fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodkaPrzemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka

Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka – czym się objawia?

Czy stanowi zagrożenie dla życia dziecka?

Wyróżniamy kilka rodzajów przemieszczenia się narządów jamy brzusznej u noworodka i są to:

  • wytrzewienie wrodzone
  • przepuklina pępowinowa
  • przepuklina przeponowa

bezpłatna konsultacja prawna

Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka – wytrzewienie wrodzone

W sytuacji wytrzewienia wrodzonego, narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez ubytek ściany jamy brzusznej przy jej pełnej grubości. Częstotliwość występowania wynosi statystycznie 1:20 000 – 30 000 porodów. Schorzenie dotyczy: pętli jelita cienkiego, jelita grubego, żołądka i gonad (sporadycznie innych narządów). Narządy nie są pokryte żadną strukturą  – w łonie mają bezpośredni kontakt z płynem owodniowym, a po urodzeniu dziecka – z powietrzem atmosferycznym.

Przy wytrzewieniu wrodzonym występuje zmniejszona pojemność jamy brzusznej oraz niedokonany zwrot trzewi. Wytrzewione jelita są  poszerzone, obrzęknięte, a ich ściany są kruche o sinym/wiśniowym zabarwieniu, często pętle są ze sobą posklejane, mogą być zwężone/całkowicie niedrożne, całość jest pokryta galaretowatym nalotem włóknikowym.

Wytrzewieniu jelit rzadko towarzyszą wady innych narządów i układów. Wytrzewienie wrodzone może zostać wykryte jeszcze w czasie ciąży podczas badania USG. Wytrzewienie wrodzone jest wskazaniem do pilnej interwencji chirurgicznej, celem odprowadzenia wytrzewionych narządów do jamy brzusznej.

Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka – przepuklina pępowinowa

Przepuklina pępowinowa oznacza przemieszczenie się narządów jamy brzusznej pokrytych workiem przepuklin przez centralnie położony ubytek w ścianie jamy brzusznej. Występuje u 1:2 000 – 3 000 noworodków. Worek przepukliny jest złożony  z błony owodniowej oraz otrzewnej przedzielonych galaretą Whartona. W około 30-80% przypadków przepuklinie pępowinowej towarzyszą wady innych narządów, np. wady serca, wady OUN. Przepuklina pępowinowa jest możliwa do wykrycia w okresie prenatalnym. Metoda leczenia zależy od:

  • stanu ogólnego dziecka, wad towarzyszących, objętości przemieszczonych narządów oraz samej jamy brzusznej
  • większość dzieci jest leczona operacyjnie (także w etapach)
  • przy ciężkim stanie ogólnym możliwe jest leczenie zachowawcze pod nadzorem chirurga dziecięcego

Rokowania są uzależnione od rodzaju i stopnia nasilenia wady.

zadzwoń teraz

Przemieszczenie narządów jamy brzusznej u noworodka – przepuklina przeponowa

Przepuklina przeponowa polega na przemieszczeniu się narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej przez otwór w przeponie. Śmiertelność w takich przypadkach wynosi nawet 70%! Istotą wady jest niedorozwój płuc (bezpośredni wpływ na zaburzenia adaptacji do życia pozałonowego). Typowymi objawami są: znaczny wysiłek oddechowy, nieruchoma klatka piersiowa po jednej stronie, asymetria szmeru oddechowego, łódkowaty brzuch o zmniejszonej objętości. Tej wadzie mogą towarzyszyć inne nieprawidłowości rozwojowe. Leczenie polega na starannej stabilizacji hemodynamicznej pacjenta oraz na odpowiednim czasie kwalifikacji do operacji (decyzja jest podejmowana indywidualnie), co zwiększa szansę dziecka na przeżycie. Rokowania są uzależnione od nasilenia nadciśnienia płucnego i stopnia hipoplazji płuc.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych uświadamia pacjentów

Jeżeli masz wątpliwości, odnośnie postępowania Twojego lekarza, niezwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Przeprowadzimy bezpłatną analizę Twojej dokumentacji medycznej, aby ocenić, czy doszło do zaniedbania. Zadbaj o przyszłość swojej rodziny zanim Twoje roszczenie odszkodowawcze sie przedawni.

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi i błędami medycznymi. Każdego roku pomagamy setkom rodzin dotkniętych skutkami błędów medycznych wałczyć o lepszą przyszłość i stosowne odszkodowaniezadośćuczynienie i dożywotnią rentę za błąd medyczny.

bezpłatna porada

 

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!