błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Różyczka w ciąży Różyczka w ciąży – różyczka jest zakaźną chorobą wywoływaną przez wirus Rubella virus. To niegroźna choroba wieku dziecięcego, której przebieg na ogół jest łagodny, jednak gdy zarazi się kobieta w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) sytuacja może być niebezpieczna. Większość osób dorosłych przechodziła już różyczkę w dzieciństwie. Tylko jej ,,przechorowanie” daje trwałą Czytaj dalej »

Retinopatia wcześniacza Retinopatia wcześniacza to choroba niedojrzałej siatkówki, która występuje najczęściej u dzieci, które urodziły się przed planowanym terminem. Stanowi ona drugą co do częstości przyczynę ślepoty u młodych osób. U takich dzieci naczynia siatkówki zazwyczaj są nierozwinięte. bezpłatna konsultacja prawna Retinopatia wcześniacza – przyczyny Przyczyny retinopatii nie są do końca znane, jednak wydaje się Czytaj dalej »

Przygotowanie do porodu – przyszła Mamo, przygotuj się do porodu Poród wzbudza niepokój wśród przyszłych Mam (szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie rodziły). Przyszłe Mamy obawiają się przede wszystkim bólu związanego z porodem. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu – zarówno fizyczne, jak też psychiczne. Przez okres ciąży organizm i psychika matki przygotowuje się Czytaj dalej »

Przedwczesny poród Przedwczesny poród to zakończenie ciąży pomiędzy 23 a 37 tygodniem. Stanowi on jedną z najczęstszych przyczyn śmierci okołoporodowej. Dzieci przedwcześnie urodzone narażone są na liczne urazy porodowe ze względu na nierozwinięte organy oraz niską wagę. bezpłatna konsultacja prawna Przedwczesny poród – przyczyny wcześniactwa Porody przedwczesne zdarzają się najczęściej w przypadku: ciąż mnogich zaburzeń Czytaj dalej »

Wady wrodzone narządów płciowych i dolnego odcinka układu pokarmowego Wady wrodzone narządów płciowych i dolnego odcinka układu pokarmowego budzą w rodzicach niepokój oraz lęk o przyszłość dziecka. Martwisz się o swoje dziecko? Jesteś w ciąży i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zagrożeń? Ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz się więcej o zagrożeniach związanych Czytaj dalej »

Ciąża bliźniacza – opieka nad ciężarną Ciąża bliźniacza ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań wymaga szczególnej opieki – częstszych wizyt lekarskich i badań USG, a nierzadko pogłębionej diagnostyki. Najczęściej występujące powikłania w ciąży wielopłodowej to: TTTS – zespół przetaczania krwi między płodami IUGR – wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu TAPS – zespół anemia-policytemia Opieka położnicza Czytaj dalej »

Hipertrofia płodu Hipertrofia płodu (makrosomia) to nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży. Może być groźna zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Występuje najczęściej u noworodków matek chorych na cukrzycę. Niemałe znaczenie mają również czynniki genetyczne i etniczne. Do czynników genetycznych zalicza się przede wszystkim masę ciała rodziców. Nie zawsze jednak kobieta, która Czytaj dalej »

Kleszcze i próżnociąg użyte podczas porodu Kleszcze i próżnociąg są przyrządami używanymi przy porodzie. Prawdopodobieństwo ich użycia jest jednak stosunkowo małe. Prawidłowo używane mogą przyspieszyć poród dziecka i jego przyjście na świat. Niestety może się jednak zdarzyć, że spowodują trwałe urazy poporodowe, takie jak krwawienie mózgu, wylew wewnątrzczaszkowy, udar, porażenie mózgowe i inne. bezpłatna konsultacja Czytaj dalej »

Wrodzone wady metabolizmu diagnostyka Wrodzone wady metabolizmu – jak często występuje? Jak można zdiagnozować WWM, czyli wrodzone wady metabolizmu? Częstotliwość wrodzonych wady metabolizmu to mniej niż 1 na 1000, stąd powszechnie błędnie się uważa, że rzadko one występują i dlatego też często są nierozpoznawane. Ale nie można ich lekceważyć, ponieważ w wielu przypadkach przebieg choroby jest Czytaj dalej »

Wrodzone choroby metaboliczne – jak wygląda leczenie? Wrodzone wady metabolizmu – jak wygląda leczenie? Postępowanie z wrodzonymi wadami metabolizmu nie jest łatwe, ponieważ bezobjawowy przebieg choroby przez pierwszych kilka/kilkanaście dni życia, sprawia, że początkowo noworodki uznawane są za zupełnie zdrowe. Jednocześnie ogromną rolę w skutecznym leczeniu odgrywa czas, jaki upłynął od wystąpienia pierwszych objawów do Czytaj dalej »

1 2 11