fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe


Wypadnięcie pępowiny – dlaczego jest niebezpieczne dla płoduWypadnięcie pępowiny – dlaczego jest niebezpieczne dla płodu?

Wypadnięcie pępowiny – rozpoznanie

Wypadnięciem pępowiny nazywany jest nagły stan, w którym sznur pępowinowy dostaje się do ujścia szyjki macicy w tym samym momencie co płód lub tuż przed nim. To naraża dziecko na ucisk, a w konsekwencji na niedotlenienie. Dlatego kluczowa będzie szybka reakcja personelu medycznego.

Wypadnięcie może być zarówno jawne jak i ukryte. Druga możliwość bywa niezwykle trudna do potwierdzenia i w wielu przypadkach niewystarczające okazuje się nawet badanie USG metodą Dopplera.

bezpłatna konsultacja prawna

Wypadnięcie pępowiny – czynniki ryzyka

Istnieje wiele aspektów, które mogą doprowadzić do problemów z pępowiną, a do głównych zalicza się przede wszystkim pęknięcie błon płodowych.

Pozostałe można zaś podzielić na spontaniczne (nieprawidłowe ułożenie płodu, jego wady, wcześniactwo, wielowodzie, ciąża wielopłodowa) oraz jatrogenne (amniotomia, amnioinfuzja, założenia cewnika balonowego w celu rozszerzenia szyjki macicy).

Specjaliści oceniają, że około połowa wypadnięć wynika z czynników jatrogennych.

zadzwoń teraz

Wypadnięcie pępowiny – skutki uboczne

Mimo, że zdaniem różnej maści ekspertów do wypadnięcia pępowiny dochodzi niezwykle rzadko, należy się przygotować na przykre konsekwencje. Wszystko sprowadza się bowiem do kwestii niedotlenienia, które nieleczone może doprowadzić nie tylko do niepełnosprawności noworodka, ale nawet do jego zgonu! Znawcy tej tematyki szacują, że śmiertelność może dotykać nawet co czwartego dziecka!

Jedynym skutecznym wyjściem z tej niebezpiecznej sytuacji jest szybkie przeprowadzenie cesarskiego cięcia, gdyż poród siłami natury wiąże się z dużym zagrożeniem. Bardzo często lekarze nie zachowują jednak najwyższych standardów opieki nad rodzącą i zwlekają z taką decyzją.

Zastanawiasz się więc, co należy zrobić w takiej sytuacji? Błędy okołoporodowe to niezwykle skomplikowane zagadnienie i nie obejdzie się bez pomocy odpowiednich specjalistów.

Aby dać swojemu maleństwu szansę na skuteczną rehabilitację i bezpieczną przyszłość, powinnaś zaufać ekspertom z Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Już od wielu lat skutecznie zajmują się dochodzeniem roszczeń za zaniedbania medyków.

Pamiętaj, że tylko wspólnymi siłami możliwe jest wywalczenie odpowiedniej rekompensaty za ból i niepełnosprawność tej małej, niczemu niewinnej istoty.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!