fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Makrosomia płodu i morderstwo w białych rękawiczkach

Makrosomia płodu i morderstwo w białych rękawiczkach

Makrosomia płodu oznacza zbyt dużą masę płodu, która jest nieadekwatna do wieku płodowego. Makrosomia płodu może doprowadzić do wystąpienia powikłań w czasie porodu, które mogą skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu u matki i dziecka. U noworodka może wystąpić m.in. porażenie splotu barkowego.

bezpłatna konsultacja

Tragedia na sali porodowej

To był drugi poród. Wcześniej pacjentka odbyła poród siłami natury oraz sztuczne poronienie. W czasie ciąży pacjentka uczęszczała na regularne wizyty kontrolne i nic nie wskazywało na to, że dojdzie do tragedii…

Wagę płodu oszacowano na 3 600 g. W dniu porodu, przy przyjęciu do szpitala nie przeprowadzono badania USG. Pacjentka została zbadana przez położną. Położna przekazała część informacji dotyczących badania położniczego lekarzowi, który był obecny na dyżurze. Decyzję o porodzie siłami natury podjęła położna, lekarz pełniący dyżur tego dnia zaakceptował decyzję położnej bez przeprowadzenia dodatkowych badań. W czasie procesu biegli uznali, iż w związku z zaistnieniem szeregu przesłanek, poród powinien zostać zakończony przez cesarskie cięcie…

Lekarz zbadał pacjentkę dopiero w II fazie porodu, niestety na przeprowadzenie cesarskiego cięcia było zbyt późno. Położna nie przekazała lekarzowi informacji o parametrach płodu i podejrzeniach odnośnie makrosomii. W ocenie Sądu Apelacyjnego zawinienia po stronie pracowników pozwanego szpitala dotyczyły przede wszystkim zaniechania przez lekarza osobistego zbadania pacjentki. Decyzja o porodzie siłami natury została podjęta na podstawie informacji pozyskanych od położnej. Ponadto, lekarz nie zapoznał się z dokumentacją medyczną ciężarnej…

W czasie porodu doszło do dystocji barkowej. Mimo zastosowania chwytu McRobertsa doszło do poważnych powikłań. Noworodek ważył 4 780 gramów.

U pacjentki zdiagnozowano pęknięcie macicy i krwotok. Lekarze natychmiast zadecydowali o operacji usunięcia macicy, niestety życia pacjentki nie udało się uratować… Osierociła dwójkę małych dzieci.

zadzwoń i zgłoś błąd medyczny teraz

Makrosomia płodu – dlaczego nikt nie pomógł pacjentce?

Śmierć pacjentki nastąpiła na skutek wystąpienia powikłań w postaci dystocji barkowej. Poród był bardzo ciężki, u noworodka została zdiagnozowana makrosomia. Ciężarna z winy lekarzy nie została zakwalifikowana do porodu przez cesarskie cięcie. Poród naturalny skutkował wieloma powikłaniami, co było do przewidzenia biorąc pod uwagę wywiad położniczy. Wątpliwości powinny wzbudzić:

  • przyrost masy ciała płodu w ostatnim miesiącu ciąży,
  • dokładność pomiarów ultrasonografu,
  • ryzyko jakie niesie poród siłami natury przy makrosomii płodu.

Jako czynniki ryzyka pęknięcia macicy biegły wskazał wielodzietność i poronienie instrumentalne. Oba te czynniki ryzyka wystąpiły u zmarłej pacjentki. Niestety, tego błędu nie da się naprawić…

Szpital przyznał rację mężowi zmarłej pacjentki, który w trakcie procesu reprezentował również dzieci.

Jak sądzicie, jaka kwota odszkodowania zrekompensuje stratę ukochanej żony i mamy?

Więcej o trudnych porodach

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomaga poszkodowanym pacjentom

Mimo postępu w medycynie na salach porodowych bardzo często dochodzi do tragedii. Nie pozwólmy na to, aby standardy opieki okołoporodowej nie były przestrzegane. Mamy XXI wiek, a matki nadal umierają w czasie porodu.  Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych od wielu lat walczy o prawa poszkodowanych pacjentów i poprawę standardów opieki medycznej w polskich szpitalach. Jeżeli w czasie Twojego porodu doszło do zaniedbań ze strony personelu medycznego, zadzwoń. Pomożemy Ci w walce o Twoje prawa.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!