
Krótka pępowina
Krótka pępowina – co grozi Twojemu dziecku?
Krótka pępowina jest przyczyną licznych komplikacji i urazów. Najpoważniejszym zagrożeniem spowodowanym przez krótką pępowinę jest nieciągłość łożyska, kiedy dziecko poruszając się w łonie matki ciągnie pępowinę i może powodować odklejenie się łożyska od macicy.
Odklejenie łożyska, a co za tym idzie również krwawienie, wymaga natychmiastowego cesarskiego cięcia, aby zapobiec utracie tlenu przez dziecko i uszkodzeniu mózgu. Brak odpowiedniej reakcji ze strony lekarzy może spowodować niedotlenienie lub nawet śmierć dziecka.
Krótka pępowina – kiedy mówimy o krótkiej pępowinie?
Pępowina może mieć nawet 3 metry długości i mieć średnicę około 3 cm. Średnia długość pępowiny to 55cm a średnica to 1-2cm. Krótka pępowina to taka, która ma poniżej 35cm, ale niekiedy lekarze twierdzą że nawet 40-45cm to niestety za mało.
Krótka pępowina i związane z tym komplikacje
Komplikacjami krótkiej pępowiny mogą być m.in.:
- małowodzie
- pęknięcie pępowiny
- zaburzenia neurologiczne u płodu lub wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu
- nieciągłość łożyska
- problemy z poruszaniem się dziecka w łonie mamy
- problemy z rytmem serca dziecka w związku ze skurczoną pępowiną
Czynniki ryzyka – na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Długość pępowiny może być uwarunkowana genetycznie. Innymi czynnikami ryzyka, które można powiązać ze zbyt krótką pępowiną są:
- nadwaga lub też niedowaga u ciężarnej
- pierwsza ciąża
- płód jest zbyt mały niż powinien w danym okresie
- palenie papierosów przez matkę dziecka
- picie alkoholu przez matkę dziecka
- stan przedrzucawkowy
Co więcej, krótka pępowina dotyczy częściej płodów żeńskich.
Krótka pępowina – diagnostyka i opieka nad ciężarną
Pępowinę można zauważyć na badaniu USG już w 8 tygodniu ciąży. USG, które pokazuje pępowinę jest przeprowadzane w II trymestrze, a czasami nawet wcześniej. Długość pępowiny powinna zostać przez lekarza zapisana, a matka i dziecko muszą być bardzo dokładnie obserwowani, jeżeli lekarz zdiagnozował krótką pępowinę. Jeśli pojawią się problemy z pępowiną i pępowina powoduje upośledzenie dziecka, to tego typu zaburzenia powinny być widoczne na pulsometrze jako nieprawidłowości lub nieregulujący się odczyt pracy serca.
Opieka nad ciężarną w czasie ciąży
Lekarz prowadzący ciążę jest odpowiedzialny za zdrowie matki i dziecka. Jeżeli ginekolog dostrzeże jakiekolwiek niepokojące objawy u matki lub płodu, powinien natychmiast zainterweniować. Lekarz prowadzący ciążę ma obowiązek przekazywania swoim pacjentkom wszystkich informacji dotyczących wdrożonego leczenia, przeprowadzonych badań, jak również pojawiających się komplikacji.
A Ty droga mamo, masz prawo wiedzieć i pytać – bądź świadomą pacjentką. Natomiast, jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego podczas ciąży lub porodu, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Pomożemy Ci wyegzekwować Twoje prawa.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl