fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Noworodek z grupy wysokiego ryzyka – jak należy postępować

Noworodek z grupy wysokiego ryzyka – jak należy postępować

Noworodek z grupy wysokiego ryzyka – jak należy postępować ?

Kiedy rodzi się noworodek z grupy wysokiego ryzyk kluczową kwestią jest właściwa kwalifikacja. Musi ona zawierać analizę trzech czynników: matczynych, płodowych i okołoporodowych. Tylko wtedy można będzie zaplanować odpowiednie działania medyczne, które będą służyły bezpieczeństwu noworodka.

Noworodek z grupy wysokiego ryzyka – jak powinien przebiegać poród?

Jeżeli wywiad z ciężarną sugeruje, że urodzi się dziecko z grupy wysokiego ryzyka, zadaniem lekarza prowadzącego ciążę jest skierowanie kobiety do placówki o właściwym poziomie referencji w celu odbycia porodu. W szpitalu o wyzszym stopniu referencyjności oceną stanu zdrowia będzie zajmował się specjalista lekarz neonatolog. Jego obecność jest także niezbędna przy samym narodzeniu.

bezpłatna konsultacja

Noworodek z grupy wysokiego ryzyka – badanie oceniające stan dziecka

Gdy mamy do czynienia z noworodkiem z grupy wysokiego ryzyka, ocenę w skali Apgar należy przeprowadzić podczas pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minuty życia, a następnie co kolejne dziesięć minut, jeśli jego stan będzie niestabilny.

Ponadto, lekarza winien zlecić gazometrię krwi pępowinowej, która powinna być wykonana w każdym przypadku noworodka z grupy wysokiego ryzyka.

Noworodek z grupy wysokiego ryzyka – działania objawowe i przyczynowe

Jeśli dojdzie zaś do zaburzeń, z noworodkiem z grupy wysokiego ryzyka zadaniem personelu medycznego jest zapewnić właściwą wentylację noworodka, założyć mu dostęp naczyniowy do podawania wlewu oraz zagwarantować właściwą perfuzję.

Czynności monitorujące powinny być prowadzone aż do momentu uzyskania wydolności krążeniowej i oddechowej, pojawienia się odpowiedniej proporcji snu i czuwania, uwidocznienia się tolerancji żywienia oraz wykazania chęci do karmenia.

zadzwoń teraz

Potrzebujesz pomocy?

Czy podczas Twojego porodu, z noworodkiem z grupy wysokiego ryzyka, doszło do zaniechań ze strony personelu medycznego? Jeśli tak, natychmiast skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Wystarczy jeden telefon, a uzyskasz pomoc specjalistów z zakresu błędów medycznych. Pozwól sobie pomóc, a uzyskane środki zapewnią Twojemu dziecku najlepszą opiekę i skuteczną rehabilitację.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!