fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Usunięcie macicy

Usunięcie macicy

Usunięcie macicy

Usunięcie macicy po porodzie na skutek zakażenia

Usunięcie macicy, czyli histerektomia to bardzo poważna operacja, odciskająca swe piętno na psychice kobiety. Usunięcie macicy najczęściej jest spowodowane mięśniakami macicy. Zdarza się jednak, że do operacji dochodzi u młodych, zdrowych kobiet, nieleczonych wcześniej ginekologicznie.

Usunięto Ci macicę po porodzie? Skontaktuj się z nami teraz, aby ustalić jaką masz możliwość uzyskania odszkodowania za usunięcie macicy. Zadzwoń teraz 722 080 080

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie za usunięcie macicy

bezpłatna konsultacja

Usunięcie macicy po porodzie u 20-letniej kobiety pod lupą sądu

To była jej pierwsza ciąża, od siódmego miesiąca płód był ułożony pośladkowo, dlatego zdecydowano o cesarskim cięciu. 17 maja urodziła córkę.

Dwa dni później stan zdrowia kobiety się pogorszył, znacznie wzrosła temperatura. Trzeciego dnia po porodzie z rany po cesarskim cięciu zaczął wyciekać płyn surowiczy. Pacjentce podano antybiotyki i przeprowadzono stosowne badania. Stan zapalny utrzymywał się jednak – doszło do ogólnego zakażenia organizmu. Konieczne stało się usunięcie macicy po porodzie.

Pełnomocnik kobiety złożył wniosek w sądzie zarzucając lekarzom popełnienie błędu medycznego, którego skutkiem jest trwałe kalectwo oraz rozległy uraz psychiczny. Domagano się wysokiego odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdę. W odpowiedzi na pozew pozwany szpital wniósł o oddalenie powództwa w całości.

Opinie biegłych potwierdzają błąd lekarzy

Z opinii biegłego z zakresu epidemiologii wynika, że u rodzącej doszło do powikłania pooperacyjnego w postaci zakażenia miejsca operowanego. Pacjentka była osobą młodą, zdrową, nie leczyła się na choroby infekcyjne, miała dobrą odporność, nie  miała problemów metabolicznych, nie stwierdzono u niej szkodliwych nałogów. W opinii biegłego zakażeniu i jego skutkom można było zapobiec.

Ponadto, biegły stwierdził, że nieprawidłowym działaniem szpitala było opóźnienie w rozpoznaniu wstrząsu septycznego. Jak również niepowiadomienie o zakażeniu szpitalnego zespołu kontroli zakażeń szpitalnych, co mogłoby wpłynąć na proces leczenia. Dopatrzył się również nieprawidłowości w stosowanej antybiotykoterapii – nie zmieniono leku, mimo braku zamierzonego działania.

Także biegły z zakresu położnictwa i ginekologii wskazał, że było to zakażenie wewnątrzszpitalne. W jego opinii nie budził zastrzeżeń stan sanitarny szpitala, procedury operacyjne i leczenie wdrożone po cesarskim cięciu – błędem było natomiast niezgłoszenie zakażenia pacjentki do szpitalnego zespołu kontroli zakażeń szpitalnych oraz niewykonanie badania bakteriologicznego. Nieznajomość patogenu wywołującego zakażenie nie pozwoliła na zmianę antybiotyku. Biegły stwierdził, że utrata macicy stanowi 40-procentowy trwały uszczerbek na zdrowiu.

zadzwoń teraz

Usunięcie macicy po porodzie – wyrok sądu

Sąd po przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłych wydał wyrok w sprawie, przychylając się do wniosku pacjentki, stwierdzając, że szpital dopuścił się niedbalstwa. Do uprawdopodobnienia takiego zarzutu wystarczające jest wykazanie wysokiego stopnia prawdopodobieństwa zakażenia pacjenta podczas pobytu w placówce.

Sąd uznał, że szpital ma zapłacić poszkodowanej młodej kobiecie 150 000 zł zadośćuczynienia za cierpienia i krzywdę w wyniku usunięcia macicy po porodzie. Uzasadnił, że kobieta straciła szanse na posiadanie potomstwa  mając zaledwie 19 lat, na początku rozpoczęcia przez nią dojrzałego życia. Nie będzie więc mogła realizować swoich potrzeb biologicznych, psychicznych, seksualnych i społecznych. I prawdopodobnie nawet długotrwała psychoterapia nie jest w stanie spowodować jej wyleczenia i usunięcia psychicznych konsekwencji poniesionej straty. Wyrok został utrzymany przez sąd apelacyjny.

Usunięcie macicy po porodzie, jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu medycznego skutkującego usunięciem macicy po porodzie, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko ucierpiało na skutek błędu medycznego i chciałabyś uzyskać informacje, czy przysługuje Ci odszkodowanie – skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę.

bezpłatna porada prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!