fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Drugi etap poroduDrugi etap porodu

Czy wiesz, że istnieją trzy porodu?

  • Pierwszy etap porodu odnosi się do okresu między początkiem porodu, a momentem rozszerzenia szyjki macicy do 10 centymetrów.
  • Drugi etap porodu to okres między rozszerzeniem szyjki macicy kobiety do 10 centymetrów a porodem dziecka.
  • Trzeci etap porodu to dostarczenie łożyska. W dzisiejszym artykule skupimy się na drugim etapie porodu i tym, co stanowi niebezpieczeństwo dla matki oraz rodzącego się dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Drugi etap porodu

W drugim etapie porodu szyjka macicy jest w pełni rozszerzona, a kobieta musi wypchnąć dziecko. Drugi etap porodu może trwać od 20 minut do 2 godzin.

Drugi etap porodu rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest całkowicie otwarta, około 10 cm, a kończy się wraz z narodzinami dziecka. Ten etap trwa zwykle około 45 minut do dwóch godzin podczas pierwszego porodu i od 15 do 45 minut przy kolejnych narodzinach.

Drugi etap porodu jest bardzo intensywny i w tym czasie skurcze staną się silniejsze. Mogą występować mniej więcej co dwie do pięciu minut. Maluch jest wypychany za pomocą skurczów partych z brzucha mamy przez kanał rodny. Dziecko przychodzi na świat dzięki parciu kobiety oraz samoistnym skurczom macicy.

Drugi okres porodu jest najbardziej bolesny i niebezpieczny dla matki i dziecka. W czasie każdego parcia główka maluszka przesuwa się do przodu, a w przerwie między skurczami nieco się cofa. Dziecko stopniowo rozsuwa tkanki krocza, tak że w końcu rozwiera się szpara sromowa i widać fragment główki. Najcięższe dla kobiet jest pokonanie oporu krocza i urodzenie główki dziecka.

Drugi etap porodu – ułożenie płodu

Zazwyczaj noworodek wychodzi z łona matki najpierw głową. Czasem zdarza się niewłaściwe ułożenie płodu i pierwsze w kanale rodnym pojawiają się stopy lub pośladki dziecka. Rozróżnia się kilka typów nieprawidłowego ułożenia płodu:

  • pełne odwrócenie płodu – ułożenie dziecka pośladkami do dołu z nóżkami podwiniętymi pod brzuszek
  • ułożenie Franka – podobne do pełnego odwrócenia, jednak nóżki dziecka są wyprostowane i skierowane w stronę główki
  • odwrócenie niekompletne – jedna lub obie nóżki dziecka są wyprostowane ku dołowi
  • pozycja obrócona – dziecko obrócone jest bokiem lub twarzą ku plecom matki, na skutek czego w kanale rodnym pojawiają się najpierw rączki lub ramiona dziecka

Ostatnia pozycja jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego, ponieważ istnieje znaczne ryzyko zawinięcia się kończyn dziecka w kanale rodnym i jego zaklinowania.

Przedłużenie drugiego etapu porodu może mieć negatywny wpływ na mamę i dziecko.

zadzwoń teraz

Przedłużający się drugi etap porodu

Specjaliści wyznaczyli pewne ramy czasowe dla porodu, który postępuje prawidłowo, czyli bez jakichkolwiek powikłań. Jeżeli niektóre z wyznaczników postępu porodu (takie jak rozszerzanie i skracanie szyjki macicy) są opóźnione lub utknęły w martwym punkcie, personel medyczny musi ocenić, czy doszło do “zatrzymania porodu“. Jeśli tak jest, lekarze mogą próbować szeregu różnych interwencji, aby pomóc kobiecie urodzić w sposób naturalny.

Poród, który trwa za długo niesie ze sobą niebezpieczeństwo, zarówno dla matki, jak i dziecka. Dlatego też, jeśli początkowe próby interwencji lekarzy zakończą się niepowodzeniem, specjaliści muszą być przygotowani na wykonanie cięcia cesarskiego. Wykonuje się je w celu uniknięcia urazów okołoporodowych u matki i dziecka, spowodowanych długotrwałym porodem.

Gdzie szukać pomocy

Jeżeli poród Twojego dziecka trwał zbyt długo, a dziecko urodziło się niedotlenione z niska punktacja Apgar niezwłocznie zgłoś sie do Krajowego Rejestru Osób PoszkodowanychBezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną okołoporodową i odpowiemy na pytanie:

Czy doszło do błędu medycznego przy porodzie z winy lekarza, położnej?

Czy za trwały uszczerbek na zdrowiu Twego dziecka odpowiada szpital?

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!