fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Odklejenie łożyska w ciąży

Odklejenie łożyska w ciąży

Odklejenie łożyska w ciąży

Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży jest bardzo groźne zarówno dla matki jaki i dziecka. Jest to stan nagły, związanym z krwotokiem, który prowadzi do narażenia zdrowia oraz życia matki i płodu. Wskaźnik śmiertelności przy przedwcześnie odklejonym łożysku jest bardzo wysoki – przekraczający 300 zgonów na 1000 rozpoznanych przypadków, przy czym ponad połowa z nich jest spowodowana śmiercią dziecka. Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka i postępowanie personelu medycznego. Tylko właściwe działanie lekarza jest w stanie uratować matkę i dziecko w przypadku wystąpienia obfitego krwotoku spowodowanego przedwczesnym odklejeniem się łożyska.

Jeżeli podejrzewasz, iż doszło do nieprawidłowości w trakcie prowadzenie Twojej ciąży, a skutki tego, w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu lub starty dziecka odczuwasz do dziś niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.  Zapewnimy Ci pomoc i wsparcie, a w przypadku wystąpienia błędu medycznego uzyskamy dla Ciebie i Twojej rodziny godne zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Łożysko powstaje w ciele kobiety ciężarnej i jest niezbędne do życia płodu. Odpowiada bowiem za prawidłowy rozwój dziecka dostarczając mu niezbędne do życia składniki odżywcze oraz tlenu. Łożysko wraz z pępowina stanowi łącznik pomiędzy matka, a nienarodzonym dzieckiem. Z jednej strony łożyska wychodzi pępowina, a druga strona przylega do ściany macicy. Przez całą ciążę łożysko powinno ściśle przylegać do ściany macicy w jednym miejscu i oddzielić się samoistnie dopiero kilka minut po urodzeniu się dziecka

Gdy następuje przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy, dziecko otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych, co zaburza jego rozwój i może stanowić zagrożenie życia.

O przedwczesnym odklejeniu się łożyska można mówić wtedy, gdy łożysko odklei się częściowo lub całkowicie od ściany macicy po 20 tygodniu ciąży, a przed przewidywanym terminem porodu.

bezpłatna konsultacja

Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży – przyczyny

Częściowe lub całkowite odklejenie się łożyska może nastąpić, gdy kobieta:

 • obciążony wywiad położniczy (ryzyko poronienia w I trymestrze)
 • wielorodność (3 lub więcej przebytych porodów)
 • cierpi na nadciśnienie
 • pali papierosy
 • zażywanie narkotyków
 • ma niedobór kwasu foliowego
 • jest w ciąży mnogiej
 • dozna urazu brzucha – upadek, uderzenie w brzuch
 • nagle podskoczy jej lub spadnie ciśnienie tętnicze
 • mięśniaki macicy
 • nieprawidłowa budowa macicy
 • krótka pępowina
 • ciąża wielopłodowa (im więcej płodów, tym większe ryzyko)

Najczęstsza przyczyna krwotoków z dróg rodnych w II i III trymestrze ciąży jest właśnie przedwczesne oddzielenie się łożyska. Prawidłowe odklejenie się łożyska powinno nastąpić dopiero w trzecim okresie porodu. Jeśli łożysko odklei się przed narodzinami dziecka, skutkuje krwawieniem z naczyń maciczno-łożyskowych, dużą utratą krwi, co grozi niedotlenieniem płodu, a niekiedy nawet zgonem.

Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży – objawy

Najczęstszym objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska jest:

 • Krwawienie ciemną krwią z pochwy podczas późniejszych miesięcy
 • ból w podbrzuszu, twardy, napięty brzuch, bolesny przy ucisku
 • pojawienie się rytmicznych skurczów, nieustanne bóle porodowe
 • ruchy dziecka mogą być osłabione, niemal niewyczuwalne albo bardzo gwałtowne
 • wstrząs hipowolemiczny, z powodu utraty zbyt dużej ilości krwi: skóra robi się zimna, blada, wilgotna, pojawia się pobudzenie, uczucie niepokoju, spadek ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, niekiedy wymioty i biegunka

Może się również zdarzyć, że pomimo oddzielenia się łożyska, krwawienie nie pojawia się w ogóle. Dzieje się tak w przypadku, gdy odkleja się centralna część łożyska, a jego części brzeżne – nie. Wówczas następuje tak zwany krwotok utajony, bo krew nie ma możliwości ujścia na zewnątrz.

zadzwoń teraz

Przedwczesne odklejenie się łożyska, a rozwiązanie porodu

W przypadku większego odklejenia łożyska matka zazwyczaj pozostaje w szpitalu pod baczną opieka personelu medycznego. W przypadku wystąpienia zagrożenie życia ciężarnej lub płodu, ciąża zostaje natychmiast rozwiązana przez cięcie cesarskie.

Przedwczesne odklejenie się łożyska – powikłania

Krwotok może doprowadzić do śmierci dziecka i matki.

U matki prowadzić może do:

 • martwicy niedokrwiennej narządów wewnętrznych
 • zaburzeń w krzepnięciu krwi
 • niewydolności nerek
 • zespołu Sheehana – poporodowej niedoczynności przysadki mózgowej
 • zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, który doprowadza do zgonu

Powikłania u dziecka to:

 • niedotlenienie wewnątrzmaciczne
 • niedokrwistość

Przedwczesne odklejenie łożyska w wielu przypadkach może być przyczyną wcześniactwa oraz wszystkich jego konsekwencji. W wielu przypadkach może prowadzić do zgonu wewnątrzmacicznego, jeżeli zostanie za późno udzielona pomoc.

Gdzie szukać pomocy ?

Jeżeli Ty i/lub Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z powodu źle prowadzonej diagnostyki podczas ciąży i porodu, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i damy Ci podpowiedź na pytanie – czy doszło do błędu medycznego?

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami diagnostycznymi i okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Zapewniamy Tobie i Twojej rodzinie profesjonalną oraz bezpłatną analizę pełnej dokumentacji medycznej. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Jeśli doszło do błędu medycznego należy Ci się zadośćuczynienie ca ból i cierpienie, którego doznałaś.

Więcej o jak postępować w przypadku błędu medycznego

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!