fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Urazy okołoporodowe u noworodka

Urazy okołoporodowe u noworodka – w jaki sposób dochodzi do urazu podczas porodu?

Urazy okołoporodowe u noworodka mają  miejsce, gdy dziecko doznaje obrażeń przed, w trakcie lub tuż po urodzeniu.

Obrażenia ciała u niemowląt są zwykle spowodowane problemami podczas porodu lub zaraz po nim. Mogą również wystąpić w okresie przedporodowym (podczas ciąży).

Z natury obrażenia u niemowląt są nieoczekiwane i mogą być trudne do akceptowania dla rodziców i rodziny dziecka. Oczekiwanie i radość z przyjęcia nowego dziecka na świat mogą zmienić się w bezsilność, rozpacz, a nawet  złości z powodu tego, co się stało i powagi niespodziewanej sytuacji.

bezpłatna porada prawna

Urazy okołoporodowe u noworodka spowodowane zaniedbaniem lekarza lub położnej

Niektóre dzieci doznają urazów okołoporodowych z powodu niedostatecznej opieki ze strony lekarzy, położnych lub innych członków personelu medycznego. Może to być problem, który został przeoczony podczas ciąży lub problem, który nie został odpowiednio rozwiązany podczas porodu.

Przykłady zaniedbań ze strony personelu medycznego podczas porodu obejmują:

  • nieprzestrzeganie prawidłowych protokołów i procedur
  • brak prawidłowego monitorowania i rejestrowania tętna dziecka
  • niezauważenie oznak, że dziecko jest w niebezpieczeństwie przed porodem i w jego trakcie
  • opóźnienia w radzeniu sobie z komplikacjami podczas porodu
  • opóźnienia w zwróceniu się o pomoc do personelu wyższego szczebla lub w ogóle o nie proszenie o pomoc
  • brak rozróżnienia między sytuacją normalną a nienormalną

Jeśli Twoje dziecko doznało urazu okołoporodowego i masz wątpliwości dotyczące prawidłowości opieki, którą otrzymałeś w czasie ciąży lub podczas porodu, zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

Nasze konsultacje prawne są całkowicie bezpłatne. Nasi doświadczeni eksperci do spraw  błędów medycznych przy porodzie oraz zaniedbań ze strony personelu medycznego każdego dnia są zaangażowani w pomoc potrzebującym rodzicom.

Naszym zadarniam jest odpowiedź na Twoje pytanie: czy uraz okołoporodowy u Twojego dziecka jest wynikiem błędu w sztuce medycznej podczas porodu?

zadzwoń teraz

Urazy okołoporodowe u noworodka – jaki jest najczęstszy rodzaj urazu okołoporodowego?

Drobne obrażenia okołoporodowe (takie jak małe skaleczenia i siniaki) są stosunkowo powszechne u niemowląt i zwykle goją się w krótkim czasie i nie powodują żadnych trwałych problemów dla dziecka.

Poważne obrażenia u matek lub dzieci są rzadkie. Ryzyko najpoważniejszych urazów u niemowląt  takich  jak: śmierć, uszkodzenie mózgu lub uraz fizyczny  jest bardzo niskie i stanowi ok. 3% wszystkich porodów. Kiedy jednak do nich dochodzi rodzinie i najbliższym  bardzo trudno się z nimi pogodzić.

Urazy okołoporodowe u noworodka  – rodzaje i przyczyny urazów

Rany urazy okołoporodowe mogą zmienić życie dziecka, a także jego rodziców i dalszej rodziny.

Urazy mózgu są jedną z najpoważniejszych form urazów u niemowląt. Urazy mózgu są zwykle trwałe i mogą mieć objawy fizyczne i psychiczne. Dzieci, które doznały urazu mózgu, mogą cierpieć z powodu opóźnień rozwojowych i mogą nie osiągnąć kluczowych etapów rozwoju w określonym czasie lub w ogóle takich jak raczkowanie, chodzenie lub mówienie.

Każde uszkodzenie mózgu jest inne – objawy i nasilenie mogą się znacznie różnić. Najczęstszą postacią poważnego uszkodzenia mózgu przy porodzie jest porażenie mózgowe. Jest to trwały stan neurologiczny, który wpływa na funkcje poznawcze, mobilność i rozwój.

Najczęstsze przyczyny urazów mózgu przy porodzie to:

  • Asfiksja: w tym przypadku dziecko jest całkowicie pozbawione tlenu. Brak dopływu tlenu do mózgu dziecka może spowodować uszkodzenie mózgu. Zaledwie kilka minut bez tlenu może wystarczyć i mieć wpływ na całe życie dziecka.
  • Niedotlenienie: w tym przypadku następuje zmniejszenie przepływu tlenu do mózgu. Zmniejszenie dopływu tlenu do mózgu dziecka nawet na kilka minut może być wystarczające i mieć wpływ na całe życie dziecka.
  • Uraz fizyczny głowy: fizyczne uszkodzenie szyi lub głowy dziecka może spowodować uszkodzenie mózgu. Na przykład niewłaściwe użycie instrumentów, takich jak kleszcze czy próznociąg może spowodować uszkodzenie mózgu dziecka.
  • Zakażenia i problemy zdrowotne u matki: jeśli matka cierpi na problem zdrowotny przed ciążą lub w jej trakcie, może to wpłynąć na zdrowie dziecka i w zależności od charakteru problemu może spowodować uszkodzenie mózgu dziecka. Bardzo ważne jest, aby lekarz prowadzący ciążę skutecznie rozpoznawał problemy zdrowotne u matki i oferowali terminowe i odpowiednie leczenie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zatem noworodek otrzymał mniej niż 7 punktów Apgar, a obecnie borykacie się z niepełnosprawnością i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu swojego dziecka niezwłocznie skorzystajcie z naszej bezpłatnej konsultacji prawnej.

Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
  • Nasze konsultacje prawne są bezpłatne. Nie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
  • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!