fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Pępowina – nieprawidłowości i diagnozowanie

Pępowina – nieprawidłowości i diagnozowanie

Pępowina – nieprawidłowości i diagnozowanie

Problemy z pępowiną zwykle prowadzą do zakłócenia przepływu tlenu między mamą a dzieckiem. Gdy płód dostaje mniej tlenu, zwykle zaczyna się gwałtownie ruszać. To pierwszy znak, że coś jest nie w porządku. Ale każde zachowanie dziecka inne niż do tej pory powinno skłonić cię do natychmiastowej wizyty u ginekologa, bez czekania na wyznaczony termin.

Regularne wizyty u ginekologa i przestrzeganie terminów badań USG pozwalają obserwować pępowinę i rozwój dziecka. Dzięki badaniom można wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i w odpowiednim czasie im zaradzić. W razie komplikacji lekarz może zalecić częstsze monitorowanie przepływu krwi przez pępowinę i pracy serca płodu za pomocą badania USG ze specjalną przystawką dopplerowską i kardiotokograficznego (KTG). Jeśli będzie to konieczne, może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Czy Twój ginekolog prowadził ciążę prawidłowo?

Jeżeli podejrzewasz, iż doszło do nieprawidłowości w diagnostyki prenatalnej, skutkiem czego Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet zmarło niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.  Zapewnimy Ci pomoc i wsparcie, a w przypadku wystąpienia błędu medycznego uzyskamy dla Ciebie i Twojej rodziny godne zadośćuczynienie i odszkodowanie za błąd lekarza.

bezpłatna porada

Pępowina – Długość ma znaczenie?

Pępowina pod koniec ciąży osiąga długość ok. 60 cm. Jeśli jest zbyt długa, istnieje większe ryzyko, że owinie się wokół ciała dziecka (nawet kilka razy), utrudniając dopływ tlenu.

Z kolei pępowina zbyt krótka w trakcie ruchów dziecka pociąga łożysko, sprzyjając jego przedwczesnemu odklejaniu się, co także zagraża ciąży.

W rzadkich przypadkach może też nastąpić tzw. wypadnięcie pępowiny. Dochodzi do tego, gdy po pęknięciu błon płodowych pępowina pojawi się w kanale rodnym, zanim wstawi się w nim główka czy inna część ciała dziecka. Wtedy podczas obniżania się części przodującej następuje ucisk pępowiny, a w efekcie przerwanie przepływu krwi w naczyniach pępowinowych. Może to prowadzić do niedotlenienia. W takich sytuacjach szybko przeprowadza się cesarskie cięcie. Wypadnięciu pępowiny sprzyjają nadmiar wód płodowych i pośladkowe lub poprzeczne ułożenie płodu.

zadzwoń teraz

Pępowina za krótka

Pępowina za krótka nie tylko powoduje dyskomfort dziecka, bo nie może on swobodnie zmieniać pozycji, ale również przy każdym ruchu zbytnio się napręża, utrudniając przepływ krwi. W skrajnych przypadkach, gdy dziecko się poruszy, może pociągnąć łożysko, a to sprzyja jego wcześniejszemu odklejeniu się, co zagraża ciąży.

Pępowina lub za długa

Pępowina za długa może się zapętlić albo zawiązać w supeł. Czasem owija się kilka razy wokół dziecka, a czasem owinie się jednocześnie wokół szyi i na rączce. Gdy dziecko usiłuje się wyplątać, coraz bardziej ją zaciska, ograniczając dopływ tlenu. Okręcenie pępowiną może utrudnić przebieg porodu, jednak lekarze potrafią sobie z tym poradzić. Według statystyk, co piąte dziecko rodzi się z pępowiną na szyi.

Nieprawidłowa budowa pępowiny

Pępowina dwunaczyniowa – to sytuacja, w której pępowina zamiast trzech zawiera tylko dwa naczynia: jedną żyłę i jedną tętnicę. Pępowina dwunaczyniowa zwykle funkcjonuje prawidłowo, czasem jednak ograniczony przepływ krwi może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka – powodować wady serca, rzadziej układu moczowego.

 Pępowina jednonaczyniowa – to sytuacja, w której pępowina zamiast trzech zawiera tylko jedno duże naczynie; wada ta często współistnieje z wadami serca, nerek lub układu nerwowego, jak również nieprawidłowościami chromosomalnymi. Częściej występuje także wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (IUGR).

Przyczep błoniasty

Przyczep błoniasty pępowiny to rzadka, ale bardzo groźna patologia budowy pępowiny – naczynia pępowinowe rozgałęziają się tuż przed łożyskiem, łącząc się z błonami płodowymi i poprzez nie wnikają do łożyska. Przyczep błoniasty sprawia, że w chwili pęknięcia pęcherza płodowego może dojść do wykrwawienia się i obumarcia płodu. W przypadku, gdy naczynia przebiegające swobodnie w błonach płodowych znajdują się blisko ujścia wewnętrznego szyjki macicy może dojść do uciskania ich przez część przodującą płodu, doprowadzając do niedotlenienia.

Przodowanie pępowiny błoniastej

Przodowanie pępowiny – pępowina znajduje się obok lub przed częścią przodującą płodu przy zachowanym (czyli nie pękniętym) pęcherzu płodowym. Przodowanie pępowiny prowadzi najczęściej do jej wypadnięcia. By uniknąć wypadnięcia pępowiny, układa się kobietę ciężarną tak, by umożliwić pępowinie cofnięcie się. Zazwyczaj jest to pozycja z wysokim ułożeniem miednicy lub też pozycja kolanowo – łokciowa. Ponieważ przodowanie pępowiny może prowadzić do niedotlenienia, dlatego kobieta powinna leżeć na boku przeciwnym niż przodująca pępowina.

Gdzie szukać pomocy ?

Jeżeli Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z powodu źle prowadzonej diagnostyki prenatalnej, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i damy Ci podpowiedź na pytanie – czy doszło do błędu medycznego?

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami diagnostycznymi i okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Zapewniamy Tobie i Twojej rodzinie profesjonalną oraz bezpłatną analizę pełnej dokumentacji medycznej. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Jeśli doszło do błędu medycznego należy Ci się zadośćuczynienie ca ból i cierpienie, którego doznałaś.

Więcej o jak postępować w przypadku błędu medycznego

bezpłatna konsultacja

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!