fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Retinopatia wcześniaczaRetinopatia wcześniacza

Retinopatia wcześniacza to choroba niedojrzałej siatkówki, która występuje najczęściej u dzieci, które urodziły się przed planowanym terminem. Stanowi ona drugą co do częstości przyczynę ślepoty u młodych osób. U takich dzieci naczynia siatkówki zazwyczaj są nierozwinięte.

bezpłatna konsultacja prawna

Retinopatia wcześniacza – przyczyny

Przyczyny retinopatii nie są do końca znane, jednak wydaje się, że najczęstszą i podstawową przyczyną jest po prostu wcześniactwo, z którym wiąże się niedojrzałość tkanek budujących oko dziecka. Innymi przyczynami mogą być również:

  • niedokrwistość
  • wysokie stężenie tlenu w mieszaninie oddechowe
  • posocznica
  • hiperglikemia
  • kwasica
  • krwawienie z dróg rodnych
  • nikotynizm matki

Na niedotlenienie płodu, które zwiększa ryzyko powstania retinopatii wpływa na przedłużający się poród, z drugiej jednak strony cesarskie cięcie także może przyczynić się do jej powstania. O sposobie rozwiązania ciąży decyduje lekarz i zawsze jest to indywidualnie rozpatrywana sprawa, która zależy przede wszystkim od stanu zdrowia matki i dziecka.

Retinopatia wcześniacza – badanie przesiewowe

Do wykrycia retinopatii służy przede wszystkim badanie przesiewowe. Wykonuje się je zazwyczaj między 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Wyróżnia się 5 faz retinopatii. Określane są on na podstawie wyglądu siatkówki na granicy strefy unaczynionej i nieunaczynionej. Dwie pierwsze fazy wymagają jedynie obserwacji, z kolei dwie ostatnie są najpoważniejsze i najtrudniejsze do wyleczenia.

zadzwoń teraz

Retinopatia wcześniacza – jak leczyć?

Obecnie najbardziej powszechną metodą leczenia retinopatii jest laserowa fotokoagulacja. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne.

Leczenie powinno być podjęte już w ciągu 72 godzin od rozpoznania. Wybór metody leczenia zależy przede wszystkim od oceny okulistycznej dna oczu.

Zazwyczaj retinopatia cofa się samoistnie lub dochodzi do zahamowania jej rozwoju, pod warunkiem, że jest to wczesne, nieagresywne stadium. Bardzo ważne, zatem, jest jak najszybsze wykrycie tej choroby i niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

W przypadku retinopatii profilaktyka w zasadzie nie istnieje, gdyż głównym czynnikiem jej wystąpienia jest przedwczesny poród. Zawsze jednak przydatne będzie dbanie o zdrową, zbilansowaną dietę, prowadzenie zdrowego trybu życia czy zrezygnowanie z wszelkich używek, zwłaszcza alkoholu i nikotyny.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera dzieci poszkodowane przez błędy lekarzy

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi z winy lekarza, niezwłocznie zgłoś się po bezpłatną konsultację z zakresu prawa medycznego – wystarczy zadzwonić 722 080 080. Razem z Tobą będziemy walczyć o przyszłość Twojego dziecka!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!