Krwawienia podtwardówkowe u noworodka
Krwawienia podtwardówkowe u noworodka występują z częstością odwrotnie proporcjonalną do wieku ciążowego i dotyczą głównie skrajnie niedojrzałych wcześniaków. Do krwawienia podtwardówkowego u noworodka dochodzi najczęściej na skutek trudnego porodu z użyciem kleszczy lub próżnociągu (vacuum).
Krwawienia podtwardówkowe u noworodka są bardzo niebezpieczne. Dziecko może umrzeć z powodu utraty krwi lub ucisku mózgu.
Jeżeli do uszkodzenia ciała dziecka dochodzi w wyniku błędu lekarza przy porodzie rodzice oraz dziecko mogą dochodzić sprawiedliwości i odszkodowania od lekarza oraz szpitala.
Krwawienia wewnątrzczaszkowe dzielą się na:
- zewnątrzmózgowe
- podtwardówkowe
- nadtwardówkowe
- podpajęczynówkowe
- wewnątrzmózgowe do splotów naczyniastych komór mózgu, do światła komór, do tkanki mózgowej i móżdżku
Krwawienie podtwardówkowe
Krwawienie podtwardówkowe to wylew krwi do przestrzeni podtwardówkowej, będący następstwem wzmożonego ciśnienia w czasie porodu, powodującego uszkodzenie dużych żył i zatok żylnych w mózgu. Występuje rzadko, zwykle po porodzie kleszczowym lub z użyciem wyciągacza próżniowego.
W przypadku uszkodzenia dużego naczynia lub zatoki żylnej, przestrzeń podtwardówkowa szybko wypełnia się krwią i objawy występują wkrótce po porodzie. Są one następstwem szybko postępującej hipowolemii, ostrej anemizacji oraz ucisku na mózg i wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego:
- wstrząs hipowolemiczny
- niedokrwistość z utraty krwi
- zaburzenia oddechowe
- objawy neurologiczne
- sztywność karku, opistotonus
- drgawki
- śpiączka
- bezdechy
- rozszerzone źrenice
- ograniczenia świadomości
- uwypuklone ciemię duże
- rozejście się szwów czaszkowych
Kiedy źródłem krwawienia jest niewielkie naczynie żylne, objawy mogą narastać w ciągu tygodnia, stopniowo nasilają się objawy neurologiczne, może rozwinąć się również wodogłowie.
Prawdopodobnie w większości przypadków krwawienie podpajęczynówkowe towarzyszy u noworodków krwawieniu podtwardówkowemu.
W celu postawienia prawidłowej diagnozy i rozpoznania krwawienia podtwardówkowego u noworodka, należy uwzględnić:
- wywiad okołoporodowy
- obraz kliniczny
- wynik badania rezonansu magnetycznego głowy lub tomografii komputerowej
W większości przypadków nie jest konieczna interwencja chirurgiczna. Noworodek powinien zostać przeniesiony do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności po ustabilizowaniu stanu ogólnego.
Leczenie
U noworodka z krwawieniem wewnątrzczaszkowym stosuje się:
- delikatną pielęgnację
- unikanie nadmiaru bodźców
- leczenie przeciwdrgawkowe
- przetoczenie krwi
- zapewnienie właściwej wentylacji
- leczenie przeciwwstrząsowe
W przypadku utrzymywania się niepokojących objawów: śpiączki, opistotonusu, bezdechów, uszkodzenia nerwów czaszkowych, uwypuklenia ciemienia konieczna jest konsultacja neurochirurga.
Więcej o urazach przy porodzie
Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu lekarza przy porodzie, skutkującego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.
Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację szpitalną dając Ci odpowiedź na pytanie:
Czy przyczyną urazu przy porodzie Twojego nowo narodzonego dziecka był błąd medyczny przy porodzie?
Jeśli doszło do błędu lekarza przy porodzie Twojemu dziecku należy się odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami lekarzy przy porodzie, skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowo narodzonego dziecka.
Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl