fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Posocznica

Posocznica

Posocznica – co to jest?

Posocznica (tzw. sepsa) jest dla lekarzy wyzwaniem. Posocznica to uogólniona reakcja organizmu na zakażenie. Ma bardzo gwałtowny przebieg, jest trudna do zdiagnozowania i w kilka godzin może doprowadzić do krytycznego stanu oraz śmierci.

Jak rozpoznać posocznicę u dziecka?

Wczesne objawy sepsy są zbliżone do symptomów infekcji dróg oddechowych lub nieżytu żołądkowo-jelitowego. Lekarze mogą mieć problem z rozpoznaniem posocznicy. W momencie, gdy stan zdrowia ulega gwałtownemu pogorszeniu zakażenie najprawdopodobniej przeszło już do krwi. Świadczą o tym objawy, takie jak:

  • wysoka temperatura, powyżej 38,5°C
  • dreszcze,
  • apatia,
  • osłabiona reakcja na bodźce,
  • senność,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • sztywny kark,
  • Wysypka i wybroczyny,
  • światłowstręt

Pamiętaj! Jeżeli u Twojego dziecka pojawią się powyższe objawy, jak najszybciej pojedźcie do szpitala. Posocznica rozpoznana wystarczająco wcześnie jest możliwa do wyleczenia.

bezpłatna analiza

Posocznica – leczenie

Leczenie posocznica ( sepsy ) polega na wdrożeniu antybiotykoterapii (w przeciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych objawów). Należy podać również płyny, leki nasercowe i przeciwzakrzepowe. Najważniejsze jest ustalenie drobnoustroju, który spowodował sepsę. Można to zrobić na podstawie wyniku badania posiewu krwi.

Posocznica, a błąd medyczny przy porodzie

Zagrożenie posocznicą u noworodka, zaraz po porodzie może być spowodowane m. in. zbyt długim odpływaniem płynu owodniowego lub brakiem antybiotykoterapii (mimo ewidentnych wskazań). Zdarza się tak, że pomimo podwyższonych wykładników infekcji, objawy świadczące o zakażeniu są bagatelizowane.

Należy pamiętać o tym, że każda infekcja jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia noworodka. Jeżeli wyniki badań są nieprawidłowe to należy je powtórzyć oraz pogłębić diagnostykę. Co najważniejsze, lekarze nie powinni dopuścić do zakażenia u noworodka, wdrażając odpowiednie procedury medyczne w czasie porodu. W przypadku infekcji u matki, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii do organizmu noworodka podczas porodu. W takiej sytuacji musisz liczyć na wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm lekarza, który się Tobą opiekuje. Niestety, nie zawsze reakcja jest natychmiastowa.

zadzwoń teraz

Jak zapobiec posocznicy?

Posocznica może pojawić się u każdego, nie tylko u noworodka. Każdego dnia przenosimy bakterie za pośrednictwem dotyku lub drogą kropelkową. Oprócz codziennej higieny i dbałości o czystość, zaleca się profilaktyczną antybiotykoterapię oraz szczepionki.

Co zrobić, jeżeli podejrzewasz błąd medyczny?

  • Czy lekarz zbagatelizował zgłaszane przez Ciebie objawy?
  • Czy nie poszerzył diagnostyki mimo ewidentnych wskazań?
  • Czy lekarz podczas porodu przez swoje niedbalstwo dopuścił do zakażenia u Twojego dziecka, które doprowadziło do sepsy?

Więcej o urazach okołoporodowych

Nasi prawnicy od 20 lat pomagają poszkodowanym pacjentom. Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc. Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!