fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Ostre niedotlenienie okołoporodoweOstre niedotlenienie okołoporodowe

Ostre niedotlenienie okołoporodowe, nazywane inaczej hipoksją okołoporodową bywa bardzo poważnym powikłaniem związanym z porodem. Z naszego doświadczenia wynika, iż nieodpowiednia opieka personelu szpitala w przypadku niedotlenienia może doprowadzić do bardzo złego stanu dziecka. Jeżeli Twoje dziecko doznało ostrego niedotlenienia okołoporodowego skontaktuj się z nami, pomożemy Ci uzyskać godne odszkodowanie za doznane straty.

Ostre niedotlenienie okołoporodowe – czym jest?

Ostre niedotlenienie okołoporodowe wbrew pozorom występuje stosunkowo często bowiem dotyka szacunkowo jednego na tysiąc noworodków. Technicznie rzecz ujmując ostre niedotlenienie okołoporodowe wiążę się ze stanem, w którym ilość tlenu we krwi dziecka jest nieadekwatna do aktualnego zapotrzebowania.

Najbardziej podatnym na niedotlenienie narządem jest mózg dziecka zatem jeżeli wystąpi taka przypadłość należy liczyć się z problemami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Istotnym czynnikiem przy niedotlenieniu jest czas, w którym tkanki płodu pozostają bez odpowiedniej ilości tlenu. Najbardziej istotne są trzy pierwsze minuty, po upływie których bardzo często dochodzi do nieodwracalnych zmian a nawet śmierci dziecka.

Ostre niedotlenienie okołoporodowe – objawy

Objawy ostrego niedotlenienia chorobowego w większości przypadków widoczne są podczas oceny skali Apgar zatem jeżeli w diagnozie w piątej oraz dziesiątej minucie życia ta ocena wynosi maksymalnie 3 punkty, lekarz powinien stwierdzić, że w tym przypadku doszło do ostrego niedotlenienia.

Głównym objawem świadczącym o występowaniu niedotlenienia są wszelkiego rodzaju zaburzenia układu nerwowego. Oprócz tego mogą pojawić się również: zaburzenia oddychania, niewydolność nerek, martwicze zapalenie jelit czy upośledzenie procesów metabolicznych, których głównym źródłem jest wątroba.

Ostre niedotlenienie okołoporodowe – przyczyny

Jeżeli chodzi o przyczyny ostrego niedotlenienia okołoporodowego to w związku ze stopniem skomplikowania sprawy, lekarz może nie być w stanie precyzyjnie określić co jest podłożem tego stanu. Do najczęściej spotykanych przyczyn należą:

  • Problemy z pępowiną (np. owinięcie pępowiny na szyi dziecka lub jej wypadnięcie)
  • Nieprawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu lub ciąża mnoga
  • Przedłużający się poród
  • Przedwczesny poród
  • Poród zabiegowy (m.in. poród kleszczowy lub poród z użyciem próżnociągu
  • Schorzenia łożyska – m.in. niewydolne łożysko, łożysko przodujące lub przedwczesne odklejanie się łożyska

Ostre niedotlenienie okołoporodowe – skutki

Warto nadmienić, że w przypadku skutków ostrego niedotlenienia okołoporodowego nie zawsze wiążą się one z nieodwracalnymi powikłaniami. Część problemów związanych na przykład z zachowaniem oraz rozwojem dziecka można wyeliminować poprzez wizyty z dzieckiem u odpowiedniego lekarza lub terapeuty. Najbardziej powszechnymi skutkami niedotlenienia są:

  • Mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
  • Trwałe uszkodzenie ośrodka układu nerwowego
  • Padaczka
  • Upośledzenie lub utrata narządu wzroku lub słuchu
  • Opóźnienia rozwoju umysłowego
  • Śpiączka
  • Problemy z koncentracją uwagi, nauką, nawiązywaniem interakcji z innymi osobami

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz jest winny cierpienia Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Skorzystaj z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej, aby poznać prawdę – możesz ukarać winnych i uzyskać godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
  • Nasze konsultacje prawne są bezpłatneNie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
  • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!