błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Gojenie rany – czy zawsze personel medyczny odpowiada za zakażenie? Gojenie rany to skomplikowany proces, na który ma wpływ wiele czynników. Rany dzielą się na chirurgiczne i niechirurgiczne. Oczywiście w obu typach mamy do czynienia z procesem gojenia. Różnica polega na tym, że przy cięciu chirurgicznym dochodzi do rychłozrostu, zaś przy ranie niechirurgicznej spotkamy się Czytaj dalej »

Zespół alkoholowy płodu FAS Zespół alkoholowy płodu FAS – z czym się wiąże? Jak uchronić dziecko przed FAS? Alkohol to niewątpliwie jednak z najbardziej powszechnych używek na świecie. Każda osoba, która po niego sięga zdaje sobie sprawę, iż wpływa on negatywnie na zdrowie. Zaryzykujemy stwierdzeniem, iż większość jednak nie dopuszcza do siebie takiej informacji, do Czytaj dalej »

Konflikt serologiczny – potencjalnie groźny stan dla płodu  Konflikt serologiczny – co zagraża Twojemu dziecku? Ludzka krew nie jest u wszystkich taka sama. Grupy krwi różnią się między sobą rodzajem cząsteczek, które są obecne w błonach komórkowych erytrocytów. Jeżeli na erytrocycie potwierdzi się obecność antygenu D, uznaje się, że układ Rh jest dodatni, jeżeli go Czytaj dalej »

Cholestaza (zastój żółci)  Cholestaza jest chorobą wątroby, w przebiegu której następuje zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Może prowadzić nawet do zniszczenia wątroby. Rozróżnia się dwa rodzaje cholestazy: wewnątrzwątrobowa (upośledzenie wytwarzania żółci), zewnątrzwątrobowa (upośledzenie odpływu żółci)- dotyczy dróg żółciowych. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Cholestaza – czym się objawia? Chorym zazwyczaj towarzyszy Czytaj dalej »

Badania prenatalne – czym są? Badania prenatalne to wszystkie badania wykonywane w diagnostyce płodu. Badania prenatalne mają na celu wykrycie wad wrodzonych i chorób uwarunkowanych genetycznie oraz dostarczenie rodzicom informacji pozwalających na podjęcie świadomych decyzji dotyczących rodzicielstwa. Podkreślić należy, że brak badań równoznaczny jest z niemożliwością zapobieżenia ewentualnym skutkom tj. wad płodu. bezpłatna konsultacja prawna Czytaj dalej »

Śmierć noworodka – dziecko umiera na brzuchu matki Śmierć noworodka to niezwykle trudny emocjonalnie temat zwłaszcza dla rodzica, który musiał się z tym zmierzyć. Jest to ogromna tragedia, której z pewnością nie da się zapomnieć, tym bardziej jeśli doszło do niej z winy lekarza. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Śmierć noworodka – zaniedbania Czytaj dalej »

Wrodzone zarośnięcie nozdrzy tylnych – co może grozić Twojemu dziecku? Wrodzone zarośnięcie nozdrzy tylnych – co może grozić Twojemu dziecku? Drożny nos zapewnia organizmowi dostęp oczyszczonego, ogrzanego i nawilżonego powietrza oddechowego. Zatem niedrożność nosa przyczynia się do tego, że różne zanieczyszczenia oraz patogeny mają ułatwiony dostęp do górnych i dolnych dróg oddechowych, co w efekcie Czytaj dalej »

Poronienie Wczesne poronienie definiuje się jako ciążę wewnątrzmaciczną, w której pęcherzyk ciążowy jest pusty lub zawiera zarodek/płód bez aktywności serca w ciągu pierwszych 12 tygodni i 6 dni ciąży. Najczęstszą przyczynę wczesnego poronienia upatruje się w nieprawidłowości chromosomowej zarodka. Mowa jest tu o okolicznościach, gdzie kobieta rodzi za wcześnie w związku z innymi przyczynami niż Czytaj dalej »

Różyczka w ciąży Różyczka w ciąży – różyczka jest zakaźną chorobą wywoływaną przez wirus Rubella virus. To niegroźna choroba wieku dziecięcego, której przebieg na ogół jest łagodny, jednak gdy zarazi się kobieta w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) sytuacja może być niebezpieczna. Większość osób dorosłych przechodziła już różyczkę w dzieciństwie. Tylko jej ,,przechorowanie” daje trwałą Czytaj dalej »

Retinopatia wcześniacza Retinopatia wcześniacza to choroba niedojrzałej siatkówki, która występuje najczęściej u dzieci, które urodziły się przed planowanym terminem. Stanowi ona drugą co do częstości przyczynę ślepoty u młodych osób. U takich dzieci naczynia siatkówki zazwyczaj są nierozwinięte. bezpłatna konsultacja prawna Retinopatia wcześniacza – przyczyny Przyczyny retinopatii nie są do końca znane, jednak wydaje się Czytaj dalej »

1 2 12