
Uszkodzenia rdzenia kręgowego przy porodzie
Uszkodzenia rdzenia kręgowego przy porodzie
Uszkodzenia rdzenia kręgowego przy porodzie występują rzadko. Śmiertelność w okołoporodowych uszkodzeniach rdzenia kręgowego wynosi 18%, a u dzieci, które przeżyły, często konieczne jest wykonanie tracheostomii i stosowanie przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego zwykle są przyczyną pomyłek diagnostycznych. Całkowite przerwanie rdzenia kręgowego zdarza się wyjątkowo rzadko. Uszkodzenia rdzenia kręgowego przy porodzie powodują krwawienie, często występują w odcinku szyjnym na wysokości C5-C7. Możliwe są również mechaniczne uszkodzenia rdzenia kręgowego w następstwie porodów miednicowych lub porodów z zastosowaniem pomocy ręcznej.
Początkowym objawem uszkodzenia rdzenia kręgowego przy porodzie są zaburzenia czucia i porażenie wiotkie. Spastyczność pojawia się w ciągu pierwszych dni lub tygodni od wystąpienia urazu u noworodka. Gdy uszkodzenie rdzenia kręgowego przy porodzie jest całkowite, następuje porażenie mięśni międzyżebrowych, mięśni brzucha i zwieraczy oraz zaburzenia czucia i potliwości.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego przy porodzie potwierdzane są po przeprowadzeniu badania rezonansem magnetycznym. Płyn mózgowo-rdzeniowy najczęściej bywa krwisty.
W diagnostyce różnicowej uszkodzenia rdzenia kręgowego należy uwzględnić:
- wrodzone guzy rdzenia kręgowego
- naczyniaki rdzenia kręgowego
- mielodysplazję
- rdzeniowy zanik mięśni
- encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną
Zapobieganie skutkom okołoporodowych urazów rdzenia polega na:
- pielęgnacji skóry
- zapobieganiu troficznym owrzodzeniom
- leczeniu infekcji dróg oddechowych
- leczeniu infekcji dróg moczowych
więcej o urazach przy porodzie ( anahor ) https://krop.org.pl/urazy-okoloporodowe/
Jeżeli zdiagnozowano u Twojego dziecka po porodzie uszkodzenie rdzenia kręgowego, czego skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy całą dokumentację medyczną z okresu ciąży i porodu, aby dać Ci odpowiedź na pytanie:
Czy doszło do błędu medycznego podczas Twojego porodu?
Jeśli tak niezwłocznie udzielimy Ci pomocy prawnej w dochodzeniu należnego odszkodowania dla Twojej rodziny. Dysponujemy doświadczeniem potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień medycznych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami okołoporodowymi.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl