fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

 

Na błędach medycznych można się uczyć, ale najpierw muszą być zgłoszone

Na błędach medycznych  można się uczyć, ale najpierw muszą być zgłoszone

Autor: PW/ rejestrbledowmedycznych.pl

Ministerstwo Zdrowia chce rozwiązań prawnych wprowadzających brak sankcji względem osób zgłaszających zdarzenia niepożądane, z wyłączeniem winy umyślnej lub zaniedbania. To posunięcie ma pozwolić lepiej uczyć się na błędach i zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta.

Do 19 lutego Ministerstwo Zdrowia konsultuje projekt założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa miałaby wprowadzić m.in. rozwiązania w zakresie systemowego monitorowania zdarzeń niepożądanych.

Założenia zawierają oczekiwanie, iż możliwe jest zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych o około 2,5 proc. w skali roku. Roczne oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia z tego tytułu powinny wynieść około 57,4 mln zł, a dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych około 2,2 mln zł.

To się (niestety) musi zdarzyć

Zmiany są konieczne, bo – jak przyznają autorzy założeń – widać tendencje do zgłaszania zdarzeń, które w większości nie stanowiły zagrożenia dla pacjenta oraz w których personel medyczny nie miał bezpośredniego udziału, takich jak upadki pacjentów, czy zdarzenia związane z wadliwym funkcjonowaniem sprzętu medycznego. Zauważono także brak zgłoszeń dotyczących niewłaściwej farmakoterapii, np. pomylenie leku, pacjenta, dawki, drogi, czasu podania.
Jak tłumaczy nam prof. Grzegorz Wallner, Konsultant Krajowy w dz. Chirurgii Ogólnej, już z samego prawdopodobieństwa zajścia pewnej liczby powikłań wynika, że zdarzenia niepożądane muszą mieć miejsce.

– Jeśli osoba odpowiadająca za bezpieczeństwo pacjentów mówi, że w szpitalu nie dochodzi do zdarzeń niepożądanych, to po prostu kłamie. Jeśli twierdzi, że do takich zdarzeń dochodzi niebywale rzadko, to trzeba przyjąć, że jest doskonała, albo że dalej mija się z prawdą – mówi wprost profesor.

Z badania Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) przeprowadzonego w 2015 r. wynikało, że w Polsce 7,24 proc. hospitalizacji jest związanych z wystąpieniem zdarzenia niepożądanego, przy czym 47,37 proc. zdarzeń było możliwych do uniknięcia.

Odpowiada to rezultatom uzyskanym w podobnych badaniach przeprowadzonych w wielu krajach. Na przykład we Francji (2004 r.) wskaźnik zdarzeń niepożądanych wynosił 8,9 proc.; w Danii, gdzie wcześnie, w 2001 r. zainteresowano się bezpieczeństwem pacjentów – 9 proc.; a w Szwecji (2008 r.) – 12,3 proc.

Gdzie zgłosić błąd medyczny?

Jeżeli naruszono Twoje prawa pacjenta lub gdy doszło do błędu medycznego niezwłocznie zgłoś nieporządnie zdarzenie do Rejestru Błędów Medycznych. Twoje zgłoszenie może realnie wpłynąć na poprawę jakości świadczeń medycznych w Polsce.

bezpłatna porada

Rejestr Błędów MedycznychInfolinia 24/7 Telefon 722 080 080

Rejestr Błędów Medycznych

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!