fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Zespół antyfosfolipidowyZespół antyfosfolipidowy, a utrata ciąży

Zespół antyfosfolipidowy mimo licznych kontrowersji oraz niewyjaśnionych jeszcze zagadnień, ma udokumentowany wpływ na utratę ciąży. Odpowiednie postępowanie lekarzy, gdy zostanie zdiagnozowany zespół antyfosfolipidowy może ograniczyć ryzyko straty dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Zespół antyfosfolipidowy – co to takiego?

Zespół antyfosfolipidowy to choroba wywołana przez autoprzeciwciała skierowane przeciw białkom tworzącym kompleksy z fosfolipidami, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Głównymi objawami tej choroby są:

  • zakrzepica żylna
  • zakrzepica tętnicza
  • niepowodzenia położnicze

Jakie są przyczyny występowania zespołu antyfosfolipidowego?

Przyczyny zespołu antyfosfolipidowego nadal pozostają niewyjaśnione. Można podejrzewać, że choroba jest rezultatem sumowania wszelkich czynników genetycznych oraz środowiskowych. Niektóre badania potwierdzają infekcyjne podłoże zespołu antyfosfolipidowego. Przeciwciała antyfosfolipidowe współistnieją z chorobami wirusowymi, bakteryjnymi oraz grzybiczymi. Zwiększone stężenia przeciwciał zostały również zaobserwowane u pacjentek z chorobą nowotworową.

zadzwoń teraz

Zespół antyfosfolipidowy – objawy

Poza głównymi objawami zespołu antyfosfolipidowego, czyli zakrzepicy oraz konsekwencjami położniczymi, obserwuje się objawy ze strony wielu narządów: bóle/zapalenie stawów, napady padaczkowe, migrenę i siność siatkowatą skóry.

Zespół antyfosfolipidowy jest wiązany z nawracającymi utratami ciąży. Jeżeli u kobiety wystąpiły co najmniej 3 poronienia samoistne przed 10 tygodniem ciąży, jest to wskazanie do pogłębienia diagnostyki w kierunku zespołu antyfosfolipidowego.  Zespół antyfosfolipidowy jest związany również z innymi powikłaniami ciąży, jakimi są: stan przedrzucawkowy, ograniczone wzrastanie płodu, czy też poród przedwczesny.

Jak leczyć zespół antyfosfolipidowy?

Ze względu na nie do końca wyjaśnioną etiologię i patogenezę tej choroby, leczenie jest empiryczne oraz spekulacyjne. Standardem u kobiet z zespołem antyfosfolipidowym oraz z nawracającymi poronieniami lub innymi niepowodzeniami położniczymi jest stosowanie podczas kolejnej ciąży i w okresie połogu niskich dawek kwasu acetylosalicowego, jak również heparyny drobnocząsteczkowej w dawkach profilaktycznych.

Co zrobić, gdy podejrzewasz błąd lekarza?

Jeżeli zastanawiasz się, czy doszło do błędu medycznego – nie zwlekaj i poproś o pomoc profesjonalistę. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa medycznego. Przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i ocenimy jakie są szanse na wykazanie błędu lekarza.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!