fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

PoronieniePoronienie

Wczesne poronienie definiuje się jako ciążę wewnątrzmaciczną, w której pęcherzyk ciążowy jest pusty lub zawiera zarodek/płód bez aktywności serca w ciągu pierwszych 12 tygodni i 6 dni ciąży. Najczęstszą przyczynę wczesnego poronienia upatruje się w nieprawidłowości chromosomowej zarodka. Mowa jest tu o okolicznościach, gdzie kobieta rodzi za wcześnie w związku z innymi przyczynami niż samoistny poród – m.in. stan przedrzucawkowy, zakażenie wewnątrzmaciczne, ciąże mnogie.

bezpłatna porada

Poronienie – postępowanie

Metodyka działania w przypadku poronienia obejmuje postępowanie wyczekujące, leczenie zachowawcze oraz metody chirurgiczne. Ostatnie z rozwiązań stosowane jest u pacjentek obarczonych wysokim ryzykiem krwawienia zagrażającego życiu, poronienia septycznego lub rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.

Wśród możliwych powikłań wymienić można:

  • łyżeczkowanie macicy
  • uszkodzenie pochwy
  • szyjki lub trzonu macicy

Wyczekiwanie wiąże się z uniknięciem zażywania leków i poddania się zabiegom. Jednocześnie, stwarza ono duże ryzyko krwawień. Postępowanie zachowawcze proponowane jest pacjentkom, które chcą uniknąć zabiegu chirurgicznego.

Poronienie – rekonwalescencja

Po leczeniu wczesnego poronienia, zależności od potrzeb kobiety, dostosować należy opiekę. Jeśli kobieta ma w planach ponowne zajście w ciążę, powinna przyjmować witaminy i kwas foliowy. Wielu lekarzy ginekologów zaleca 3 miesięczny odstęp od kolejnej ciąży.

zadzwoń teraz

Poronienie – czy możesz temu zapobiec?

Powszechnie mówi się o wzroście częstotliwości występowania porodów przedwczesnych. Przyczyn takiego stanu upatruje się w starzeniu się społeczeństwa. Kobiety w co raz starszym wieku decydują się na ciążę z czym wiążę się nagromadzenie chorób współistniejących.

W celu zmniejszenia ryzyka przedwczesnego porodu zaleca się, między innymi:

  • ograniczenie palenia tytoniu podczas ciąży (palenie odpowiada za 5-8% porodów przedwczesnych)
  • wydłużenie odstępu pomiędzy kolejnymi ciążami do ponad 18 miesięcy (w związku z obserwowanym wzrostem wczesnych porodów u kobiet, które zdecydowały się na kolejną ciążę w okresie mniejszym niż 6 miesięcy)
  • wprowadzenie powszechnego skriningu wykrywania skróconej szyjki macicy

W związku z wzrostową tendencją porodów przedwczesnych podkreśla się konieczność dołożenia staranności w optymalizacji decyzji pacjentek w związku z prowadzonym przez nie stylem życia, podejmowaną sprawnością fizyczną oraz stosowaniem farmakoterapii przed ciążą. Podjęcie czynności zapobiegawczych z pewnością pozwoli na zmniejszenie częstotliwości porodów przedwczesnych.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera poszkodowanych pacjentów

Jeżeli podejrzewasz błąd lekarza, niezwłocznie zwróć się po bezpłatną konsultację prawną do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Zadzwoń 722 080 080 i opowiedz nam swoją historię. Zaufało nam już tysiące Polaków.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!