Poród – jak się przygotować?
Poród to wyjątkowe doświadczenie dla każdej kobiety. Ciąża to czas pełen szczęścia, ale jednocześnie obaw i niepokoju. Boisz się, że lekarz popełni błąd?
Informacje o możliwych wadach wrodzonych, niedotlenieniu lub mózgowym porażeniu dziecięcym przerażają, prawda?
Najważniejsze w czasie ciąży jest odpowiednie przygotowanie się do porodu – zarówno fizyczne, jak też psychiczne. Jeżeli masz obawy – rozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Koniecznie pytaj o wszystkie badania, jakie lekarz Ci zleca.
Bądź świadomą mamą – przygotuj się jak najlepiej do jednego najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu.
Poród – poszerzanie wiedzy na temat ciąży i porodu
Wiele kobiet w ciąży nie zna podstawowych pojęć medycznych. Ciąża to nie tylko czas na przygotowanie się do przyjścia na świat nowego członka rodziny – w czasie ciąży (szczególnie tej pierwszej) powinnaś poszerzyć swoją wiedzę na temat ciąży i porodu.
Jeżeli masz taką możliwość to zapisz się do szkoły rodzenia. W trakcie spotkań w szkole rodzenia dowiesz się więcej o porodzie, połogu i opiece nad dzieckiem w pierwszych miesiącach życia. Często istnieje możliwość uzyskania dofinansowania takiego szkolenia przez gminę lub też inne instytucje.
Poród – zachowanie sprawności fizycznej i wydolności organizmu przez ciężarną
Poród wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Jeżeli Twój lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań to możesz wykonywać ćwiczenia fizyczne, które będą dostosowane do zaawansowania ciąży oraz Twojej ogólnej sprawności.
Jeśli przygotowujesz się do porodu siłami natury, przygotuj krocze i pochwę poprzez techniki nawilżania, masażu oraz rozciągania pochwy. Działania takie mają na celu ograniczenie urazów porodowych i minimalizują ryzyko nacięcia krocza podczas porodu.
Poród – dlaczego tak bardzo boli?
Ból odczuwany przez kobietę podczas porodu siłami natury pochodzi z unerwionych narządów wewnętrznych organizmu.
W pierwszym etapie porodu kobieta odczuwa bolesne skurcze macicy oraz ból okolicy krzyżowej. Ból okolicy krzyżowej wynika ze skracania się i rozwierania szyjki macicy.
W drugim etapie porodu najsilniejszy ból jest umiejscowiony w okolicy krocza rodzącej. Ból ten wynika z ucisku na mięśnie krocza – jest wynikiem napinania, rozciągania czy rozerwania powięzi, tkanki podskórnej oraz skóry. Znieczulenie podczas porodu ma na celu poprawienie samopoczucia rodzącej, ale należy pamiętać o tym, że znieczulenie przewodowe może osłabić czynność skurczową macicy, wydłużając tym samym I okres porodu.
Poród – masaż szyjki macicy
Masaż szyjki macicy ma na celu przyspieszenie lub wywołanie czynności skurczowej. Jeżeli mamy do czynienia z ciążą donoszoną lub po terminie to masaż szyjki macicy jest procedurą umożliwiającą poszerzenie zamkniętego kanału szyjki macicy oraz oddzielenie dolnego bieguna pęcherza płodowego.
Poród – co powinnaś zabrać do szpitala?
Zabierz ze sobą dokumentację z przebiegu ciąży, tj.:
- karta ciąży
- oznaczenie grupy krwi
- ostatnie badanie USG
- opis i zdjęcia z USG I trymestru (jeśli jest problem z ustaleniem zaawansowania ciąży)
- dokumentację medyczną dot. chorób dodatkowych jakie zostały u Ciebie zdiagnozowane
- wynik posiewu GBS
Zabierz także torbę z rzeczami dla siebie i dziecka. Zestaw dla przyszłej mamy to:
- leki, które przyjmujesz przewlekle
- wygodna koszula do porodu
- koszula/bluzki/bielizna dla karmiących
- kosmetyki i hipoalergiczny żel do higieny intymnej
- ręczniki kąpielowe i papierowe
- podkłady chłonne na łózko
- wkładki poporodowe/podpaski
- krem z lanoliną
- wkładki laktacyjne
Dla dziecka zabierz koniecznie:
- pieluszki tetrowe
- pieluszki flanelowe
- pieluszki jednorazowe (0 albo 1)
- kocyk
- ubranka w rozmiarze 52 i 62 (w przypadku ciąży donoszonej)
- czapeczki (ale nie powinny być wiązane pod szyją)
- kosmetyki do pielęgnacji noworodka
- nawilżane chusteczki
Gdzie szukać pomocy gdy dojedzie do błędu okołoporodowego?
Jeśli podejrzewasz, że podczas porodu doszło do błędu medycznego, w którym ucieriałaś Ty lub Twoje dziecko niezwlocznie zgłoś sie do Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych. Każdego dnia pomagamy poszkodowanym rodzinom w walce o prawdę, sprawiedliwość i lepsze jutro.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami lekarzy przy porodzie, skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka lub / i matki.
Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl