fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Palenie papierosów w ciąży

Palenie papierosów w ciąży

Palenie papierosów w ciąży – czy wiesz, że paląc papierosy w ciąży szkodzisz sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku?

Czy nałóg jest ważniejszy niż zdrowie Twojego dziecka?

Gdy palisz papierosy w ciąży to Twoje dziecko jest niedotlenione i niedożywione. Dziecko palącej matki będzie słabsze od rówieśników, bardziej podatne na choroby, może mieć kłopoty z układem oddechowym i zaburzenia ze strony układu krążenia. Zwolennicy palenia starają się na różne sposoby swój nałóg usprawiedliwiać: „bo przecież moja koleżanka paliła w ciąży i jej dziecko jest zdrowe”. Niestety, fakty przemawiają za tym, że palenie ma niekorzystny wpływ zarówno na osoby dorosłe, jak też na nienarodzone dziecko w łonie palącej matki.

Pamiętaj, że każdy wypalony przez Ciebie papieros zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań w czasie ciąży. Dla Twojego maleństwa papierosy są dużo bardziej groźne niż dla Ciebie – przede wszystkim ze względu na to, że nienarodzone dziecko ma niewykształcony system odpornościowy.

Palenie papierosów w ciąży – szkodliwe działanie

Udokumentowano związek między skumulowaną w ciągu życia ekspozycją na dym papierosowy i skracaniem się długości telomerów. Telomer to fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania – skraca się podczas każdego podziału komórki. Skrócenie telomerów jest wskaźnikiem komórkowego i biologicznego starzenia się organizmu, ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, choroby Alzheimera, nowotworów oraz wczesnych zgonów u osób dorosłych.

Co ciekawe, ta informacja dotyczy również płodów palących matek. Wewnątrzmaciczna ekspozycja płodu na dym papierosowy wiąże się z:

  • niską masą urodzeniową noworodka
  • przedwczesnym: porodem, pęknięciem błon płodowych lub oddzieleniem łożyska
  • obumarciem płodu i zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej

Palenie papierosów w ciąży – jak zerwać z nałogiem?

Wiemy, że nie będzie łatwo, ale zrób to przede wszystkim dla swojego dziecka – zerwij z nałogiem przez wzgląd na zdrowie swojego maleństwa. Jeśli uda Ci się rzucić palenie już w I trymestrze ciąży, to ryzyko wystąpienia hipotrofii u dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu będzie podobne, jak u kobiet, które nigdy nie paliły papierosów. Nawet jeżeli przestaniesz palić papierosy dopiero około 30 tygodnia ciąży, to i tak dasz swojemu dziecku szansę na nadrobienie strat i wyrównanie wagi urodzeniowej. Palenie papierosów najbardziej szkodzi dziecku przez ostatnie 2 miesiące ciąży. Niech przede wszystkim dobro Twojego dziecka będzie motywacją do zerwania z nałogiem.

bezpłatna konsultacja

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!