fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Cukrzyca w ciążyCukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży – czy stanowi zagrożenie dla Ciebie i dziecka?

Według raportu WHO opublikowanego w 2016 roku, wzrasta liczba osób na świecie chorujących na cukrzycę – w 2014 roku cierpiało na nią ponad 420 milionów ludzi, zważywszy, że w porównaniu z rokiem 1980 liczba chorych była mniejsza o 312 milionów osób. Wskazuje się, iż mimo wzrostu ryzyka wraz z wiekiem (największe ryzyko obserwuje się o osób, które ukończyły 70 rok życia), to zauważalnie podniósł się ten wskaźnik wobec dzieci i młodzieży.

bezpłatna konsultacja prawna

Cukrzyca – dane Narodowego Funduszu Zdrowia

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, iż na cukrzycę choruje ponad 2 miliony Polaków z czego około 25 % nie zdaje sobie z tego sprawy. Wskazuje się, iż zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety). U osób powyżej 18 roku życia ten współczynnik wynosi 8% (w tym 7,15% mężczyźni i 8,9% kobiety), natomiast wśród dzieci poniżej 15 roku życia szacunkowa liczba diabetyków wynosi 17,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Prognozuje się, iż w okresie najbliższych 20 lat ta liczba może się podwoić w naszym kraju. Cukrzyca jest określana jako choroba związana z rozwojem cywilizacyjnym poprzez prowadzenie złego trybu życia, czy też stosowanie niezdrowej diety. Głównymi przyczynami cukrzycy typu 2 jest nadwaga, otyłość, a także brak aktywności fizycznej.

Cukrzyca – jakie są rodzaje cukrzycy?

Podstawowy podział cukrzycy jest następujący:

  • Cukrzyca typu 2 – odsetek cukrzyków z tej grupy stanowi ok. 10% diabetyków. Szacuje się, iż między 10 a 14 rokiem życia może rozpocząć się choroba. Ten rodzaj cukrzycy pojawia się w wyniku wyniszczania komórek ß trzustki (to one są odpowiedzialne za produkcję insuliny) przez przeciwciała. Organizm wytwarza tzw. autoprzeciwciała doprowadzające do likwidacji własnych komórek, a co za tym idzie, do braku insuliny. W tym przypadku organizm atakuje sam siebie i niezbędne jest przyjmowanie insuliny z jednoczesną ścisłą kontrolą poziomu cukru.
  • Cukrzyca typu 2 – ten rodzaj dot. blisko 90% chorych na cukrzycę. W tym przypadku dochodzi do zaburzeń czy to mających podłoże w wydzielaniu insuliny, a także w samym jej działaniu. Jedna z tych nieprawidłowości może przyjąć rolę dominującą. U chorych dochodzi do zaburzenia zarówno działania, jak i wydzielania insuliny, przy czym dominującą rolę może odgrywać jedna lub druga nieprawidłowość.

Przy wystąpieniu typu 2 należy skupić się na zmniejszeniu masy ciała, zastosowaniu specjalnej diety, prowadzeniu aktywnego fizycznie trybu życia, a także na przyjmowaniu specjalnych leków doustnych. Wskazuje się jednak, iż po jakimś czasie zmagania się z cukrzycą niekiedy niezbędne jest wprowadzenie insulinoterapii.

  • Inne

zadzwoń teraz

Cukrzyca w ciąży – odrębny rodzaj cukrzycy

Odrębnym rodzajem cukrzycy jest cukrzyca ciążowa, którą określa się jako wystąpienie zaburzeń tolerancji glukozy rozpoznane po raz pierwszy w okresie ciąży (choroba pojawia się około 24-28 tygodnia ciąży).

Wskazuje się, iż ten rodzaj cukrzycy ustępuje po porodzie bądź do 6 tygodni po rozwiązaniu. Ten typ dzieli się na dwie grupy tj. G1, kiedy to do należy skupić się na adekwatnej diecie i aktywności fizycznej oraz G2 gdzie poza właściwym odżywianiem niezbędne jest przyjmowanie insuliny.

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne i właściwie to jedyna faktyczna przyczyna nagłej cukrzycy w tym okresie. Mimo to wskazuje się, że najczęściej pojawia się ona u kobiet z nadwagą, a także kiedy występowały w przeszłości zaburzenia na tym polu, a nie zostały wcześniej zauważone. Wpłynąć może również czynnik genetyczny, tym samym nie jest to dobra informacja dla pań, które wśród swoich bliskich mają cukrzyków typu 2.

Cukrzyca w ciąży – przyczyny

Wystąpienie cukrzycy w trakcie trwania ciąży może mieć także związek z wiekiem powyżej 35 roku życia, niezdrowym trybem życia, uprzednimi poronieniami, ciążą mnogą, masą powyżej 4 kg czy też z wadą rozwojową u poprzedniego dziecka, zespołem policystycznych jajników, nadmiarem płynu owodniowego. Należy pamiętać o regularnym badaniu poziomu cukru nawet już na początku 2 miesiąca ciąży. Wczesne stwierdzenie nieprawidłowości z wchłanianiem glukozy pozwala na wdrożenie adekwatnego leczenia, co naturalnie zwiększa szansę na urodzenie całkowicie zdrowego dziecka.

Cukrzyca przed ciążą

W momencie, kiedy kobieta jest cukrzykiem przed zajściem w ciążę mamy do czynienia z tzw. cukrzycą przedciążową. Te dwa rodzaje różnią się od siebie i ich rozróżnienie jest kluczowe, aby móc oszacować zagrożenie i przyjąć właściwe postępowanie medyczne po postawieniu diagnozy.

Niezależnie od typu cukrzycy kobieta winna udać się na konsultacje do placówki mającej ośrodek wysokiej referencji w celu zrobienia wszystkich niezbędnych badań. Specjaliści w okresie planowania ciąży ocenią między innymi narząd wzroku, funkcje nerek, układ krwionośny, tarczycę. Ustosunkują się także, a właściwie przede wszystkim, do wystąpienia możliwych powikłań.

Warto zaznaczyć, iż przy tym niezbędna jest własna obserwacja glikemii. Można znaleźć informacje, iż lekarze zalecają w okresie planowania ciąży zmiany leczenia cukrzycy z doustnych tabletek na przyjmowanie insuliny, gdyż przyjmuje się, iż metoda ta jest bezpieczniejsza dla dziecka.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera przyszłe Mamy

Pomagamy poszkodowanym Mamom i ich rodzinom w dochodzeniu roszczeń, aby zabezpieczyć ich finansową przyszłość. Jesteśmy też po to, aby uświadamiać przyszłe mamy i informować o zagrożeniach, które mogą wiązać się z powikłaną ciążą. Jeżeli podejrzewasz, że lekarz popełnił błąd, skontaktuj się z nami 722 080 080.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!