fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa GinekologicznegoRekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Cięcie cesarskie

Czy wiesz w jakich sytuacjach lekarz powinien wykonać cesarskie cięcie?

Bez wątpienia, gdyby lekarze w każdym przypadku stosowali rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), wielu błędów okołoporodowych udałoby się uniknąć. Niestety, z długoletniego doświadczenia wiemy, że dość często przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego jest za późno przeprowadzona operacja cesarskiego cięcia.

W dzisiejszym artykule przedstawimy wskazania elektywne (planowe). W takim przypadku, cesarskie cięcie odbywa się w ustalonym terminie, a zatem nie mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem dla życia matki i płodu.

bezpłatna konsultacja prawna

Cięcie cesarskie – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – wskazania planowe

Co do zasady, wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia dzielimy na cztery grupy: wskazania elektywne (planowe), wskazania pilne, wskazania naglące i wskazania nagłe (natychmiastowe). Zgodnie z rekomendacjami PTG  do wskazań planowych wykonania zabiegu zalicza się m. in.:

  • wskazania pozapołożnicze (a zatem wskazania neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, kardiologiczne, hematologiczne, psychiatryczne).
  • nieprawidłowe położenie płodu.
  • niewspółmierność płodowo-miedniczna (a zatem wady anatomiczne miednicy, makrosomia od 4500 g, duży płód w cukrzycy od 4250g).
  • zagrażająca dystocja barkowa.
  • cienka blizna macicy, po przebytym cięciu cesarskim.

Planowe cesarskie cięcie – decyzja lekarza

zadzwoń teraz

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy w celu wyjęcia dziecka. Co do zasady, wykonuje się go wówczas, kiedy poród naturalny jest niemożliwy albo istnieją istotne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Co więcej, cięcie cesarskie jest poważną interwencją chirurgiczną i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należy zatem pamiętać, że decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia podejmuje doświadczony ginekolog-położnik. Warto również dodać, że każdy przypadek jest inny, zatem decyzję o cesarskim cięciu rozpatruje się indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego przypadku.

Cięcie cesarskie – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem

Pamiętaj, co do zasady sprawy, które dotyczą błędów okołoporodowych są bardzo trudne i skomplikowane. Mamy świadomość, że po takiej tragedii, jaką jest dziecięce porażenie mózgowe, raczej nie masz już siły walczyć o sprawiedliwość. Bez wątpienia, nie powinieneś jednak rezygnować. Skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i poprowadzimy Twoją sprawę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!