Drugi etap porodu
Czy wiesz, że istnieją trzy porodu?
- Pierwszy etap porodu odnosi się do okresu między początkiem porodu, a momentem rozszerzenia szyjki macicy do 10 centymetrów.
- Drugi etap porodu to okres między rozszerzeniem szyjki macicy kobiety do 10 centymetrów a porodem dziecka.
- Trzeci etap porodu to dostarczenie łożyska. W dzisiejszym artykule skupimy się na drugim etapie porodu i tym, co stanowi niebezpieczeństwo dla matki oraz rodzącego się dziecka.
Drugi etap porodu
W drugim etapie porodu szyjka macicy jest w pełni rozszerzona, a kobieta musi wypchnąć dziecko. Drugi etap porodu może trwać od 20 minut do 2 godzin.
Drugi etap porodu rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest całkowicie otwarta, około 10 cm, a kończy się wraz z narodzinami dziecka. Ten etap trwa zwykle około 45 minut do dwóch godzin podczas pierwszego porodu i od 15 do 45 minut przy kolejnych narodzinach.
Drugi etap porodu jest bardzo intensywny i w tym czasie skurcze staną się silniejsze. Mogą występować mniej więcej co dwie do pięciu minut. Maluch jest wypychany za pomocą skurczów partych z brzucha mamy przez kanał rodny. Dziecko przychodzi na świat dzięki parciu kobiety oraz samoistnym skurczom macicy.
Drugi okres porodu jest najbardziej bolesny i niebezpieczny dla matki i dziecka. W czasie każdego parcia główka maluszka przesuwa się do przodu, a w przerwie między skurczami nieco się cofa. Dziecko stopniowo rozsuwa tkanki krocza, tak że w końcu rozwiera się szpara sromowa i widać fragment główki. Najcięższe dla kobiet jest pokonanie oporu krocza i urodzenie główki dziecka.
Drugi etap porodu – ułożenie płodu
Zazwyczaj noworodek wychodzi z łona matki najpierw głową. Czasem zdarza się niewłaściwe ułożenie płodu i pierwsze w kanale rodnym pojawiają się stopy lub pośladki dziecka. Rozróżnia się kilka typów nieprawidłowego ułożenia płodu:
- pełne odwrócenie płodu – ułożenie dziecka pośladkami do dołu z nóżkami podwiniętymi pod brzuszek
- ułożenie Franka – podobne do pełnego odwrócenia, jednak nóżki dziecka są wyprostowane i skierowane w stronę główki
- odwrócenie niekompletne – jedna lub obie nóżki dziecka są wyprostowane ku dołowi
- pozycja obrócona – dziecko obrócone jest bokiem lub twarzą ku plecom matki, na skutek czego w kanale rodnym pojawiają się najpierw rączki lub ramiona dziecka
Ostatnia pozycja jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego, ponieważ istnieje znaczne ryzyko zawinięcia się kończyn dziecka w kanale rodnym i jego zaklinowania.
Przedłużenie drugiego etapu porodu może mieć negatywny wpływ na mamę i dziecko.
Przedłużający się drugi etap porodu
Specjaliści wyznaczyli pewne ramy czasowe dla porodu, który postępuje prawidłowo, czyli bez jakichkolwiek powikłań. Jeżeli niektóre z wyznaczników postępu porodu (takie jak rozszerzanie i skracanie szyjki macicy) są opóźnione lub utknęły w martwym punkcie, personel medyczny musi ocenić, czy doszło do “zatrzymania porodu“. Jeśli tak jest, lekarze mogą próbować szeregu różnych interwencji, aby pomóc kobiecie urodzić w sposób naturalny.
Poród, który trwa za długo niesie ze sobą niebezpieczeństwo, zarówno dla matki, jak i dziecka. Dlatego też, jeśli początkowe próby interwencji lekarzy zakończą się niepowodzeniem, specjaliści muszą być przygotowani na wykonanie cięcia cesarskiego. Wykonuje się je w celu uniknięcia urazów okołoporodowych u matki i dziecka, spowodowanych długotrwałym porodem.
Gdzie szukać pomocy
Jeżeli poród Twojego dziecka trwał zbyt długo, a dziecko urodziło się niedotlenione z niska punktacja Apgar niezwłocznie zgłoś sie do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną okołoporodową i odpowiemy na pytanie:
Czy doszło do błędu medycznego przy porodzie z winy lekarza, położnej?
Czy za trwały uszczerbek na zdrowiu Twego dziecka odpowiada szpital?
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl