fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

zielone wody płodowe stres wewnątrzmacicznyDlaczego wody płodowe robią się zielone?

Nierzadko, analizując sprawy dotyczące błędów okołoporodowych, spotykamy się z przebiegiem porodu, podczas którego doszło do odejścia zielonych wód płodowych. Nie budzi wątpliwości, że wody płodowe o zielonym zabarwieniu mogą być dowodem na to, że doszło do niedotlenienia płodu. Co do zasady, zielone wody płodowe oznaczają, że w łonie ciężarnej trwa stres wewnątrzmaciczny. Poniżej kilka słów o czynnikach, które mają wpływ na zabarwienie wód płodowych. Dlaczego wody płodowe robią się zielone?

bezpłatna konsultacja prawna

Wody płodowe – co to jest?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że cały płód otoczony jest pęcherzem płodowym, który stanowi szczelnie zamknięty worek wypełniony płynem. Bez wątpienia, umożliwia płodowi nie tylko swobodne poruszanie się w łonie matki, ale stanowi także swoisty amortyzator, który chroni płód przed urazami mechanicznymi. Płyn owodniowy bierze udział w przemianie materii płodu, a zatem umożliwia transport i wymianę substancji odżywczych.

Wody płodowe składają się z elementów komórkowych z owodni i płodu, elektrolitów, białka, tłuszczy, hormonów, licznych aktywnych enzymów oraz witamin. Niewątpliwie, warto również zaznaczyć, że w 40 tygodniu ciąży jego objętość wynosi około 800 ml, a po 42 tygodniu gwałtownie maleje.

Wody płodowe – zabarwienia

Po pierwsze, warto wiedzieć, że wody płodowe mogą mieć (oprócz zielonego) także inne zabarwienia:

  • przezroczyste (a zatem stan prawidłowy).
  • brunatne (a zatem w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z konfliktem serologicznym).
  • koloru popłuczyn mięsnych (zatem okoliczność, kiedy nastąpiła wewnątrzmaciczna śmierć płodu).

zadzwoń teraz

Zielone wody płodowe – przyczyny

Zielone zabarwienie wód płodowych związane jest z oddaniem przez płód smółki, a zatem pierwszego stolca wydalanego przez noworodka po urodzeniu. Najczęściej płód oddaje smółkę do wód płodowych w wyniku niedotlenienia wewnątrzmacicznego lub zakażenia.

Obecność smółki w wodach płodowych stwierdzić można w około 10-15% porodów. Co do zasady, częściej smółkę w wodach płodowych obserwuje się w przypadku porodów po 42 tygodniu ciąży, a także u matek, które palą papierosy.

Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika

Pamiętaj, jeżeli także w przypadku Twojego porodu wody płodowe były zielone, może to świadczyć o błędzie personelu medycznego. Bez wątpienia, warto wtedy skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Specjaliści Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych bezpłatnie przeanalizują dokumentację medyczną, aby ocenić, czy doszło do zaniedbania ze strony personelu medycznego. Następnie, poprowadzimy Twoją sprawę i uzyskamy należne odszkodowanie i zadośćuczynienie dla Ciebie i Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!