fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

vacuum poród

Poród vacuum lub z użyciem kleszczy

Poród vacuum lub z użyciem kleszczy, gdy jest już za późno na cesarskie cięcie…

Poród kleszczowy lub poród vacuum może spowodować u noworodka nieodwracalne zmiany neurologiczne. Poród za pomocą kleszczy porodowych lub vacuum, nie cieszy się dobrą sławą. Bardzo często jest tak, że lekarze decydują się na poród kleszczowy lub vacuum, ponieważ na cesarskie cięcie jest już za późno.

bezpłatna porada

Dlaczego lekarze tak długo zwlekają z podjęciem decyzji o cesarskim cięciu?

Kobieta w wieku 27 lat spodziewała się swojego pierwszego dziecka. W czasie ciąży nic nie wzbudzało niepokoju, poza niegroźną infekcją dróg rodnych, która była leczona miejscowo. Badanie położnicze w dniu porodu wskazywało na prawidłowy stan zdrowia matki i płodu.

O godzinie 21 ciężarna trafiła na salę porodową. Około godziny 1, czyli cztery godziny później tętno płodu spadło do 80 uderzeń na minutę, co zagrażało życiu dziecka. Na dyżurze było trzech lekarzy, niestety żaden nie zadecydował o cesarskim cięciu. Po godzinie nadal utrzymywało się niskie tętno płodu. Położna wielokrotnie prosiła lekarzy o pomoc i zakończenie ciąży przez cesarskie cięcie, niestety bez skutku. Wśród lekarzy panowało zdenerwowanie, jeden z nich krzyczał na pacjentkę, żeby parła.

Lekarze konsultowali się na sali porodowej. Próbowali wprowadzić główkę dziecka w kanał rodny przez uciskanie brzucha rodzącej. Kanał rodny był wąski, wszelkie działania lekarzy były nieskuteczne. Na sugestię położnej próbowano zakończyć poród w pozycji klęczącej, jednakże to również nie przyniosło rezultatu.

Ostatecznie poród został zakończony przy pomocy vacuum (próżnociąg), ponieważ na cesarskie cięcie było już za późno – dziecko znajdowało się w kanale rodnym. Dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy. Na główce dziecka widoczny był krwiak… Dziecko od urodzenia miało poważne problemy neurologiczne i wzmożone napięcie mięśniowe. Badanie USG ciemiączka oraz EEG wykazały bardzo poważne zmiany, wyniki tych badań okazały się być nieprawidłowe.

zadzwoń teraz

Sprawiedliwy wyrok Sądu

Dzisiaj dziecko ma 12 lat i choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce ze spastycznością czterokończynową z okołoporodową encefalopatią niedotlenieniowo – niedokrwienną. Czy to było nieuniknione?

Sąd uznał winę lekarzy i zasądził na rzecz dziecka 550 000 złotych, zwrot kosztów leczenia oraz rentę. Gdyby lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu, dziecko byłoby w tej chwili najprawdopodobniej zdrowe i w pełni sprawne. Oczekiwanie na poród w przypadku stwierdzenia poważnych problemów z tętnem płodu było postępowaniem nieprawidłowym. Przez opieszałość lekarzy na cesarskie cięcie było zbyt późno i należało zakończyć ciążę przy pomocy vacuum. Poród kleszczowy lub próżnociąg są w takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem.

Więcej o porażeniu mózgowym

Gdzie szukać pomocy, gdy podejrzewamy błąd przy porodzie?

Skorzystaj z naszej bezpłatnej porady i sprawdź jakie masz możliwości walki o odszkodowanie od szpitala za błąd przy porodzie. Masz pytania? Zadzwoń 722 080 080 lub napisz do nas.

Czy jesteś pewna, że to co spotkało Twoje dziecko było nieuniknione?

Czy w czasie porodu zapewniono Ci odpowiednią opiekę?

Jeżeli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do zaniedbania, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Nasi prawnicy od wielu lat pomagają poszkodowanym pacjentom i ich rodzinom. Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie od szpitala. Uzyskamy środki na leczenie oraz rehabilitację Twojego dziecka.

Więcej informacji jak postępować w przypadku błędu medycznego

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!