fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Wskazania do cesarskiego cięciaWskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia – co warto wiedzieć? Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na rozcięciu powłok brzusznych i macicy w celu wyjęcia dziecka. Wykonuje się go zazwyczaj wówczas, gdy poród naturalny jest niemożliwy lub istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Cesarskie cięcie wykonuje się najczęściej z powodu zakażenia wewnątrzmacicznego, zaburzeń tętna płodu, krwotoku czy nieprawidłowego postępu porodu.

Należy pamiętać, że cesarskie cięcie jest poważną interwencją chirurgiczną i może nieść za sobą pewne ryzyko powikłań. Dlatego nie powinno być ono przeprowadzane ,,na życzenie”, bez wskazań medycznych.

bezpłatna konsultacja prawna

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia są różne. Mogą być one planowe –  w tym przypadku nie ma potrzeby natychmiastowego wykonania operacji, odbywa się ona w ustalonym wcześniej terminie. Takim wskazaniem może być np. nieprawidłowe położenie płodu albo wskazania pozapołożnicze, takie jak okulistyczne, kardiologiczne.

Wskazaniami pilnymi są natomiast takie czynności, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu matki lub płodu, jednak nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, a jedynie mogą istnieć przesłanki, że pogorszenie wystąpi w każdej chwili. Do takich wskazań zaliczyć możemy ciężki stan przedrzucawkowy czy nieprawidłowe ułożenie główki.

Wskazania do cesarskiego cięcia kwalifikujące się jako nagłe to przede wszystkim zaburzenia matczyne lub płodu, które występują w sposób ciągły i bezpośrednio zagrażają zdrowiu lub życiu matki czy też dziecka. Mogą to być m.in. zaburzenia czynności serca płodu, rzucawka, krwotok wewnętrzny.

Istnieje szereg wskazań pozapołożniczych do cesarki, dotyczących ciężarnej. Wówczas decyzję o cesarskim cięciu nie podejmuje samodzielnie lekarz położnik, ale wspólnie z lekarzem danej specjalizacji. Przykładowo mogą to być:

  • niewydolność serca
  • urazy miednicy
  • choroby kręgosłupa
  • trombofilia
  • zakrzepica żył głębokich
  • choroby odbytu i odbytnicy

Z pewnością wskazaniem do cesarskiego cięcia nie jest (a przynajmniej nie może być jedynym wskazaniem):

  • prośba pacjentki
  • cholestaza ciężarnych
  • cukrzyca ciążowa
  • ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka
  • niedoczynność tarczycy

Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Decyzja o cesarskim cięciu powinna być rozpatrywana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego przypadku.

Pamiętaj, że to lekarz podejmuje taką decyzję i on ponosi za nią odpowiedzialność!

zadzwoń teraz

Gdzie szukać pomocy?

 Cesarskie cięcie często jest operacją ratującą życie Twoje lub dziecka. Niewykonanie jej o czasie, gdy istniały wskazania do jej przeprowadzenia, może okazać się błędem medycznym!

Jeśli uważasz, że tak było w Twoim przypadku i spowodowało to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twoim lub dziecka, zgłoś się do nas!

W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz specjalistów z wieloletnim doświadczeniem specjalizujących się w błędach medycznych, w tym okołoporodowych.

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną!!!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!