fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

KTGKTG – jakie pojęcia medyczne powinna znać przyszła mama?

KTG – jakie pojęcia medyczne powinna znać przyszła mama?

Prawidłowy zapis KTG wynosi 110-160 uderzeń serca na minutę. Staranna obserwacja dobrostanu płodu poprzez badanie KTG pozwala na szybką reakcję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas porodu. Rzetelna opieka medyczna może uratować zdrowie i życie dziecka. Nawet najmniejszy błąd, czy przeoczenie wpłynie na całe Wasze życie… Dlatego tak ważne jest, aby przyszłe mamy znały podstawowe pojęcia medyczne oraz były świadome mogących wystąpić zagrożeń.

bezpłatna konsultacja prawna

Gdy pojawiają się powikłania…

Przyszłe mamy powinna zaniepokoić informacja o bradykardii oraz tachykardii w zapisie KTG. Bradykardia oznacza częstość podstawową serca płodu, która utrzymuje się poniżej 110 uderzeń na minutę. Czynnikami ryzyka, które mogą spowodować bradykardię są:

  • wiek ciążowy powyżej 40 tc
  • ucisk pępowiny
  • wady serca u płodu
  • niektóre leki np. benzodiazepiny

W przypadku bradykardii i podejrzenia niedotlenienia płodu należy pobrać próbkę krwi włośniczkowej oraz ocenić pH i niedobór zasad we krwi płodu (badanie to nazywamy gazometrią). Badaniem położniczym należy wykluczyć wypadnięcie pępowiny. Jeżeli w zapisie KTG nie pojawią się dalsze zaburzenia serca płodu to wystarczy staranna obserwacja rodzącej.

Tachykardia oznacza częstość podstawową, która utrzymuje się długotrwale na poziomie powyżej 160 uderzeń serca na minutę. Przyczynami tachykardii mogą być:

  • nadmierna ruchliwość lub stymulacja płodu
  • lęk oraz stres rodzącej
  • wiek ciążowy (u płodu poniżej 32 tygodnia ciąży może wystąpić tachykardia)
  • gorączka u ciężarnej
  • zakażenie płodu
  • przewlekłe niedotlenienie
  • działanie hormonów płodowych

Co zrobić, gdy wystąpi tachykardia? Należy zmierzyć temperaturę i tętno rodzącej. Jeżeli personel medyczny podejrzewa zakażenie to należy wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. W przypadku podejrzenia niedotlenienia należy zbadać próbkę krwi włośniczkowej. Wartość badania krwi płodu w przypadku gorączki u matki jest wątpliwa. Jeżeli badania nie wykażą niczego niepokojącego, a w zapisie KTG nie pojawią się dalsze zaburzenia czynności płodu to wystarcza kontynuowanie starannej obserwacji zapisu.

zadzwoń teraz

Co zrobić, gdy poród zamieni się w koszmar?

Jeżeli podejrzewasz błąd lekarza przy porodzie, niezwłocznie zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Od wielu lat pomagamy poszkodowanym rodzinom w uzyskaniu godnej rekompensaty za doznaną krzywdę z winy lekarza. Wystarczy jeden telefon 722 080 080, aby zabezpieczyć przyszłość Twojego dziecka. Zgłoś się już dziś, zanim Twoje roszczenie ulegnie przedawnieniu.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!