Zasiłek pielęgnacyjny – kto może się ubiegać
Zasiłek pielęgnacyjny i zasady jego przyznawania to temat często poruszany przez opiekunów osób niepełnosprawnych. Wiele osób nie dostrzega jednak różnicy między zasiłkiem pielęgnacyjnym, a dodatkiem pielęgnacyjnym.
Są to różne świadczenia, przyznawane na innych podstawach prawnych.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki innej osobie w związku z niezdolnością do samodzielnego życia, czyli osobie niepełnosprawnej. Zasiłek pielęgnacyjny zaliczany jest do świadczeń opiekuńczych.
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W orzeczeniu zawarte jest stwierdzenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przyznawany jest też emerytom oraz rencistom, którzy ukończyli 75 lat.
Nie można pobierać zarówno dodatku pielęgnacyjnego, jak i zasiłku pielęgnacyjnego.
Zasiłek pielęgnacyjny – komu przysługuje
- niepełnosprawnym dzieciom
- osobom niepełnosprawnym powyżej 16 roku życia, które mają orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
- osobom niepełnosprawnym powyżej 16 roku życia, z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia
- osobom, które ukończyły 75 lat, o ile nie pobierają dodatku pielęgnacyjnego
Zasiłek pielęgnacyjny jest zazwyczaj przyznawany na czas nieokreślony. Jeśli jednak orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, prawo do zasiłku wygasa ostatniego dnia miesiąca wraz z orzeczeniem. Jeśli osoba uprawniona otrzyma kolejne orzeczenie, możemy ponownie starać się o kontynuację wypłat świadczenia.
Zasiłek pielęgnacyjny – wysokość
Od 2015 roku wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się i wynosi 153 zł miesięcznie. Przyznanie prawa do zasiłku nie wymaga spełnienia kryterium dochodowego.
Zasiłek pielęgnacyjny – wniosek
Zasiłek pielęgnacyjny może być przyznany wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku. Wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej lub w urzędzie gminy.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych zajmuje się pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań dla osób, które ucierpiały na skutek błędów medycznych. Jeśli chciałbyś uzyskać informacje, o jakie roszczenia możesz się ubiegać – skontaktuj się z nami.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl