
Transport chorego noworodka
Transport chorego noworodka
W ostatnich latach programy poprawy opieki medycznej pozwoliły na opracowanie systemu pielęgnacji. Jego kluczowym elementem jest transport chorego noworodka.
Transport chorego noworodka – jak dokonywany jest wybór środka komunikacji?
Nad wyborem środka komunikacji czuwa specjalny system, zaś samym transportem zajmuje się wysoko wykwalifikowany zespół.
Można wyróżnić trzy sposoby przewozu:
- przed porodem
- kołowy (specjalistyczną karetką)
- lotniczy (samolotem lub helikopterem)
Selekcji środka lokomocji zależy od następujących czynników:
- regionu
- warunków pogodowych
- położenia geograficznego
- odległości
Transport chorego noworodka jest dokonywany najczęściej poprzez komunikację lądową. Dzieje się tak wówczas, gdy przewóz następuje pomiędzy ośrodkiem o niższym stopniu referencji do tego o wyższym.
W momencie, gdy dystans przekracza 100 km lub czas podróży wynosi powyżej dwóch godzin należy już skorzystać z przewozu lotniczego.
Transport chorego noworodka – organizacja przejazdu
Podczas przygotowania, lekarz powinien szczegółowo poinformować rodziców o stanie zdrowia ich dziecka, jego wynikach, a także o konieczności zmiany placówki. Powinna także zostać im zapewniona możliwość kontaktu z noworodkiem przed samym wyjazdem.
Bezpieczny transport chorego noworodka możliwy jest dopiero, gdy zostaną ustabilizowane podstawowe czynności życiowe.
Ponadto konieczne jest założenie dożylnego dostępu, a także pobranie materiałów do badań.
Transport chorego noworodka – wyposażenie środka komunikacji
Transport chorego noworodka zostać dokonany wyłącznie poprzez środek do tego przystosowany. Na jego stanie powinno się znaleźć chociażby:
- inkubator transportowy
- respirator
- monitory: EKG, oddechu, ciśnienia czy temperatury skóry
- pompy infuzyjne
- butle: tlenowe i powietrza
- materiały opatrunkowe
- leki i płyny infuzyjne
- środki dezynfekujące
- stetoskop
- telefon komórkowy
Warto odnotować, że każdy sprzęt elektroniczny, który znajduje się na wyposażeniu karetki, powinien być zasilany zarówno z baterii jak i z sieci. Przed samym wyjazdem wszystkie akumulatory powinny zostać naładowane, a butle napełnione.
Gdzie szukac pomocy?
Jeżeli Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z powodu źle prowadzonej akcji porodowej i wymagało transportu do specjalistycznego ośrodka opieki medycznej niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i damy Ci podpowiedź na pytanie – czy doszło do błędu medycznego?
W przypadkach błędu w sztuce lekarskiej przy porodzie matce i dziecku przysługują roszczenia względem szpitala, w którym odbywał się poród. Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl