fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Urazy przy porodzieUrazy przy porodzie

Za każdym razem, gdy niemowlę doznaje uszczerbku w wyniku działań lub zaniechań lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, może wystąpić błąd w sztuce lekarskiej.

Urazy przy porodzie mogą rozwinąć się w ciągu kilku sekund. Jeśli nie zostaną natychmiast rozpoznane, mogą spowodować poważne lub trwałe problemy zdrowotne. U dzieci z nieleczonymi urazami okołoporodowymi mogą rozwinąć się upośledzenia umysłowe lub fizyczne, a niekiedy kończą się śmiercią bez odpowiedniej opieki medycznej.

To, co sprawia, że ​​urazy są skomplikowane, to fakt, że wiele z nich po prostu nie widać zaraz po urodzeniu. Ujawniają się dopiero wiele tygodni lub miesięcy po urodzeniu dziecka wraz z jego opóźnionym rozwojem.

bezpłatna porada prawna

Urazy przy porodzie przyczyny

Nie ma jednego konkretnego powodu, dla którego dziecko może doznać urazu okołoporodowego. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją czynniki, które określą, czy dziecko może doznać urazu przy porodzie. Czynniki te obejmują: zdrowie matki, personel medyczny, ciążę i poród oraz zdrowie płodu.

Zdrowie matki bezpośrednio wpływa na zdrowie dziecka. Infekcje i problemy genetyczne mogą być przekazywane z matki na dziecko. Na przykład matka, która dostaje wirusa Zika. Może mieć tylko łagodne objawy, ale jej dziecko może rozwinąć trwałą niepełnosprawność fizyczną i umysłową. Ponadto układ odpornościowy matki może rozwinąć przeciwciała i zaatakować dziecko, jeśli ich grupy krwi nie pasują do siebie – konflikt serologiczny.

Lekarz prowadzący ciążę, oraz zespół medyczny szpitala podczas porodu musi dbać o zdrowie matki i dziecka zarówno w trakcie ciąży jaki i samego porodu. Lekarze, pielęgniarki  i położne powinni współpracować z przyszłą matką w celu wczesnego wychwycenia i leczenia problemów zdrowotnych. Personel medyczny, który nie zapewnia odpowiedniej opieki przed, w trakcie i po porodzie – od podania niewłaściwego leku do spowodowania uszczerbku na zdrowiu w czasie porodu – może być bezpośrednio odpowiedzialny za obrażenia dziecka.

Najważniejsze jest to, że wiele urazów okołoporodowych jest spowodowanych czynnikami, które można leczyć lub zapobiegać przy odpowiedniej opiece medycznej, wiedzy i zaangażowaniu personelu medycznego w trakcie porodu.

Urazy przy porodzie przyczyny – skutki

Najczęściej dochodzi do urazów okołoporodowych związanych z błędami lekarskimi, w wyniku których dochodzi do następujących obrażeń ciała u noworodka:

  • Urazy przy porodzie – uszkodzenie mózgu

Urazy głowy u noworodków lub nienarodzonych dzieci mogą spowodować u dziecka uszkodzenie mózgu. Uszkodzenie mózgu może wynikać z urazu fizycznego. Z powodu nadmiernej siły, ekstrakcji próżniowej lub ciągnięcia za głowę dziecka w trakcie porodu lub z innych powikłań: zamartwica, kolizja pępowinowaj lub infekcja atakująca mózg noworodka.

Uszkodzenie mózgu u noworodków wywołuje liczne problemy, ponieważ wpływa na różne organy. Co gorsza, uszkodzenie mózgu jest często trwałe i nieodwracalne. Co oznacza, że ​​ dziecko może nigdy nie wyzdrowieć po urazie okołoporodowym. Dzieci z uszkodzeniem mózgu mogą mieć upośledzenie fizyczne i / lub umysłowe, które będzie wymagało specjalistycznej opieki medycznej do końca życia.

Na każde 1000 urodzonych dzieci, 2-3 może mieć porażenie mózgowe. W wielu przypadkach dziecięce porażenie mózgowe jest wynikiem uszkodzenia mózgu, które nastąpiło podczas porodu. Nieprawidłowe monitorowanie matki podczas porodu, zastosowanie niewłaściwych procedur okołoporodowych i brak monitorowania stresu płodowego podczas porodu powodują skrajne epizody niedotlenienia, które mogą prowadzić do porażenia mózgowego. Należy w tym miejscu podkreślić, iż porażenie mózgowe jest nieuleczalne i często wymaga usprawniania i rehabilitacji dziecka przez całe życie. Porażenie mózgowe może prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych. Takich jak zaburzenia widzenia i słuchu, trudności w uczeniu się i problemy z mową.

  • Urazy przy porodzie – niedotlenienie okołoporodowe

Niedobór tlenu podczas porodu może prowadzić do urazów mózgu u noworodka. Z kolei urazy mózgu mogą powodować porażenie mózgowe lub drgawki. Gdy lekarz nie monitoruje dziecka w trakcie i po urodzeniu lub pozwala dziecku pozostać zbyt długo w kanale rodnym, może to doprowadzić do urazu mózgu. Problemy fizyczne, a także niepełnosprawność intelektualna, mogą być trwałymi konsekwencjami nawet łagodnego niedoboru tlenu u dziecka podczas porodu.

  • Urazy przy porodzie – krwotok śródczaszkowy u noworodka

Krwotoki śródczaszkowe są rodzajem urazu okołoporodowego. Krwawienia około i dokomorowe są typowymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego u 20-50% noworodków urodzonych przed 35 tygodniem ciąży.

Krwotoki  śródczaszkowe u dzieci (krwawienia mózgowe)  są hipoksycznymi  lub traumatycznymi uszkodzeniami porodowymi, charakteryzującymi się nagłym, szybkim krwawieniem w czaszce lub mózgu noworodka. Krwotoki zewnątrzczaszkowe są podobne do krwotoków wewnątrzczaszkowych, ale krwawienie występuje tuż poza czaszką dziecka. Istnieje kilka różnych rodzajów krwawień w mózgu, w zależności od rodzaju i miejsca urazu.

Krwotoki wewnątrzczaszkowe mogą być spowodowane przez zaniedbania medyczne, w tym powikłania i pomyłki personelu medycznego prowadzącego poród. Jeśli nie zostaną wcześnie wykryte, mogą spowodować u dziecka trwałe uszkodzenie mózgu, ponieważ wylew krwi wywiera ucisk na ich mózg. Typowe objawy ostrzegawcze krwiaka u niemowląt obejmują wybrzuszenia lub depresje w głowie dziecka, problemy z karmieniem i drgawki.

  • Urazy przy porodzie – uszkodzenia rdzenia kręgowego

Urazy rdzenia kręgowego są bardzo niebezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ kręgosłup jest bardzo wrażliwy i służy jako centralny kontroler dla reszty układu nerwowego organizmu. Uszkodzenie kręgosłupa może uniemożliwić dziecku używanie jednej lub więcej kończyn. Urazy rdzenia kręgowego są jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ ich objawy mogą naśladować objawy porażenia mózgowego.

Urazy rdzenia kręgowego dzieli się na dwa typy. Niepełne uszkodzenie rdzenia kręgowego oznacza, że ​​możesz mieć pewną kontrolę lub uczucie poniżej obszaru urazu. Całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego wyklucza kontrolę lub uczucie u dziecka.

Chociaż urazy rdzenia kręgowego nie powodują powikłań związanych ze zdrowiem psychicznym, które powodują urazy mózgu, nadal mogą powodować u dziecka trwałe problemy z kontrolowaniem jego ciała.

  • Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu

Wewnątrzmaciczne obumieranie płodu jest terminem medycznym na poród martwego dziecka. Zgon wewnątrzmaciczny płodu występuje, gdy płód umiera, zanim się urodzi. Może to być bardzo szokujące i smutne dla przyszłych rodziców.

Wewnątrzmaciczne obumieranie płodu może być spowodowane wieloma różnymi problemami, w tym zakażeniem lub urazem u matki. Powikłania w łonie matki, takie jak problemy z pępowiną, mogą również powodować wewnątrzmaciczne zgon płodu. Testy przeprowadzone przez lekarza, takie jak ultradźwięki, mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia dziecka. Aby wcześnie wykryć problemy lub potwierdzić śmierć płodu.

zadzwoń teraz

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zatem noworodek otrzymał mniej niż 10 punktów Apgar, a obecnie borykacie się z niepełnosprawnością i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu swojego dziecka niezwłocznie skorzystajcie z naszej bezpłatnej konsultacji prawnej. Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
  • Nasze konsultacje prawne są bezpłatne. Nie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
  • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!