Alkohol w ciąży
W każdym przypadku spożywanie przez kobietę ciężarną alkoholu poczytuje się za niekorzystne. Nie istnieje taka ilość alkoholu, którą można by uznać w ciąży za nieszkodliwą. Jednak ryzyko uszkodzeń naturalnie wzrasta wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu.
Alkohol w ciąży – przerażające statystyki – tylko 10% kobiet nie pije alkoholu w ciąży!
Zdaniem wielu badaczy alkohol powinien być całkowicie wykluczony w okresie ciąży. Organizm ciężarnej nie ma bowiem specyficznego mechanizmu ochronnego – nienarodzone dziecko wypija środek razem z matką.
Niestety, praktyka medyczna szacuje, że jedynie około 10% kobiet w ciąży informuje, że podczas jej trwania nie piła żadnego alkoholu. Wiele pacjentek wspomina o zmniejszeniu (ograniczeniu) ilości trunków w ciąży. Pozostałe zaś przyznają o jego przeciętnym spożyciu. Z punktu widzenia profilaktyki rozwiązaniem problemu okazać by się mogło stworzenie środku przymusu, jeśli chodzi o zaprzestanie spożywania alkoholu. Środki te mogłyby przyjąć postać obowiązkowego nadzoru lekarskiego, uczęszczania na terapię, a jeśli te okazałyby się nieskuteczne sięgnięcia do sankcji o charakterze finansowym.
Alkohol w ciąży – jakie zagrożenia wiążą się z piciem alkoholu w ciąży?
Obraz alkoholowy obejmujący:
- niedorozwój dziecka
- dysmorfie lub wady rozwojowe
- opóźnienie rozwoju umysłowego w związku z alkoholem nazywa się embriopatią alkoholową
Jej odzwierciedleniem są m.in.:
- niedobór masy ciała w okresie płodowym i po porodzie
- małogłowie
- upośledzenie umysłowe
- różnego stopnia zaburzenia rozwoju,
- osłabienie napięcia mięśniowego
- dysmorfie twarzy (np. krótkie szpary powiekowe, cienka warga góra, spłaszczenie rynienki nosowej)
- wrodzone wady rozwojowe, zwłaszcza serca i układu moczowo-płciowego
Co więcej, spożywanie alkoholu w trakcie ciąży niesie za sobą istotnie zwiększone ryzyko poronienia, wczesnego porodu, a nawet urodzenia płodu martwego.
Alkohol w ciąży służy zdrowiu? To mit!
W społeczeństwie rozpowszechnia się szereg mitów dotyczących spożywania alkoholu w ciąży – np. piwo wspomaga laktacje, zmniejsza stres, czerwone wino zwiększa poziom żelaza i poprawia morfologię krwi, łożysko chroni dziecko przed alkoholem wypitym przez matkę. Od takich stanowisk należy się ustrzec!
Nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki, a jego skutki będzie odczuwać przez całe życie.
Co zrobić, gdy podejrzewasz błąd lekarza?
Jeżeli Twoja ciąża przebiegała prawidłowo, a Twoje dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu w wyniku błędu medycznego przy porodzie z winy lekarzy – nie zwlekaj i poproś o pomoc profesjonalistę.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o wysokie odszkodowania z zakresu błędów medycznych okołoporodowych. Przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną z ciaży, porodu i ocenimy jakie masz szanse na wykazanie błędu lekarza i uzyskanie stosownego odszkodowana za błąd lekarski podczas porodu.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl