fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

Encefalopatia niedotlenieniowo niedokrwienna

Encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna – rodzaje i objawy

Encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna charakteryzuje się zróżnicowaniem objawów w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu. Wyróżniamy trzy stopnie Encefalopatii niedotlenieniowo – niedokrwienej: lekki, umiarkowany i ciężki.

Encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna – stopień lekki

W przypadku wystąpienia lekkiego niedotlenienia noworodka w czasie pierwszych 24 godzin mogą pojawić się:

  • wzmożone napięcie mięśni i odruchy ścięgniste, które mogą utrzymywać się nawet do kilku dni
  • na ogół nie występują trudności w karmieniu
  • mogą pojawić się okresowo zaburzenia w nastroju noworodka takie jak nadwrażliwość na bodźce, nadpobudliwość, płaczliwość lub senność
  • mogą wystąpić drgawki kloniczno – toniczne (najczęściej pojawiają się między 12 a 24 godziną życia)
  • oddech noworodka może być regularny, lecz przyśpieszony

Zazwyczaj poprawa u noworodka następuje w ciągu 4-5 dni.

bezpłatna konsultacja

Encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna – stopień umiarkowany

W przypadku wystąpienia umiarkowanej encefalopatii niedotlenieniowo – niedokrwiennej stan noworodka może ulec pogorszeniu wraz ze spadkiem napięcia mięśniowego i wzmożeniem odruchów ścięgnistych, które następują pomiędzy 24 a 72 godziną życia noworodka. Odruchy chwytania, ssania czy Moro mogą być osłabione lub nie występować w ogóle.

W badaniu zaburzeń okoruchowych noworodka dochodzi objaw oczny (lalki), świadczący o uszkodzeniu pnia mózgu lub skośne ustawienie gałek ocznych przy uszkodzeniu móżdżku.

Źrenice są zazwyczaj wąskie w związku ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Z tego też względu dochodzi do bradykardii, nadmiernego wydzielania przez gruczoły drzewa oskrzelowego i przyspieszenia perystaltyki jelit prowadzących do biegunki.

W przypadku zaburzeń oddychania mogą pojawić się okresy bezdechu. W tym czasie może również dojść do wystąpienia napadów ogniskowych lub wieloogniskowych przy początkowym zapisie EEG. Jest to stan niebezpieczny i grożący nasilającą się niewydolnością oddechową i śmiercią noworodka.

Encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna – stopień ciężki

W przypadku wystąpienia stopnia ciężkiego encefalopatii niedotlenieniowo – niedokrwiennej, po 72 godzinach, dochodzi do obniżenia się napięcia mięśniowego z objawami wiotkości i zaburzeniami neurologicznymi. Mogącymi utrzymywać się nawet przez wiele tygodni.

W początkowym etapie może wystąpić przejściowa poprawa stanu świadomości, jednak najczęściej dochodzi do rozwoju śpiączki. Przy braku odruchów ssania i połykania oraz wynikających z tego faktu trudności z karmieniem, konieczne jest stosowanie cewników dożołądkowych przez wiele tygodni.

Dochodzi do zmienności i nieregularności średnicy źrenic, wahania częstości rytmu serca, perystaltyki i wydzielania drzewa oskrzelowego. Drgawki występują rzadko, jednakże w badaniu EEG początkowo mogą pojawić się wyładowania okresowe z fazami izopotencjałów, a w późniejszym etapie zanik czynności bioelektrycznej mózgu.

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie skutkującego niedotlenienia Twoje dziecko niezwłocznie skontaktuj się z Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację szpitalną dając Ci odpowiedź na pytanie:

Czy przyczyną encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna Twojego nowo narodzonego dziecka był błąd medyczny przy porodzie?

Jeśli doszło do błędu medycznego przy porodzie Twojemu dziecku należy się odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta.

zadzwoń teraz

więcej o urazach przy porodzie

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi, a w szczególności skutkującymi encefalopatią niedotlenieniowo – niedokrwienna, ciężkim niedotlenieniem oraz trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!