fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Zespół aspiracji smółki u noworodkaZespół aspiracji smółki u noworodka

Zespół aspiracji smółki należy do jednych z najcięższych przyczyn niedotlenienia u noworodków. Smółka przybiera najczęściej postać pierwszego stolca wydalanego przez noworodka po urodzeniu. Ponadto może ona zawierać wody płodowe, maź płodową oraz złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego i enzymy trawienne. Trafna i szybka diagnoza umożliwia uniknięcie pogłębiających i nieodwracalnych skutków dla dziecka.

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało, to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. Prawnicy Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych od wielu lat pomagają rodzinom nietkniętym błędem medycznym okołoporodowym i skutecznie wygrywają najwyższe odszkodowania w Polsce za błąd przy porodzie.

Zespół aspiracji smółki u noworodka – przyczyna i skutki

W trakcie ciąży może dojść do stresu wewnątrzmacicznego. Jego objawem są zielone wody płodowe. Przyczyną jego występowania jest rozluźnienie się zwieraczy płodu, a w konsekwencji przedostanie się zawartości jelit do wód płodowych. Następnie stolec trafia bezpośrednio do układu oddechowego płodu, co niekiedy kończy się zapaleniem płuc. Cały ten proces określa się jako zespół aspiracji smółki.

Zasadniczo smółka trafia do układu oddechowego (tchawica, oskrzela) płodu w wyniku niedotlenienia wewnątrzmacicznego albo zakażenia. Po urodzeniu dziecka obecność smółki mają postać:

  • uszkodzenia pęcherzyków płucnych
  • zaburzenia drożności oskrzelików
  • odma płucna

Zespół aspiracji smółki u noworodka – objawy kliniczne i częstotliwość występowania

Objawy kliniczne postępują bardzo szybko od urodzenia dziecka. Najczęściej dziecko cierpi na duszność i sinicę, co jest typowe przy niedotlenieniu. Niezwykle istotne jest prowadzenie obserwacji tuż po porodzie. Obecność smółki można rozpoznać po zmienionym zabarwieniu paznokci, mazi płodowej o kolorze zielonym, długich paznokciach, suchej i łuszczącej się skórze czy też w przewodach nosowych lub słuchowych.

Smółka występuje w wodach płodowych w około 10-15 % porodów. Jednakże nie każda ilość może doprowadzić do zespołu aspiracji smółki, ponieważ występuje ona w 2-10 % przypadków. Najbardziej narażoną grupą ryzyka są dzieci urodzone w terminie oraz po 42 tygodniu ciąży (prawdopodobieństwo wzrasta do 30%).

Zespół aspiracji smółki u noworodka – leczenie

W pierwszej kolejności stosuje się różne metody oczyszczenia układu oddechowego.

W przypadku występowania smółki w płynie owodniowym zaleca się oczyszczenie górnych dróg oddechowych. Zatem głęboka aspiracja wiąże się z natychmiastową intubacją, która ma za cel oczyszczenie tchawicy w laryngoskopie. Dzieciom z podejrzeniem zakażenia układu oddechowego podaje się dożylnie 2 antybiotyki.

W przypadku wykrycia zespołu, szczególnie ważne jest prowadzenie długofalowej obserwacji psychologicznej i neurologicznej.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz jest winny cierpienia Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Skorzystaj z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej, aby poznać prawdę – możesz ukarać winnych i uzyskać godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
  • Nasze konsultacje prawne są bezpłatneNie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
  • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!