fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Cytologia u ciężarnejCytologia u ciężarnej – co zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy?

Cytologia u ciężarnej ma na celu pomóc w zidentyfikowaniu stanu przedrakowego lub wczesnej postaci raka szyjki macicy. W czasie ciąży istnieją liczne problemy, które są związane z wykonywaniem badania cytologicznego. Pierwszym problemem jest sposób pobrania rozmazu u ciężarnej, a drugim to, iż taki materiał cytologiczny jest trudniejszy w interpretacji ze względu na zmiany hormonalne nabłonka płaskiego oraz gruczołowego. Trzecim problemem jest materiał cytologiczny, który u ciężarnej pacjentki zawiera więcej komórek zapalnych czy komórek cytotrofoblastu. Lekarz zlecając badanie cytologiczne u ciężarnej musi zaznaczyć ten fakt w skierowaniu wraz z dodatkową adnotacją o wieku ciąży.

bezpłatna konsultacja prawna

Cytologia u ciężarnej – czy to jedyne badanie diagnostyczne, jakie można wykonać w czasie ciąży?

Bezpiecznymi badaniami w czasie ciąży są:

  • kolposkopia
  • biopsja szyjki macicy

Kolposkopia jest badaniem bezpiecznym, niezależnie od trymestru ciąży. Ze względu na większą część poronień samoistnych w I trymestrze proponuje się wykonywanie badania kolposkopowego w dalszych trymestrach ciąży. Jeżeli wynik badania kolposkopowego sugeruje zmiany dużego stopnia lub raka inwazyjnego to należy pogłębić diagnostykę i wykonać biopsję szyjki macicy. Biopsja szyjki macicy nie wiąże się z ryzykiem poronienia lub porodu przedwczesnego.

Nieprawidłowa cytologia u ciężarnej – co dalej?

Istnieją metody diagnostyczne, które niosą ze sobą ryzyko: łyżeczkowanie kanału szyjki macicy oraz konizacja szyjki macicy. Metody obarczone ryzykiem powinny być rozważane przez lekarzy wyłącznie, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie raka szyjki macicy. W innych przypadkach takie metody są zdecydowanie przeciwwskazane.

zadzwoń teraz

Rak szyjki macicy wykryty w czasie ciąży

Ciężarne powinny uczestniczyć w programach przesiewowych badań szyjki macicy na zwykłych zasadach. Należy mieć na uwadze fakt, iż ciąża utrudnia diagnostykę wszelkich patologii szyjki macicy oraz modyfikuje postępowanie u kobiet z nieprawidłowym wynikiem cytologii. Duży odsetek zmian typu CIN (czyli zmiany dysplastyczne, przedrakowe) ulega samoistnej remisji w czasie ciąży. Zmian typu CIN nie należy leczyć w czasie ciąży. Zmiany typu CIN, które są stwierdzane podczas ciąży nie mają wpływu na wybór drogi porodu. Rozpoznanie raka szyjki macicy wymaga ustalenia planu postępowania przez wielodyscyplinarne konsylium.

Pomyłka lekarza prowadzącego ciążę

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz prowadzący Twoją ciążę popełnił błąd – niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Oferujemy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej. Nasi Specjaliści ocenią, czy doszło do zaniedbania oraz uzyskają dla Ciebie najwyższe odszkodowanie. Nie bój się poprosić o pomoc.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!