fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

 

Napięcie mięśniowe u niemowlakaNapięcie mięśniowe u niemowlaka – podstawowe objawy

Bezpośrednio po narodzinach, noworodek zostaje oceniony w skali Apgar, a jeden z jej elementów dotyczy napięcia mięśniowego. W przypadku zauważenia odstępstwa od normy wystawiane jest skierowanie do neurologa.

Oznaki takich przypadłości zależne są od ich specyfiki. Napięcie wzmożone stwierdzi się na podstawie niepokoju dziecka, częstego płaczu oraz poważnych problemów ze snem.

W przypadku obniżonego, sytuacja będzie całkowicie odmienna: dostrzeże się niespotykaną cichość malca, nadmierną senność czy brak reakcji na widok rodzica.

bezpłatna konsultacja prawna

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – dlaczego pojawiają się problemy?

Kłopoty z napięciem mięśniowym u niemowlaka wielokrotnie powiązane są z wcześniactwem. Dziecko, które przyszło na świat zbyt wcześnie i ma niską wagę urodzeniową, staje się szczególnie narażone.

Do innych zagrożeń zalicza się zaś niedotlenienie powstałe w trakcie porodu niestety często z winy personelu medycznego: niewłaściwego nadzoru nad porodem lub zbyt późną decyzją o cięciu cesarskim.

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – sposoby rehabilitacji

Eksperci wyróżniają dwie drogi skutecznej rehabilitacji, a decyzję na temat jej kształtu podejmuje lekarz razem z rodzicami.

Najszybsze efekty przynosi metoda Vojty, o której pisaliśmy już swego czasu na blogu – https://porazenieerba.pl/metoda-vojty/. Znawcy tej tematyki zwracają jednak uwagę, że nie jest ona do końca przyjazna dla małych pacjentów. U niektórych z nich wywołuje bowiem poczucie dyskomfortu, objawiane płaczem.

Dlatego lepszym wyborem może okazać się metoda NDT-Bobath, nawet jeśli trzeba będzie nieco dłużej poczekać na satysfakcjonujące rezultaty.

Najważniejsze jest zaś zapewnienie maleństwu komfortu i bezpieczeństwa. Oczywiście, musi być odpowiednio najedzone i wyspane, ale dobre efekty osiągnie się także wtedy, gdy każdy gest będzie przepełniony miłością i czułością.

zadzwoń teraz

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – wskazówki dla rodziców

Problemy z napięciem mięśniowym u niemowlaka mogą wynikać z wystąpienia niedotlenienia w czasie rozwiązania. Jest to konsekwencja pomyłki, za który winą należy obarczyć lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że do błędu okołoporodowego doszło także w Twoim przypadku, to niezwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

Pomożemy Ci w walce o sprawiedliwość, a odszkodowanie, zadośćuczynienie i dożywotnia renta rozwiążą teraźniejsze problemy i zapewnią wartościową rehabilitację.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!