fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Konflikt serologiczny co zagraża Twojemu dzieckuKonflikt serologiczny – potencjalnie groźny stan dla płodu 

Konflikt serologiczny – co zagraża Twojemu dziecku?

Ludzka krew nie jest u wszystkich taka sama. Grupy krwi różnią się między sobą rodzajem cząsteczek, które są obecne w błonach komórkowych erytrocytów. Jeżeli na erytrocycie potwierdzi się obecność antygenu D, uznaje się, że układ Rh jest dodatni, jeżeli go nie ma- rozpoznaje się grupę krwi Rh-.

bezpłatna konsultacja prawna

Konflikt serologiczny co zagraża Twojemu dziecku?

W przypadku gdy matka  ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+, ich dziecko może również mieć grupę Rh+. Wówczas może pojawić się problem. Jeśli limfocyty ciężarnej zetkną się z czynnikiem Rh+ dziecka , zaczynają się wytwarzać przeciwciała by go zniszczyć. Powoduje to hemolizę krwinek płodu, co wiąże się z chorobą hemolityczną. Najczęściej skutkuje ona niedokrwistością, niewydolnością układów oddechowego i krążenia. Może powodować również obrzęk płodu czy powiększenie wątroby. Znane są niestety przypadki śmierci dziecka z tego powodu.

zadzwoń teraz

Konflikt serologiczny co zagraża Twojemu dziecku –  jest niebezpieczny dla dziecka

Przy prawidłowym przebiegu ciąży zazwyczaj limfocyty nie przenikają z organizmu matki do krwioobiegu dziecka. Dzieje się tak dzięki barierze łożyskowej. Wystarczy jednak ok. 2 ml krwi, która zmiesza się z krwią płodu i dochodzi do uczulenia limfocytów. Zagrożenie takie stwarza przede wszystkim poród, jednak musi minąć pewien okres zanim białe krwinki wytworzą niebezpieczne dla dziecka przeciwciała. Dlatego najczęściej dziecku z pierwszej ciąży udaje się tego niebezpieczeństwa uniknąć.

Ryzyko zmieszania się krwi matki z krwią dziecka istnieje także podczas zabiegów ginekologicznych, krwawień śródciążowych czy operacji ciąż pozamacicznych.

Konflikt serologiczny co zagraża Twojemu dziecku – czy można mu zapobiec?

Istnieje wiele metod stosowanych w celu zapobiegania powikłaniom konfliktu serologicznego. Przydatne okazuje się podanie immunoglobuliny anty- D w 28 tygodniu ciąży i zaraz po porodzie. Jest to tzw. profilaktyka swoista, która chroni następną ciąże przed komplikacjami. Przeciwdziała ona powstaniu substancji niszczących krwinki płodu, dlatego stosuje się ją u kobiet narażonych na przeciek płodowo- matczyny.

Profilaktyka nieswoista polega natomiast na unikaniu brudnych czy użytych już igieł lub strzykawek.

Bardzo ważne jest określenie wskaźnika Rh już na początku ciąży by móc zminimalizować ewentualne ryzyko.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych będzie walczyć o przyszłość Twojej rodziny

Jeżeli podejrzewasz, że podczas Twojej ciąży lub porodu doszło do zaniedbania, niezwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Od 20 lat pomagamy poszkodowanym rodzinom w uzyskaniu godnej rekompensaty za doznaną krzywdę.

Potrzebujesz pieniędzy na leczenie i rehabilitację swojego dziecka? Jeśli szpital popełnił błąd to powinien wesprzeć Cię finansowo! Nie zwlekaj, zadzwoń 722 080 080 zanim Twoje roszczenie się przedawni.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!