, prowadzonych podczas porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2-3 minuty, lekarz powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
Zamartwica urodzeniowa możliwe skutki
Noworodek z zamartwicą urodzeniową ma zaburzenia pierwszego oddechu oraz bardzo często ma problem z kontynuowaniem samodzielnego oddychania.
U noworodków, które przeżyły niedotlenienie może wystąpić szereg powikłań, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienie umysłowe, padaczka, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia ruchowe.
Skutkiem zamartwicy płodu najczęściej jest: hipoksemia, hipoksja, kwasica, uszkodzenia narządowe.
Jeżeli charakter niedotlenienia jest krótkotrwały, to dziecko może nie ponieść żadnych konsekwencji tego stanu. Kiedy natomiast niedotlenienie ma charakter głęboki i długotrwały, może prowadzić do wielu zaburzeń w organizmie dziecka.