błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy Okołoporodowe

Zasiłek pielęgnacyjny – kto może się ubiegać Zasiłek pielęgnacyjny i zasady jego przyznawania to temat często poruszany przez opiekunów osób niepełnosprawnych. Wiele osób nie dostrzega jednak różnicy między zasiłkiem pielęgnacyjnym, a dodatkiem pielęgnacyjnym. Są to różne świadczenia, przyznawane na innych podstawach prawnych. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia Czytaj dalej »

Badanie USG w ciąży – co powinnaś wiedzieć na początku ciąży? Badanie USG w ciąży – czego i na jakim etapie możesz się dowiedzieć? Podstawowym założeniem wykonywania badania ultrasonograficznego w trakcie ciąży jest ograniczenie pojawienia się negatywnych skutków w związku z informacją na temat: wad płodu niedojrzałości płodu zaburzeń wewnątrzmacicznych W sytuacji, gdy wyniki badań Czytaj dalej »

Cesarka – zalety i wady Cesarka, czyli cięcie cesarskie to poważna operacja, która jest obarczona ryzykiem powikłań. Cesarka powinna być wykonywana tylko, gdy istnieją ku temu wskazania lub w przypadku zagrożenia zdrowia oraz życia rodzącej i jej dziecka. Cesarskie cięcie jest dość często przeprowadzane w sytuacjach nagłych, kiedy to podczas porodu siłami natury pojawią się Czytaj dalej »

Poród – jak się przygotować? Poród to wyjątkowe doświadczenie dla każdej kobiety. Ciąża to czas pełen szczęścia, ale jednocześnie obaw i niepokoju. Boisz się, że lekarz popełni błąd? Informacje o możliwych wadach wrodzonych, niedotlenieniu lub mózgowym porażeniu dziecięcym przerażają, prawda? Najważniejsze w czasie ciąży jest odpowiednie przygotowanie się do porodu – zarówno fizyczne, jak też Czytaj dalej »

Pęknięcie krocza – stopnie, możliwe powikłania: nietrzymanie stolca i moczu Pęknięcie krocza.  Na wstępie zaznaczyć należy, że do pęknięcia krocza dochodzi nawet w 80% przypadków porodu przez pochwę. Oznacza to, że powikłanie położnicze w tej postaci uznaje się w praktyce medycznej za częste. Pęknięcie obejmować może: krocze pochwę wargi sromowe łechtaczkę cewkę moczową szyjkę macicy Czytaj dalej »

Alkohol w ciąży W każdym przypadku spożywanie przez kobietę ciężarną alkoholu poczytuje się za niekorzystne. Nie istnieje taka ilość alkoholu, którą można by uznać w ciąży za nieszkodliwą. Jednak ryzyko uszkodzeń naturalnie wzrasta wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu. Alkohol w ciąży – przerażające statystyki – tylko 10% kobiet nie pije alkoholu w ciąży! Zdaniem Czytaj dalej »

Interpretacja zapisów KTG KTG można interpretować na różne sposoby. Niektóre zaburzenia tętna płodu, takie jak deceleracje, nie mogą zostać sklasyfikowane przy braku czynności skurczowej macicy, a fizjologiczne wyjaśnienie ich występowania może być odmienne. Jeżeli płód znajduje się w niekorzystnych warunkach jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej, dodatkowe obciążenie skurczami macicy może wywołać niedotlenienie płodu. bezpłatna konsultacja Czytaj dalej »

KTG – jakie pojęcia medyczne powinna znać przyszła mama? KTG – jakie pojęcia medyczne powinna znać przyszła mama? Prawidłowy zapis KTG wynosi 110-160 uderzeń serca na minutę. Staranna obserwacja dobrostanu płodu poprzez badanie KTG pozwala na szybką reakcję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas porodu. Rzetelna opieka medyczna może uratować zdrowie i życie dziecka. Nawet Czytaj dalej »

Zespół antyfosfolipidowy, a utrata ciąży Zespół antyfosfolipidowy mimo licznych kontrowersji oraz niewyjaśnionych jeszcze zagadnień, ma udokumentowany wpływ na utratę ciąży. Odpowiednie postępowanie lekarzy, gdy zostanie zdiagnozowany zespół antyfosfolipidowy może ograniczyć ryzyko straty dziecka. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Zespół antyfosfolipidowy – co to takiego? Zespół antyfosfolipidowy to choroba wywołana przez autoprzeciwciała skierowane przeciw Czytaj dalej »

Drugi trymestr ciąży – jakie wady są możliwe do wykrycia w II trymestrze ciąży? Drugi trymestr ciąży to czas pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży. Po 18-20 tygodniu ciąży szczegółowe badanie USG pozwala na ocenę większości struktur anatomicznych płodu. Wcześniejsza ocena anatomiczna w II trymestrze ciąży (przed upływem 18 tygodnia) powinna być możliwa wyłącznie dla Czytaj dalej »

1 2 9