fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Pęknięcie krocza odszkodowaniePęknięcie krocza – stopnie, możliwe powikłania: nietrzymanie stolca i moczu – jak uzyskać odszkodowanie?

Pęknięcie krocza.  Na wstępie zaznaczyć należy, że do pęknięcia krocza dochodzi nawet w 80% przypadków porodu przez pochwę. Oznacza to, że powikłanie położnicze w tej postaci uznaje się w praktyce medycznej za częste. Pęknięcie obejmować może:

  • krocze
  • pochwę
  • wargi sromowe
  • łechtaczkę
  • cewkę moczową
  • szyjkę macicy

bezpłatna konsultacja prawna

Pęknięcie krocza – czynniki ryzyka

Do głównych czynników ryzyka pęknięcia krocza należy zaliczyć:

  • dużą masę urodzeniową dziecka
  • poród wspomagany – użycie kleszczy lub próżnociągu
  • nacięcie krocza linii pośrodkowej ciała

Wyróżnia się cztery stopnie urazu.

  • Pęknięcie krocza I stopnia – ogranicza się do rozdarcia tylko nabłonka pochwy, skóry w okolicy krocza
  • Pęknięcie krocza II stopnia – związany jest z zajęciem mięśni krocza
  • Pęknięcie krocza III stopnia – wiąże się z uszkodzeniem zwieracza odbytu
  • Pęknięcie krocza IV stopnia – cechuje uszkodzenie nabłonka odbytu

Pęknięcie krocza – możliwe skutki

Pomimo prawidłowości postępowania w przypadku przedmiotowego urazu możliwe jest wystąpienie powikłań (nawet po kilku latach od porodu). Jednym z nich jest nietrzymanie stolca (IV stopień). W tym przypadku naprawa polega na zszyciu błony śluzowej odbytnicy oraz zwieracza. Innym sposobem jest zbliżenie do siebie i zszycie mięśni. Ma to na celu rekonstrukcję ich prawidłowego kształtu.

Pęknięcie krocza 4 stopnia a drugi poród?

Jeśli pacjentka zdecyduje się na kolejną ciążę powinna rozważyć wraz z lekarzem wykonanie cięcia cesarskiego w celu zapobieżenia ponownemu pogorszeniu się sprawności zwieracza odbytu.

zadzwoń teraz

Pęknięcie krocza – inne możliwe powikłania

Inne możliwe powikłania związane z pęknięciem krocza podczas porodu to nietrzymanie moczu. Wyróżnia się tu połogowe zatrzymanie moczu oraz jego wysiłkowe nietrzymanie.

W sytuacji kiedy podejrzewa się zastój płynu w pęcherzu moczowym wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Jeśli nie pozwala ono na zajęcie jednoznacznego stanowiska, wprowadza się do pęcherza cewnik i kontynuuje czynności do momentu samodzielnego oddania przez pacjentkę moczu wymusza się mikcję poprzez podanie przez cewnik roztworu soli fizjologicznej lub czeka się na naturalny proces.

W przypadku nietrzymania moczu (mimowolnym jego wycieku) sposób leczenia może polegać na ćwiczeniach dna macicy, farmakoterapii, zastosowaniu pessarów (silikonowy krążek umieszczany w pochwie lub odbycie), tamponów lub leczenia chirurgicznego (operacja- wszczepienie pod cewkę moczową syntetycznej taśmy, która z biegiem czasu stymuluje produkcje kolagenu podpierając cewkę).

Pęknięcie krocza – ograniczenie powikłań położniczych

Podsumowując, odpowiednia technika medyczna pozwala na zniwelowanie powikłań położniczych związanych z pęknięciem krocza, które w praktyce są częste. W stosunku do pacjentek, które doświadczyły ciężkich pęknięć krocza tj. III i IV stopnia koniecznym jest cykliczne kontrolowanie ze względu na znacznie większe ryzyko nietrzymania stolca i doświadczenia związanego z tym bólu.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli doszło podczas porodu do pęknięcia krocza z winy lekarza  niezwłocznie zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych i opowiedz swoją historię. Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie za pęknięcie krocza!

Nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizują dokumentację pod kątem nieprawidłowości podczas porodu. Korzystamy z pomocy najlepszych specjalistów z branży, aby nasi Klienci mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych okołoporodowych odnosząc liczne sukcesy.

Uzyskamy dla Ciebie wysoką rekompensatę, na którą bez wątpienia zasługujesz.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!