
Palenie papierosów w ciąży
Palenie papierosów w ciąży – czy wiesz, że paląc papierosy w ciąży szkodzisz sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku?
Czy nałóg jest ważniejszy niż zdrowie Twojego dziecka?
Gdy palisz papierosy w ciąży to Twoje dziecko jest niedotlenione i niedożywione. Dziecko palącej matki będzie słabsze od rówieśników, bardziej podatne na choroby, może mieć kłopoty z układem oddechowym i zaburzenia ze strony układu krążenia. Zwolennicy palenia starają się na różne sposoby swój nałóg usprawiedliwiać: „bo przecież moja koleżanka paliła w ciąży i jej dziecko jest zdrowe”. Niestety, fakty przemawiają za tym, że palenie ma niekorzystny wpływ zarówno na osoby dorosłe, jak też na nienarodzone dziecko w łonie palącej matki.
Pamiętaj, że każdy wypalony przez Ciebie papieros zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań w czasie ciąży. Dla Twojego maleństwa papierosy są dużo bardziej groźne niż dla Ciebie – przede wszystkim ze względu na to, że nienarodzone dziecko ma niewykształcony system odpornościowy.
Palenie papierosów w ciąży – szkodliwe działanie
Udokumentowano związek między skumulowaną w ciągu życia ekspozycją na dym papierosowy i skracaniem się długości telomerów. Telomer to fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania – skraca się podczas każdego podziału komórki. Skrócenie telomerów jest wskaźnikiem komórkowego i biologicznego starzenia się organizmu, ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, choroby Alzheimera, nowotworów oraz wczesnych zgonów u osób dorosłych.
Co ciekawe, ta informacja dotyczy również płodów palących matek. Wewnątrzmaciczna ekspozycja płodu na dym papierosowy wiąże się z:
- niską masą urodzeniową noworodka
- przedwczesnym: porodem, pęknięciem błon płodowych lub oddzieleniem łożyska
- obumarciem płodu i zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej
Palenie papierosów w ciąży – jak zerwać z nałogiem?
Wiemy, że nie będzie łatwo, ale zrób to przede wszystkim dla swojego dziecka – zerwij z nałogiem przez wzgląd na zdrowie swojego maleństwa. Jeśli uda Ci się rzucić palenie już w I trymestrze ciąży, to ryzyko wystąpienia hipotrofii u dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu będzie podobne, jak u kobiet, które nigdy nie paliły papierosów. Nawet jeżeli przestaniesz palić papierosy dopiero około 30 tygodnia ciąży, to i tak dasz swojemu dziecku szansę na nadrobienie strat i wyrównanie wagi urodzeniowej. Palenie papierosów najbardziej szkodzi dziecku przez ostatnie 2 miesiące ciąży. Niech przede wszystkim dobro Twojego dziecka będzie motywacją do zerwania z nałogiem.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl