błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy Okołoporodowe

Wrodzone choroby metaboliczne – jak wygląda leczenie? Wrodzone wady metabolizmu – jak wygląda leczenie? Postępowanie z wrodzonymi wadami metabolizmu nie jest łatwe, ponieważ bezobjawowy przebieg choroby przez pierwszych kilka/kilkanaście dni życia, sprawia, że początkowo noworodki uznawane są za zupełnie zdrowe. Jednocześnie ogromną rolę w skutecznym leczeniu odgrywa czas, jaki upłynął od wystąpienia pierwszych objawów do Czytaj dalej »

Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka – czym się objawia? Czy stanowi zagrożenie dla życia dziecka? Wyróżniamy kilka rodzajów przemieszczenia się narządów jamy brzusznej u noworodka i są to: wytrzewienie wrodzone przepuklina pępowinowa przepuklina przeponowa bezpłatna konsultacja prawna Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka – wytrzewienie wrodzone W sytuacji Czytaj dalej »

Cukrzyca w ciąży Cukrzyca w ciąży – czy stanowi zagrożenie dla Ciebie i dziecka? Według raportu WHO opublikowanego w 2016 roku, wzrasta liczba osób na świecie chorujących na cukrzycę – w 2014 roku cierpiało na nią ponad 420 milionów ludzi, zważywszy, że w porównaniu z rokiem 1980 liczba chorych była mniejsza o 312 milionów osób Czytaj dalej »

Cytomegalia – zakażenie wirusem cytomegalii Cytomegalia jest dość powszechną, zazwyczaj łagodną, chorobą wirusową. Zakażenie jest procesem wniknięcia i namnożenia wirusów i bakterii w organizmie gospodarza. Cechą charakterystyczną wirusa jest zdolność pozostawania w postaci utajonej w organizmie człowieka nawet przez kilka lat po pierwotnym zakażeniu. W przypadku spadku odporności czy ciąży może dojść do uaktywnienia się Czytaj dalej »

Sepsa u noworodka – dlaczego to właśnie u Twojego dziecka wystąpiła sepsa? Sepsa u noworodka to uogólniona odpowiedź zapalna organizmu na jego zakażenie. Częstość jej występowania wynosi 1–8 na 1000 żywo urodzonych noworodków i 13–27 na 1000 wśród wcześniaków z masą ciała poniżej 1500 g. Śmiertelność w wieku noworodkowym wynosi 13–25% i > 25% wśród Czytaj dalej »

Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu – co powinnaś wiedzieć? Narodziny są stanem szczególnym nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Noworodek będący do tej pory w łonie matki, teraz musi zaadaptować się do zupełnie nowego środowiska. W ciągu 4-6 godzin po porodzie rozprężają się płuca dziecka, zaczyna Czytaj dalej »

Pedagogika specjalna – czym się zajmuje? Pedagogika specjalna –  Ustawa o systemie oświaty zapewnia realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia. Gwarantuje dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami, a także opiekę nad tymi uczniami przez umożliwienie im realizowania zindywidualizowanego procesu Czytaj dalej »

Łożysko przodujące w trakcie ciąży – powód do wzmożonej czujności Łożysko przodujące – prawidłowe umiejscowienie łożyska znajduje się na ścianie macicy, zazwyczaj łączy się ono z macicą z dala od szyjki macicy, czasami przesuwa się wraz z biegiem ciąży. Niekiedy jednak łożysko może (częściowo lub całkowicie) zasłonić szyjkę macicy, co określane jest jako przodowanie łożyska / Czytaj dalej »

Zasiłek pielęgnacyjny – kto może się ubiegać Zasiłek pielęgnacyjny i zasady jego przyznawania to temat często poruszany przez opiekunów osób niepełnosprawnych. Wiele osób nie dostrzega jednak różnicy między zasiłkiem pielęgnacyjnym, a dodatkiem pielęgnacyjnym. Są to różne świadczenia, przyznawane na innych podstawach prawnych. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia Czytaj dalej »

Badanie USG w ciąży – co powinnaś wiedzieć na początku ciąży? Badanie USG w ciąży – czego i na jakim etapie możesz się dowiedzieć? Podstawowym założeniem wykonywania badania ultrasonograficznego w trakcie ciąży jest ograniczenie pojawienia się negatywnych skutków w związku z informacją na temat: wad płodu niedojrzałości płodu zaburzeń wewnątrzmacicznych W sytuacji, gdy wyniki badań Czytaj dalej »

1 2 10