fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Postępowanie z noworodkiemPostępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu

Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu – co powinnaś wiedzieć?

Narodziny są stanem szczególnym nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Noworodek będący do tej pory w łonie matki, teraz musi zaadaptować się do zupełnie nowego środowiska. W ciągu 4-6 godzin po porodzie rozprężają się płuca dziecka, zaczyna funkcjonować przewód pokarmowy. Maluch rozpoczyna życie pozamaciczne, a odpowiednie z nim postępowanie pozwala zarówno jemu, jak i matce bezpiecznie przejść przez etap przyzwyczajania się do tych zupełnie nowych dla niego warunków. Wpływa także na powodzenie karmienia piersią i prawidłowy rozwój laktacji.

bezpłatna konsultacja prawna

Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu – odśluzowanie noworodka

Odśluzowanie noworodka jest to zabieg odessania wydzieliny z jamy ustnej, gardła i nosa. Czynność ta udrażnia drogi oddechowe i ułatwia noworodkowi złapanie pierwszego oddechu. Zdrowy noworodek po porodzie sposobem naturalnym nie wymaga tego zabiegu.

Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu – po porodzie naturalnym

Tuż po narodzinach, jeszcze przed przecięciem pępowiny, położna powinna ułożyć dziecko na piersi i brzuchu matki (tak zwany kontakt „skóra przy skórze”). To wyjątkowa chwila i właśnie od niej zaczyna się rodzić więź między maluchem, a matką. Jej zapach może obudzić u noworodka odruch ssania, a jej flora bakteryjna wpływa pozytywnie na odporność. Głos, dotyk i zapach matki uspokoją malucha i pomogą łatwiej przebrnąć przez pierwsze, trudne minuty w nowych warunkach.

Kontakt ten powinien pozostać niezakłócony przez dwie godziny, nie krócej niż do zakończenia pierwszego karmienia piersią.

Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu – po cesarskim cięciu

W przeciwieństwie do dzieci urodzonych sposobem naturalnym, przy cesarskim cięciu zmiana środowiska jest nagła i może przysporzyć maluszkowi stresu. By złagodzić nieco dezorientację tą zmianą, istotne jest „pobudzanie dotykowe” – masaż, przytulanie, głaskanie malucha. Umożliwia to doskonalenie i rozwój układu nerwowego noworodka. Zapewnia mu też poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku zastosowania cesarskiego cięcia, opóźniony jest kontakt dziecka z matką, dlatego kiedy mama poddana cesarskiemu cięciu nie może od razu przytulić swojej pociechy, jej rolę tymczasowo może przejąć tata. Ojcowska mikroflora bakteryjna jest bliższa noworodkowi niż szpitalna, a jego bliskość dobrze wpłynie na samopoczucie maluszka.

zadzwoń teraz

Postępowanie z noworodkiem zaraz po urodzeniu – karmienie piersią

Zdrowy noworodek przejawia odruch szukania – próbuje dopełznąć do piersi i szuka brodawki. Zadaniem położnej jest dopilnowanie, by pierwszy kontakt matki z dzieckiem odbył się prawidłowo. Pomóc w przystawieniu do piersi i udzielić w tej sprawie instruktażu. Jeśli wszystko przebiega bez zakłóceń, położna powinna zostawić rodziców z dzieckiem, ale okresowo kontrolować proces adaptacji noworodka i sposób ssania. Do tych czynności należy sprawdzanie aktywności dziecka, koloru skóry i temperatury ciała.
Po zakończeniu kontaktu „skóra do skóry”.

Następuje wówczas szereg rutynowych czynności przewidzianych w opiece nad zdrowym noworodkiem. Mierzy się masę ciała dziecka, obwód głowy i klatki piersiowej, następuje profilaktyczne podanie witaminy K odpowiadającej za prawidłowe krzepnięcie krwi (jej niedobór może bowiem prowadzić do choroby krwotocznej noworodków). Wtedy też ubiera się noworodka.

Każdy noworodek powinien być zbadany przez neonatologa przed upływem 12 godziny życia.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera Mamy

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera i edukuje Mamy. Jeżeli podejrzewasz, że podczas ciąży lub porodu doszło do zaniedbań ze strony personelu medycznego lub błędu okołoporodowego, zadzwoń 722 080 080, aby skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Podziel się z nami swoją historią, a my pomożemy Ci w walce o lepsze jutro i przyszłość Twojej rodziny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!