fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

 

Ciąża przenoszonaCiąża przenoszona – skutki

Ciąża przenoszona i ciąża przeterminowana to terminy bardzo często ze sobą mylone. Bezwzględnie należy je rozróżnić. Jeśli chcesz poznać różnicę między tymi dwoma pojęciami, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

bezpłatna konsultacja prawna

Ciąża przenoszona, a ciąża przeterminowana

Ciąża przeterminowana to taka, która trwa pomimo przekroczenia wyliczonego przez lekarza terminu porodu. Nie zawsze oznacza, że będzie zarazem ciążą przenoszoną. Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla płodu.

O ciąży przeterminowanej mówimy natomiast wówczas, gdy występują objawy starzejącego się łożyska, jego niewydolności pod postacią zmniejszenia ilości płynu owodniowego, zmniejszenia ruchliwości płodu, gęstych wód płodowych.

Skutki ciąży przenoszonej

Należy mieć świadomość, iż ciąża przenoszona stanowi potencjalne zagrożenie dla życia płodu! Może prowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Twojego dziecka. W przypadku przenoszenia ciąży płód jest poważnie zagrożony. Wskutek pogarszania się wydolności łożyska wraz z wydłużaniem czasu przeterminowania zwiększa się śmiertelność okołoporodowa. Zatem wynika stąd  konieczność intensywnego nadzoru nad ciężarnymi w ciąży przeterminowanej.

Skutkami przeterminowania ciąży są w szczególności:

zadzwoń teraz

Ciąża przenoszona, a błąd

 Standardowym postępowaniem indukowania porodu jest przebicie pęcherza płodowego oraz wlew oksytocyny.

Bez wątpienia, jednak,  doświadczony położnik zdaje sobie sprawę, że nigdy nie można z całą pewnością ustalić przeterminowania. Dlatego stosując powyższe wytyczne dotyczące wywołania porodu, często wznieca się czynność porodową u kobiet, u których tak naprawdę nie nadszedł jeszcze termin. Zazwyczaj skutkiem tego jest zaburzony przebieg porodu. Powikłania te powodują zwiększenie zachorowalności, a nawet umieralności okołoporodowej noworodków. Bezwzględnie należy pamiętać, iż indukcja porodu poprzez przebicie pęcherza płodowego musi szybko zakończyć się rozwiązaniem, a w przypadku zahamowania porodu – cesarskim cięciem. Zbyt późne podjęcie decyzji o porodzie może okazać się błędem lekarza.

Gdzie szukać pomocy?

 Jeśli podejrzewasz, że przy Twoim porodzie doszło do błędu, niezwłocznie zgłoś się do Krajowego rejestru osób Poszkodowanych. Nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizują dokumentację medyczną i pomogą Ci walczyć o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!