fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Zespół alkoholowy płodu FASZespół alkoholowy płodu FAS

Zespół alkoholowy płodu FAS – z czym się wiąże?

Jak uchronić dziecko przed FAS?

Alkohol to niewątpliwie jednak z najbardziej powszechnych używek na świecie. Każda osoba, która po niego sięga zdaje sobie sprawę, iż wpływa on negatywnie na zdrowie. Zaryzykujemy stwierdzeniem, iż większość jednak nie dopuszcza do siebie takiej informacji, do czasu, kiedy trzeba się mierzyć z chorobami, które mogły powstać, czy też nasilić się w związku z piciem alkoholu. Ciąża to okres szczególny, w którym kobiety mogą przygotować się do najbardziej odpowiedzialnej roli w swoim życiu – do roli matki. To czas, kiedy musimy zadbać o siebie, bo w ten sposób dbamy o dobro dziecka, na które czekamy.

bezpłatna konsultacja prawna

Zespół alkoholowy płodu FAS – czy pokusa jest silniejsza niż miłość matki do dziecka?

Warto sobie uświadomić, iż wypijając chociażby lampkę wina, taką samą ilość podajemy swojemu potomkowi. Maksymalnie w ciągu godzina poziom alkoholu w jego krwi jest identyczny jak i u matki. Łożysko kobiety pozwala na swobodne transportowanie tej substancji do krwiobiegu nienarodzonego dziecka. Nierozwinięte, małe narządy jednak nie radzą sobie z szybkim wyzbywaniem się toksyn. Wyobraźmy sobie malutką wątrobę, która próbuje wyzbyć się jakiejkolwiek ilości etanolu.

Nienarodzone dziecko nie ma możliwości obrony, gdyż jego mechanizm obronny jeszcze nie jest wykształcony, a więc w takiej sytuacji jest podatne na wszystko, co jest mu dostarczane za pośrednictwem krwi ciężarnej. Naukowcy nie wskazują żadnej dawki alkoholu, która mogłaby nie zaszkodzić dziecku. Każda zdroworozsądkowa ciężarna nie sięgnie po tego typu używkę, jeśli ma na względzie dobro istoty, którą nosi pod swoim sercem. Nie mniej jednak dla zobrazowania problemu warto nadmienić jakie choroby mogą czekać na nasze dziecko, jeśli pokusa okaże się silniejsza.

Zespół alkoholowy płodu FAS – jakie jeszcze choroby wiążą się ze spożywaniem alkoholu w ciąży?

Zespół Alkoholowy Płodu, inaczej zwany FAS (od ang. Fetal Alcohol Syndrome), jak i FAE (Fetal Alcohol Effect). Druga z chorób jest bardzo podobna, jednakże charakteryzuje ją mniejsze nasilenie objawów. Niektórzy naukowcy wskazują także, że FAE oznacza, iż picie alkoholu podczas ciąży powinno być brane pod uwagę w momencie diagnozowania określonej wady wrodzonej. Skupmy się jednak na wzmożonym skutku picia alkoholu.

Przybliżając chorobę FAS najważniejsze co powinniśmy wiedzieć – choroba ta jest nieuleczalna. Charakteryzuje się ona deformacjami twarzy, które nie muszą występować zaraz po urodzeniu. Dzieci posiadają (nie muszą uwidocznić się wszystkie ze wskazanych) małe, szeroko rozstawione oczy (hiperteloryzm), spłaszczony odcinek środkowej części twarzy (hipoplaza), krótki i zadarty nos, zmarszczka przy kąciku ust, wąska górna warga ust, niewielka żuchwa. W pierwszych miesiącach życia widoczna są problemy ze wzrostem i masą ciała (hipotrofia), najczęściej jednak da się to zdiagnozować przed narodzinami dziecka. Co ważne, wraz z rozwojem dziecka objaw hipotrofii da się na szczęście zniwelować.

Najpoważniejsze wady, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w wyniku zaniedbania ze strony matki, to trwałe uszkodzenie mózgu, a co za tym idzie upośledzenie umysłowe. FAS jest wiodącą przyczyną chorób umysłowych. Wady narządów na jakie możemy skazać nasze dziecko, to między innymi wady serca, nerek, problemy z kośćmi, stawami, zgryzem, wzrokiem, czy też słuchem.

Wady wrodzone związane z alkoholem

Wady wrodzone związane z alkoholem ARBD (od ang. Alcohol Related Birth Defects) również mogą objawiać się podobnie, gdyż wskazuje się anatomiczne bądź funkcjonalne wady. Wśród nich uwagę należy skupić na organicznych chorobach serca, wadach wzroku, słuchu, czy chorobach nerek. Wyróżnia się także zaburzenia neurorozwojowe związane z alkoholem ARND (od ang. Alcohol-Related Neurodevelopmental Disorder), które są ściśle związane z ośrodkiem układu nerwowego zwanego OUN. Tej dysfunkcji mogą towarzyszyć zaburzenia psychiczne. Jak wskazuje Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 1, zeszyt 4, 309-313, 2008 został już udowodniony wzrost ryzyka wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, czy też wystąpienia wnętrostwa (brak jednego lub dwóch jąder w mosznie) u płodów płci męskiej, których matki spożywały etanol w czasie ciąży.

zadzwoń teraz

Zespół alkoholowy płodu FAS – w ciąży kieruj się zdrowym rozsądkiem

Alkohol uszkadza płód w najpoważniejszym stopniu w porównaniu z innymi używkami. Możesz temu zapobiec kierując się zdrowym rozsądkiem w czasie trwania ciąży. Przed tym okresem napoje procentowe także negatywnie wpływają na rozwój dziecka, przede wszystkim na płaszczyznę behawioralną. Na postawienie takiej tezy niewątpliwie ma wpływ to, iż w takich okolicznościach lekarze często mają do czynienia z innymi psychopatologiami po stronie przyszłej matki.

Pamiętaj, odmawiając sobie dawki etanolu nie dajesz przyzwolenia na jego spożywanie przez swoje dziecko. Nie pozwól, aby brak asertywności po Twojej stronie, czy moment słabości doprowadził do tego, że nie będziesz mogła pogodzić się z wyrzutami sumienia wiedząc, że jest to tylko i wyłącznie Twoja wina.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych uświadamia przyszłe Mamy

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych uświadamia oraz edukuje przyszłe Mamy. Jesteśmy po to, aby pomagać poszkodowanym pacjentom. Jeżeli podejrzewasz błąd lekarza lub naruszenie praw pacjenta, zadzwoń 722 080 080 i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji prawnej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!