fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

cholestazaCholestaza (zastój żółci) 

Cholestaza jest chorobą wątroby, w przebiegu której następuje zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Może prowadzić nawet do zniszczenia wątroby.

Rozróżnia się dwa rodzaje cholestazy:

  • wewnątrzwątrobowa (upośledzenie wytwarzania żółci),
  • zewnątrzwątrobowa (upośledzenie odpływu żółci)- dotyczy dróg żółciowych.

bezpłatna konsultacja prawna

Cholestaza – czym się objawia?

Chorym zazwyczaj towarzyszy uporczywe swędzenie skóry, które może się nasilać w sytuacji rozgrzania organizmu oraz w porze wieczornej/nocnej. Ponadto objawami spowodowanymi brakiem lub zastojem żółci mogą być: powiększenie wątroby czy odbarwienie stolca. Zazwyczaj dochodzi również do zaburzenia trawienia. U osób z powyższymi objawami często stwierdza się podwyższone stężenie bilirubiny oraz ALP i GGTP.

Cholestaza – jak zapobiegać?

W przypadku podejrzenia cholestazy należy wykonać próby wątrobowe i USG jamy brzusznej. Można w zasadzie stwierdzić, że wszystko, co powoduje uszkodzenie wątroby lub dróg żółciowych może być przyczyną cholestazy. Zatem, oczywiście w pewnym tylko stopniu, aby zapobiec cholestazie, należy prowadzić zdrowy styl życia, dbać o wagę i kontrolować BMI, nie dopuszczając do otyłości, nie nadużywać alkoholu gdyż przyczynia się on do stłuszczenia, a w efekcie do marskości wątroby. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia kamicy żółciowej, która często prowadzi do cholestazy. Warto również kontrolować poziom lipidów we krwi.

Cholestaza – leczenie

Leczenie zastoju żółci zależy przede wszystkim od jej przyczyny. Nie ma zatem jednej metody leczenia czy uniwersalnego leku. W każdym jednak przypadku należy dużo pić (najlepiej wody), by nie doprowadzić do zagęszczenia żółci.

zadzwoń teraz

Cholestaza ciążowa

Zwłaszcza w przypadku cholestazy ciążowej bardzo ważne jest jej szybkie rozpoznanie i leczenie. Bezpośrednią przyczyną choroby jest zwiększona aktywność hormonów płciowych. Istnieje również rodzinna skłonność do jej występowania. Cholestaza dotyka ciężarne w ostatnim trymestrze ciąży i może być groźna dla płodu. Często powoduje przedwczesny poród lub krwotok porodowy. Ryzyko wystąpienia komplikacji maleje, gdy jest prawidłowo leczona. Niezwykle istotna jest lekkostrawna, zdrowa dieta, ograniczenie smażonych, tłustych potraw, słodyczy i napojów gazowanych. Przy cholestazie ciążowej nie jest wykluczony poród naturalny, jednak w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia matki lub dziecka, lekarz może zdecydować, że konieczne jest cesarskie cięcie.

Cholestaza zazwyczaj samoistnie mija po zakończeniu ciąży. Nie można jej jednak bagatelizować i pozostawić bez  leczenia!

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych – zgłoś się po bezpłatną poradę prawną

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz popełnił błąd, zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych 722 080 080. Nie bój się poprosić o pomoc, wysłuchamy Cię i pomożemy uzyskać należną rekompensatę. Zgłoś się już dziś i uzyskaj bezpłatną poradę!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!