
badanie GBS
Badanie GBS – na czym polega i dlaczego jest tak bardzo ważne w czasie ciąży?
Badanie GBS ma na celu wykrycie paciorkowca z grupy B Streptococcus agalactiae. GBS może występować w środowisku pochwy, odbycie i w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Badanie GBS jest wykonywane pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży.
Dlaczego badanie GBS jest tak bardzo ważne?
Zakażenie GBS może być niebezpieczne dla noworodka, okres ciąży sprzyja namnażaniu się bakterii. Istnieje ryzyko, że w czasie porodu bakterie mogą przenieść się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko.
Skutki zakażenia GBS
Zakażenie GBS może spowodować u noworodka:
- zapalenie płuc noworodka i inne choroby układu oddechowego
- zapalenie opon mózgowych
- sepsę
Konsekwencje zakażenia GBS mogą być bardzo poważne dla zdrowia nienarodzonego dziecka.
Jak zapobiec zakażeniu?
Aby zapobiec zakażeniu lekarze stosują antybiotykoterapię okołoporodową – penicylinę G. Ma ona na celu zminimalizować ryzyko związane z dodatnim wynikiem posiewu u matki. Bakteria GBS bardzo szybko powraca po podaniu leków, więc najlepiej jest wdrożyć leczenie antybiotykiem na początku porodu.
Na czym polega badanie GBS?
Lekarz pobiera wymazy z przedsionka pochwy oraz z odbytu. Na wynik będziesz czekała około 5 dni. Gdy wynik badania jest dodatni, oznacza obecność bakterii. Jeżeli wynik badania GBS okazuje się być ujemny – nie musisz się niczego obawiać.
Niestety, nie wszyscy lekarze zlecają badanie w kierunku GBS. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, jednakże nie nakazuje wykonywania takiego badania. Jeżeli Twój ginekolog nie zlecił Ci badania GBS, pamiętaj – poproś o skierowanie sama.
więcej o urazach przy porodzie
Co zrobić, gdy nie skierowano Cię na badania GBS lub nie wdrożono antybiotykoterapii?
Jeżeli podejrzewasz, że w czasie Twojej ciąży lub podczas porodu doszło do zaniedbań, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną. Korzystamy z pomocy doświadczonych ginekologów i neonatologów. Nasi prawnicy od 20 lat zajmują się dochodzeniem roszczeń. Masz prawo do odszkodowania, zadośćuczynienia i renty jeśli podczas Twojej ciąży i porodu doszło do błędu medycznego. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji prawnej, nie wstydź się poprosić o pomoc.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl