fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Kleszcze i próżnociąg użyte podczas poroduKleszcze i próżnociąg użyte podczas porodu

Kleszcze i próżnociąg są przyrządami używanymi przy porodzie. Prawdopodobieństwo ich użycia jest jednak stosunkowo małe. Prawidłowo używane mogą przyspieszyć poród dziecka i jego przyjście na świat. Niestety może się jednak zdarzyć, że spowodują trwałe urazy poporodowe, takie jak krwawienie mózgu, wylew wewnątrzczaszkowy, udar, porażenie mózgowe i inne.

bezpłatna konsultacja prawna

Kleszcze i próżnociąg – standardy stosowania

Należy zauważyć, że istnieją bardzo surowe i restrykcyjne standardy dotyczące użycia tych przyrządów. W przypadku, gdy poród się przedłuża i matka nie ma siły przeć lub występują nieprawidłowości w tętnie dziecka oraz poziomie tlenu, lekarz może zdecydować się na użycie próżnociągu lub kleszczy porodowych. Niekiedy taka decyzja jest wręcz konieczna by bezpiecznie i szybko dziecko przyszło na świat.

Kleszcze i próżnociąg – jak wygląda poród zabiegowy?

Kleszcze umieszcza się na obu stronach główki dziecka, w pobliżu uszu i policzków. Kiedy pojawia się skurcz, lekarz kieruje główkę w dół w stronę kanału rodnego.

Próżnociąg natomiast wykorzystuje kubeczek, który przytwierdza się do głowy dziecka. Rurka przymocowana do kubeczka łączy się z próżnociągiem, który produkuje zasysające ciśnienie. Przy wystąpieniu skurczu lekarz wyciąga lub delikatnie obraca główkę w kierunku wyjścia, a próżnociąg zasysa powietrze, powodując, że główka wychodzi przez kanał rodny. Matka zostaje znieczulona zewnątrzoponowo lub miejscowo, a krocze się nacina. Jednakże, gdy główka jest już w dole kanału rodnego, na takie rozwiązanie jest już za późno.

zadzwoń teraz

Poród zabiegowy – czy jest bezpieczny?

Jeśli przyrządy położnicze używane są prawidłowo, mogą pomóc dziecku szybko przyjść na świat. Należy pamiętać, że próżnociąg przy prawidłowym postępowaniu jest bezpieczny. Jego użycie bardzo często ratuje dziecko i najczęściej nie powoduje urazów czy komplikacji. Decyzja, który przyrząd zostanie użyte, należy do lekarza i zależy od konkretnej sytuacji.

Poród zabiegowy – przeciwwskazania i powikłania

Przeciwwskazaniem do użycia próżnociągu jest przewidywana duża masa dziecka, czy też brak skurczów macicy, a przede wszystkim położenie poprzeczne lub miednicowe dziecka. Powikłania wynikające z użycia próżnociągu dotyczą zazwyczaj dziecka. Obejmują one wybroczyny, krwiaki, otarcia, a niekiedy nawet krwawienie wewnątrzczaszkowe czy wylew.

Czy podejrzewasz, że podczas Twojego porodu lekarz popełnił błąd?

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twój poród był przeprowadzony prawidłowo i zastanawiasz się, kto jest odpowiedzialny za chorobę Twojego dziecka – skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę – poinformujemy, jakie są realne szanse na uzyskanie odszkodowania.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!