błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy Okołoporodowe

Zespół antyfosfolipidowy, a utrata ciąży Zespół antyfosfolipidowy mimo licznych kontrowersji oraz niewyjaśnionych jeszcze zagadnień, ma udokumentowany wpływ na utratę ciąży. Odpowiednie postępowanie lekarzy, gdy zostanie zdiagnozowany zespół antyfosfolipidowy może ograniczyć ryzyko straty dziecka. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Zespół antyfosfolipidowy – co to takiego? Zespół antyfosfolipidowy to choroba wywołana przez autoprzeciwciała skierowane przeciw Czytaj dalej »

Drugi trymestr ciąży – jakie wady są możliwe do wykrycia w II trymestrze ciąży? Drugi trymestr ciąży to czas pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży. Po 18-20 tygodniu ciąży szczegółowe badanie USG pozwala na ocenę większości struktur anatomicznych płodu. Wcześniejsza ocena anatomiczna w II trymestrze ciąży (przed upływem 18 tygodnia) powinna być możliwa wyłącznie dla Czytaj dalej »

Cytologia u ciężarnej – co zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy? Cytologia u ciężarnej ma na celu pomóc w zidentyfikowaniu stanu przedrakowego lub wczesnej postaci raka szyjki macicy. W czasie ciąży istnieją liczne problemy, które są związane z wykonywaniem badania cytologicznego. Pierwszym problemem jest sposób pobrania rozmazu u ciężarnej, a drugim to, iż taki materiał cytologiczny Czytaj dalej »

  Napięcie mięśniowe u niemowlaka – podstawowe objawy Bezpośrednio po narodzinach, noworodek zostaje oceniony w skali Apgar, a jeden z jej elementów dotyczy napięcia mięśniowego. W przypadku zauważenia odstępstwa od normy wystawiane jest skierowanie do neurologa. Oznaki takich przypadłości zależne są od ich specyfiki. Napięcie wzmożone stwierdzi się na podstawie niepokoju dziecka, częstego płaczu oraz Czytaj dalej »

Ciąża przeterminowana Termin ciąża przeterminowana odnosi się do ciąży, która osiągnęła lub przekroczyła 42 0/7 tygodnie od ostatniej miesiączki, natomiast ciąża w późnym terminie oznacza ciążę między 41 0/7 a 41 6/7 tygodniem ciąży. Dokładna ocena wieku ciążowego ma kluczowe znaczenie w ustaleniu prawidłowego rozpoznania i zastosowaniu właściwego postępowania w przypadku ciąż w późnym terminie i przeterminowanych. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij Czytaj dalej »

Okołoporodowe pęknięcia krocza Według danych brytyjskich aż 80% kobiet doznaje urazu w czasie porodu z czego 60-70% urazów krocza wymaga zaopatrzenia chirurgicznego. Do uszkodzenia zwieracza odbytu dochodzi natomiast u 3% rodzących w grupie pierwiastek oraz 0,8% w grupie kobiet, które urodziły przynajmniej jedno dziecko. W badaniu przeprowadzonym w Polsce stwierdzono uraz krocza I stopnia u Czytaj dalej »

Odklejenie kosmówki w ciąży. Przyczyny Najczęstszym powodem odklejenia się kosmówki (inaczej zwane odklejeniem łożyska) jest   krwiak podkosmówkowy. Znajduje się on pomiędzy ścianą macicy, a jajem płodowym i im jest większy, tym wyższe jest prawdopodobieństwo niebezpieczeństwa. Istnieje także szereg czynników, które zwiększają ryzyko odklejenia. Należą do nich: zaawansowany wiek matki (powyżej 35 roku życia) nadciśnienie palenie papierosów przebyte urazy brzucha bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub Czytaj dalej »

Wypadnięcie pępowiny – dlaczego jest niebezpieczne dla płodu? Wypadnięcie pępowiny – rozpoznanie Wypadnięciem pępowiny nazywany jest nagły stan, w którym sznur pępowinowy dostaje się do ujścia szyjki macicy w tym samym momencie co płód lub tuż przed nim. To naraża dziecko na ucisk, a w konsekwencji na niedotlenienie. Dlatego kluczowa będzie szybka reakcja personelu medycznego. Wypadnięcie może być zarówno jawne jak i Czytaj dalej »

Konflikt serologiczny w układzie ABO – definicja Do konflikt serologiczny w układzie ABO dochodzi z powodu reakcji immunologicznej u ciężarnej. W tym wariancie, nie dotyczy ona raczej płodu, a objawy można zauważyć dopiero po narodzeniu. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Konflikt serologiczny w układzie ABO – diagnostyka Skuteczną analizę schorzenia umożliwia przeprowadzenie podstawowych Czytaj dalej »

Dieta w ciąży a zapotrzebowanie na kalorie Dieta w ciąży- wokół odżywania się kobiet w stanie błogosławionym urosło wiele legend. Eksperci starają się jednak tłumaczyć przyszłym matkom do jakich przekazów należy się stosować, a które traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Pierwszym zagadnieniem, niepokrywającym się w całości z rzeczywistością, jest przekonanie, że brzemienna odczuwa zdecydowanie większe poczucie Czytaj dalej »

1 2 9