Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Cięcie cesarskie
Czy wiesz w jakich sytuacjach lekarz powinien wykonać cesarskie cięcie?
Bez wątpienia, gdyby lekarze w każdym przypadku stosowali rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), wielu błędów okołoporodowych udałoby się uniknąć. Niestety, z długoletniego doświadczenia wiemy, że dość często przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego jest za późno przeprowadzona operacja cesarskiego cięcia.
W dzisiejszym artykule przedstawimy wskazania elektywne (planowe). W takim przypadku, cesarskie cięcie odbywa się w ustalonym terminie, a zatem nie mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem dla życia matki i płodu.
Cięcie cesarskie – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – wskazania planowe
Co do zasady, wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia dzielimy na cztery grupy: wskazania elektywne (planowe), wskazania pilne, wskazania naglące i wskazania nagłe (natychmiastowe). Zgodnie z rekomendacjami PTG do wskazań planowych wykonania zabiegu zalicza się m. in.:
- wskazania pozapołożnicze (a zatem wskazania neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, kardiologiczne, hematologiczne, psychiatryczne).
- nieprawidłowe położenie płodu.
- niewspółmierność płodowo-miedniczna (a zatem wady anatomiczne miednicy, makrosomia od 4500 g, duży płód w cukrzycy od 4250g).
- zagrażająca dystocja barkowa.
- cienka blizna macicy, po przebytym cięciu cesarskim.
Planowe cesarskie cięcie – decyzja lekarza
Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy w celu wyjęcia dziecka. Co do zasady, wykonuje się go wówczas, kiedy poród naturalny jest niemożliwy albo istnieją istotne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Co więcej, cięcie cesarskie jest poważną interwencją chirurgiczną i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należy zatem pamiętać, że decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia podejmuje doświadczony ginekolog-położnik. Warto również dodać, że każdy przypadek jest inny, zatem decyzję o cesarskim cięciu rozpatruje się indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego przypadku.
Cięcie cesarskie – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem
Pamiętaj, co do zasady sprawy, które dotyczą błędów okołoporodowych są bardzo trudne i skomplikowane. Mamy świadomość, że po takiej tragedii, jaką jest dziecięce porażenie mózgowe, raczej nie masz już siły walczyć o sprawiedliwość. Bez wątpienia, nie powinieneś jednak rezygnować. Skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i poprowadzimy Twoją sprawę.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl