fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Gojenie ranyGojenie rany – czy zawsze personel medyczny odpowiada za zakażenie?

Gojenie rany to skomplikowany proces, na który ma wpływ wiele czynników. Rany dzielą się na chirurgiczne i niechirurgiczne. Oczywiście w obu typach mamy do czynienia z procesem gojenia. Różnica polega na tym, że przy cięciu chirurgicznym dochodzi do rychłozrostu, zaś przy ranie niechirurgicznej spotkamy się z pojęciem gojenia przez ziarninowanie.

bezpłatna konsultacja prawna

Gojenie rany przez rychłozrost

Gojenie rany przez rychłozrost oznacza, że szwy zbliżają krawędzie uszkodzonego fragmentu przy czym powstaje jedynie wąska strefa ziarniny, a co za tym idzie niewielka blizna. Wobec tego procesu można wyszczególnić trzy fazy. Pierwszą z nich, która trwa do 3 dni jest wczesna faza powolna. Jest to okres zapalenia, który charakteryzuje się tym, iż zlep włóknikowy pojawia się tylko na brzegach. Ewentualne rozejście się skóry jest winą złej techniki chirurgicznej, gdyż wytrzymałość jest uzależniona od szwów. Kolejnym etapem jest rozrost, który twa od 3 dnia i utrzymuje się do 3 tygodni. W tym czasie tworzy się ziarnina i kolagen co zwiększa wytrzymałość rany i jej rozciągliwość. Jako ostatnia pojawia się faza odtwarzania, która rozpoczyna się po 3 tygodniu i trwa do roku. Włókna kolagenu stale się kształtują i dojrzewają. Przez ten czas 70 %  tkanek macierzystych może zostać zrekonstruowanych. Obszar zabliźniony nie będzie już tak mocny, jak ten bez uszczerbku.

Gojenie rany przez ziarninowanie

Gojenie rany przez ziarninowanie ma miejsce na skutek zniszczenia tkanki przez uraz, czy też zakażenie, a również elastyczne napięcie skóry po obu brzegach. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który po wyschnięciu jest strupem. Pod nim począwszy od krawędzi dochodzi do rozrostu nabłonka we fragmencie, który jest niewielki i niezakażony. Przy większych ranach przyrost nabłonka jest dokładnie widoczny. Na cały proces negatywnie wpływa wilgoć. Gojenie rany ma swój początek u dna i zmierza ku powierzchni, a ma to miejsce dzięki pączkującym pętlom naczyń włosowatych i jednocześnie rozmnażają się fibroblasty produkujące kolagen. Dzięki temu rana zyskuje lepszy wygląd, a nowo utworzona tkanka jest zwana ziarniną. W momencie całkowitego wypełnienia uszkodzonego fragmentu skóry, nie pojawia się już bodziec do kontynuacji ziarninowania i powstaje blizna. Zamknięcie ubytku w 80% następuje wobec kurczenia się rany ( a nie odtworzenia nabłonka).

zadzwoń teraz

Gojenie rany – kiedy może być utrudnione?

Należy pamiętać, iż występują czynniki miejscowe, które wpływają na proces gojenia. Wśród nich niesprzyjające jest niewątpliwie zakażenie bakteryjne, pojawienie się tkanek martwiczych, złe unaczynienie, wystąpienie napięcia oraz obrzęku, a także obecność obcego ciała w miejscu dolegliwości.

Gojenie rany utrudnia wiele innych czynników…

Gojenie rany nie jest takie proste, kiedy występują pewne obciążenia chorobowe. Wobec pozostałych ogólnych czynników nie bez znaczenia jest podeszły wiek pacjenta, długi okres leczenia steroidami, zły stan odżywiania – niedobór witaminy C, K, białka i cynku. Zaniedbana cukrzyca, nowotwór złośliwy z współtowarzyszącym niedobiałczeniem, chemioterapia, radioterapia, choroby nerek znacznie opóźniają proces leczenia ran.

Gojenie rany – czy lekarz zawsze jest winny?

Zanim obarczysz winą lekarza, upewnij się, że faktycznie doszło do zaniedbania. Błędy medyczne to sprawy, które trudno wygrać bez pomocy profesjonalisty. Jeżeli podejrzewasz błąd lekarza, zadzwoń 722 080 080 i uzyskaj bezpłatną poradę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!